Arytmia serca – przyczyny, objawy i leczenie

Arytmia serca to najprościej mówiąc zaburzenia rytmu serca, które może nagle przyspieszać, zatrzymywać się lub bić nieregularnie. U zdrowego człowieka może dość do lekkich zaburzeń rytmu serca pod wpływem silnego stresu, ale takie sytuacje pojawiają się bardzo rzadko. Natomiast osoby, które często odczuwają takie dolegliwości,  powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza ponieważ nieleczona arytmia stanowi zagrożenie dla życia.

Arytmia serca – objawy

W zaawansowanym stadium arytmii serca chorzy odczuwają symptomy choroby nawet kilka razy na dobę. Do najczęściej występujących objawów należą:

 • Przyspieszony rytm serca – pojawia się zarówno podczas wysiłku, jak  i w stanie spoczynku.
 • Chwilowe zatrzymanie akcji serca – może pojawiać się nawet kilka razy na dobę.
 • Nagłe uczucie duszności w klatce piersiowej – chorzy na arytmię serca często delikatnie pokasłują nie zdając sobie sprawy z przyczyny kaszlu.
 • Omdlenia – w zaawansowanym stadium przypadłości osoba chora może doznawać omdleń wskutek zaburzeń krążenia powodujących niedotlenienie mózgu.
 • Kłucie w klatce piersiowej – podczas wdechu chory może odczuwać coraz silniejszy ból o charakterze kłującym.

Ważne: nieleczona arytmia może powodować migotanie komór serca, przez co może dojść do całkowitego zatrzymania akcji serca. Dlatego tak ważna jest diagnoza i jak najszybsze podjęcie leczenia.

Arytmia serca – przyczyny

Arytmia może mieć różne przyczyny i do najczęściej występujących należą:

 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby tarczycy
 • wada serca
 • astma
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • choroba wieńcowa naczyń
 • niedobory potasu i magnezu
 • picie dużych ilości alkoholu i kawy, które wypłukują minerały z organizmu

Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że arytmia serca jest tylko objawem innej dolegliwości, którą ujawnia lekarz podczas badań.

Arytmia serca – badania i diagnoza

Pacjenci zgłaszający się do lekarza z objawami arytmii serca najczęściej poddawani są kilku badaniom w celu potwierdzenia diagnozy. Do podstawowych badań należą EKG i echo serca. Jednak w celu dokładnej diagnostyki stosowane jest EKG metodą Holtera. Chory zostaje podłączony do aparatu na 24 godziny. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, więc może je nosić przy sobie. Do klatki piersiowej podłączane są dwie elektrody, które umożliwiają zapis pracy serca przez 24 h/dobę. EKG metodą Holtera pozwala wykryć krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, których nie wykryje tradycyjne EKG.

Kolejną metodą wykrywania arytmii serca jest test wysiłkowy. Chory podłączany jest pod aparat EKG w trakcie chodzenia po bieżni. Podczas badania lekarz kontroluje także parametry ciśnienia krwi, aby nie doszło do szybkiego skoku, co mogłoby być groźne dla pacjenta. Niestety, badanie to nie może być stosowane u pacjentów po przebytym udarze mózgu lub ostrym zawale serca ze względu na duży wysiłek.

Jak już wspomniano, często stosowanym badaniem w diagnozie arytmii jest echo serca. Badanie to jest bezpieczne ponieważ jest bezinwazyjne i przebiega bez wysiłku chorego.

Arytmia serca – leczenie

Leczenie arytmii serca zależy od jej przyczyny. Jeśli dolegliwości sercowe są tylko objawem innych chorób to leczenie skupia się na usunięciu przyczyny. Pacjenci najczęściej przyjmują leki, które zapobiegają zaburzeniom pracy serca, a także suplementy w celu uzupełnienia niedoboru witamin i minerałów wpływających na pracę układu krążenia. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów to konieczne są inwazyjne metody leczenia.

Inwazyjne metody leczenia arytmii serca:

Kardiowersja elektryczna – metoda pozwala przywrócić naturalny rytm serca za pomocą impulsu elektrycznego przepuszczanego przez serce pacjenta. Najczęściej stosowana jest u pacjentów, którzy cierpią na migotanie przedsionków.

Rozrusznik serca – metoda polega na wszczepieniu rozrusznika, który zapewnia prawidłową pracę serca pacjenta. Rozrusznik najczęściej stosowany jest u chorych, którzy cierpią na chwilowe zatrzymania lub spowolnienie akcji serca. Serce chorego połączone jest z urządzeniem za pomocą jednej lub dwóch elektrod. Dobór rozrusznika zależy od rodzaju arytmii. Co 5 lub 10 lat należy wymieniać baterię, która ulega zużyciu.

Ablacja RF – to zabieg, który polega na wprowadzeniu przez żyłę udową do mięśnia sercowego specjalnej, rozgrzanej elektrody, która wypala ogniska arytmii. Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawia, że serce powraca do naturalnego rytmu. Pacjent po tym zabiegu powinien unikać dużego wysiłki fizycznego, a także zbyt aktywnego trybu życia. Po kilku tygodniach, jeśli lekarz nie zobaczy przeciwwskazań, pacjent może powrócić do normalnej aktywności fizycznej.

Arytmia serca – zapobieganie

Czy można zapobiegać arytmii serca? Jeśli nie jest wywołana wrodzoną wadą serca to okazuje się, że można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej przypadłości. Warto zastosować kilka poniższych zasad, aby zadbać o swoje serce.

Zdrowa dieta. Dieta powinna składać się z dużej ilości warzyw i owoców, które są naturalnym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Poza tym, należy ograniczyć w diecie tłuszcze zwierzęce, które powodują wzrost poziomu złego cholesterolu i miażdżycę tętnic. Zamiast nich warto spożywać tłuszcze roślinne, które obniżają poziom złego cholesterolu i korzystnie wpływają na cały organizm.

Wysiłek fizyczny. Osoby, które mają siedzącą pracę powinny zadbać o aktywność ruchową po pracy. Bardzo dobrze na serce działają energiczne spacery, które wzmacniają nie tylko układ krążenia lecz cały organizm. Podczas wysiłku organizm spala tłuszcz, a przy tym zły cholesterol.

Mniej używek. Najbardziej szkodliwe na serce są papierosy i alkohol. Niestety wiele osób cierpiących na arytmię serca nie potrafi z nich w porę zrezygnować. Opamiętanie przychodzi dopiero, gdy jest już za późno i pojawia się zawał serca. Dlatego osoby palące powinny ograniczać ilość wypalanych papierosów. Alkohol w umiarkowanych ilościach jest zdrowy, problem jednak polega na tym, że wiele osób tłumaczy sobie ten ,,umiar” na swoją korzyść i spożywa zbyt duże ilości procentowych trunków, które niekorzystnie działają na serce.

To podstawowe zasady, których warto przestrzegać, aby zapobiegać arytmii serca i jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń pracy serca należy zgłosić się do lekarza, który wykona badania i w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Kiła – podstępna choroba weneryczna, która może powodować zgon>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*