Bezdech senny – przyczyny, objawy i leczenie

Bezdech senny to zaburzenia oddychania podczas snu, które objawiają się głośnym chrapaniem i zatrzymaniem oddechu na kilka lub kilkanaście sekund. To niebezpieczna przypadłość ponieważ z czasem powoduje niedotlenienie organizmu, które sprzyja powstawaniu wielu chorób. Chory najczęściej budzi się, po czym ponownie zasypia i znów zaczyna chrapać. Jakie są przyczyny, objawy i czy możliwe jest leczenie bezdechu sennego?

Bezdech senny – przyczyny

Bezdech senny może mieć wiele przyczyn, ale nie należy lekceważyć tej przypadłości, ponieważ powoduje niedotlenienie organizmu, które sprzyja powstawaniu chorób układu krążenia, t.j. zawału serca. Jednak do najczęstszych przyczyn tej przypadłości należą:

 • wiotkie mięśnie podniebienia, które powodują niedrożność dróg oddechowych
 • przerośnięta tkanka gardłowa, która utrudnia oddychanie
 • polipy przełyku
 • wadliwa budowa rzuchwy
 • zaburzenie funkcjonowania ośodka mózgowego
 • palenie papierosów
 • otyłość
 • nadmierne spożywanie alkoholu

Bezdech senny często dotyka pacjentów, którzy cierpią na choroby tarczycy.

Bezdech senny – rodzaje

Istnieją 3 rodzaje bezdechu sennego w zależności od przyczyny występowania:

Ośrodkowy bezdech senny – powstaje wskutek zaburzenia ośrodka mózgowego odpowiedzialnego za prawidłowe oddychanie podczas snu.

Obturacyjny bezdech senny – spowodowany jest przez zaburzenia przepływu powietrza do płuc wskutek zwiotczałych mięsni gardła i języka.

Mieszany bezdech senny – zaburzenia w oddychaniu podczas snu spowodowane są zwiotczeniem mięśni gardła, języka, a także wskutek zaburzeń układu oddechowego.

Lekarze często diagnozują tę przypadłość u osób, których rodzice lub dziadkowie również na nią cierpieli. Towarzyszy jej głośne chrapanie, które nie pozwala zasnąć partnerowi w łóżku, a to właśnie on najczęściej wykrywa objawy bezdechu.

Bezdech senny – objawy

Najczęściej u osób cierpiących na bezdech senny występują następujące objawy:

 • głośne chrapanie
 • zatrzymanie oddechu trwające od kilku do kilkunastu sekund, które może powtarzać się kilka razy w ciągu jednej nocy
 • ciągłe zmęczenie i brak energii, pomimo przespanej nocy
 • lekkie bóle głowy spowodowane niedotlenieniem mózgu
 • problemy z koncentracją
 • ogólne rozdrażnienie

To najczęściej występujące sygnały w ciągu dnia i nocy, które mogą świadczyć o bezdechu sennym. Warto poprosić partnera, żeby przysłuchał się czy nie pojawiają się w nocy zatrzymania oddychania. A jeśli tak, to należy jak najwcześniej udać się do lekarza, aby nie doszło do niedotlenienia organizmu.

Bezdech senny – badania i diagnoza

Diagnozowanie bezdechu sennego najczęściej rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Następnie lekarz wykonuje kilka badań w zależności od potrzeby. Pierwsze to badanie polisomnograficzne, które polega na monitorowaniu spadku tlenu we krwi podczas snu, co świadczy od zatrzymaniu oddychania. Następnie monitorowane są ruchy klatki piersiowej, co pozwala na wykrycie przerw w oddychaniu. Jeśli podejrzenia o występowaniu przypadłości potwierdzą się to stosowane jest leczenie.

Bezdech senny – leczenie

Leczenie bezdechu sennego przede wszystkim zaczyna się od likwidacji jego przyczyny, np. redukcji wagi, rzucenia palenia, zmniejszenie ilości alkoholu, itd. Zaleca się również spanie na boku, a nie na plecach ponieważ w tej pozycji zwiotczałe mięśnie gardła powodują zaburzenia w oddychaniu.

Chorzy mogą zakładać na noc maski tlenowe, które zapobiegają niedotlenieniu powstałego wskutek bezdechu. Jeśli przyczyną jest wada żuchwy to pacjenci najczęściej muszą nosić aparaty korygujące. W przypadku wad mechanicznych stosowane są zabiegi mające na celu usunięcie migdałków podniebnych lub prostowanie przegrody nosowej.

Bezdech senny to przypadłość, którą należy jak najszybciej leczyć, aby zapobiec skutkom niedotlenienia organizmu i przede wszystkim trzeba wyeliminować jego przyczynę.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*