Anemia (niedokrwistość) – objawy, przyczyny i leczenie

Anemia, inaczej niedokrwistość to stan, w którym następuje znaczne obniżenie stężenia hemoglobiny i czerwonych krwinek. Hemoglobina to barwnik krwi, który transportuje tlen do wszystkich komórek organizmu, a jej obniżone stężenie powoduje niedotlenienie i znaczne osłabienie. Anemia najczęściej nie jest przypadłością samą w sobie, lecz jest objawem innych chorób. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie anemii?

Anemia – objawy

Anemia może mieć różne objawy w zależności od jej przyczyny. U pacjentów zgłaszających się do lekarza najczęściej występują:

  • Rażąca bladość skróry (zwłaszcza na twarzy)
  • Znaczne osłabienie organizmu
  • Częste bóle i zawroty głowy
  • Obniżone ciśnienie krwi
  • Drętwienie dłoni i nóg
  • Skurcze łydek
  • Częste infekcje wskutek osłabienia odporności
  • Kołatanie serca
  • Łamliwe włosy i paznokcie
  • Wzmożona senność i przewlekłe zmęczenie

Anemia – przyczyny i leczenie

Anemia najczęściej ma podłoże genetyczne, środowiskowe lub jest spowodowana złą dietą. Leczenie zależy od jej przyczyny, którą ustala lekarz. U niektórych pacjentów wystarczy tylko uzupełnić niedobory, a u innych należy usunąć zaburzenia w organizmie, które powodują osłabione przyswajanie składników odżywczych.

Anemia z powodu utraty krwi

Występuje wskutek obfitego krwotoku, np. po wypadku, w trakcie zabiegów chirurgicznych lub podczas porodu. W takim przypadku leczenie anemii najczęściej polega na uzupełnieniu niedoboru krwi, jeśli nastąpiła duża utrata. Natomiast zdrowym pacjentom podawane jest żelazo w celu zwiększenia produkcji czerwonych ciałek krwi przez organizm.

Anemia z powodu niedoboru żelaza (niedoborowa)

Ten rodzaj anemii może występować u osób, których dieta jest uboga w żelazo. Kolejną przyczyną jest zaburzenie organizmu w przyswajaniu żelaza spowodowane chorobą układu pokarmowego. U niektórych pacjentek anemia niedoborowa występuje podczas ciąży, karmienia piersią lub w wyniku przyjmowania niektórych leków. Anemia u dzieci może pojawić się w okresie dorastania, gdy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na żelazo. W tym okresie należy szczególnie zadbać o odpowiednią ilość tego pierwiastka w diecie.

Leczenie anemii z powodu niedoboru żelaza

Leczenie tego rodzaju anemii rozpoczyna się od podania odpowiedniej dawki żelaza. W trakcie kuracji u pacjenta kontrolowane jest stężenie hemoglobiny i czerwonych ciałek krwi. W cięższych przypadkach pacjenci przyjmują żelazo w formie zastrzyków. Jeśli przyczyną anemii niedoborowej jest stan chorobowy układu pokarmowego to leczenie polega na usunięciu przyczyny.

Anemia z powodu braku kwasu foliowego i witaminy B12

Zbyt mała ilość żelaza i witaminy B12 powoduje upośledzenie produkcji czerwonych ciałek krwi. Skutkiem tego może być rozkład czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Ten rodzaj anemii może występować wskutek diety ubogiej w witaminę B12 i kwasu foliowego lub zaburzeń układu pokarmowego. Najczęściej jest to spowodowane stanem zapalnym lub zakażeniem jelit. Przypadłość ta nazywana jest chorobą Leśniowskiego – Crohna.

Kolejnym powodem niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego może być zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, czyli tzw. choroba Addisona – Biermera. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12 i kwas foliowy pojawia się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego w tych okresach powinny one zwiększyć ilość tych składników w diecie, a w razie potrzeby przyjmować suplementy po konsultacji z lekarzem.

Leczenie anemii z powodu braku kwasu foliowego i witaminy B12

Leczenie najczęściej polega na uzupełnieniu tych składników za pomocą leków doustnych lub zastrzyków. Jeśli anemia jest spowodowana zaburzeniami układu pokarmowego lub chorobami jelit to dalsze leczenie opiera się na wyeliminowaniu przyczyny.

To najczęściej występujące przyczyny i sposoby leczenia anemii. W przypadku objawów chory powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza ponieważ przypadłość może być również objawem chorób nowotworowych.

Zobacz także: Hemoroidy – wstydliwa choroba, która może powodować raka odbytu>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*