Borelioza – objawy i leczenie

Borelioza (krętkowica kleszczowa) to groźna choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Spowodowana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi, która przedostaje się do organizmu człowieka przez ugryzienie. Kleszcz to pasożyt, który żywi się krwią ptaków, domowych i dzikich zwierząt, a także krwią ludzką. W związku z czym poluje również na ludzi przenosząc przy tym bakterie do krwiobiegu, która powoduje powstawanie choroby. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie boreliozy?

Borelioza – objawy

Z pozoru ugryzienie przez kleszcza nie zawsze wywołuje boreliozę. Bakteria najczęściej przedostaje się do organizmu człowieka przez ślinę lub wymiociny pasożyta. W ten sposób dochodzi do zarażenia boreliozą, co jest niebezpieczne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach dla życia. Jakie są objawy tej choroby?

Wczesna choroba nie daje silnych objawów przez co wielu chorych nie jest świadomych, że cierpli na boreliozę. Do najczęściej występujących objawów należą:

Wizualne – rumień w okolicy miejsca ugryzienia, który początkowo szybko się powiększa. Jeśli utrzymuje się powyżej 7 dni to należy jak najszybciej udać się do lekarza ponieważ mogło dojść do zakażenia. Średnica rumienia nie powinna przekraczać 5 cm, rumień powyżej tej średnicy jest sygnałem zarażenia boreliozą.

Dolegliwości stawowe bóle stawów i stan zapalny dużych stawów. Najczęściej pojawia się w stawach barkowych, łokciowych, udowych i kolanowych.

Dolegliwości neurologiczne –  częste bóle i lekkie zawroty głowy, sztywność i ból karku, bóle kręgosłupa w górnej części pleców i podwyższona temperatura.

Dolegliwości sercowe – najczęściej pojawiają się kołatania serca, podobnie jak przy arytmii.

Dolegliwości grypo – podobne – najczęściej chorzy na boreliozę odczuwają osłabienie, pojawiają się u nich bóle kostno – stawowe, a także podwyższona temperatura ciała. Objawy te złudnie przypominają grypę lub przeziębienie, przez co są bagatelizowane.

Przewlekła borelioza – objawy

Do najczęściej występujących objawów przewlekłej boreliozy należą:

Dolegliwości neurologiczne: drętwienie twarzy  i kończyn, zanik czucia w opuszkach palców dłoni, problemy z koncentracją, ospałość, depresja i zapalenie opon mózgowych.

Dolegliwości skórne: ścieńczenie naskórka, które powoduje zanikanie skóry właściwej.

Bóle kostno – mięśniowe: spowodowane są stanem zapalnym stawów, który rozprzestrzenia się na cały organizm.

Dolegliwości układu krążenia: zaburzenia rytmu serca, a w zaawansowanym stadium zapalenie mięśnia sercowego.

Borelioza – leczenie

Przed podjęciem leczenia pacjent poddawany jest testom laboratoryjnym na obecność boreliozy. Jeśli diagnoza potwierdzi się to najczęściej podawane są antybiotyki, które niszczą bakterie wywołujące chorobę. Leki przyjmowane są przez minimum 21 dni i nie wolno przerywać kuracji bez konsultacji z lekarzem ponieważ to może zaostrzyć objawy choroby i utrudnić dalsze leczenie. Do najczęściej stosowanych leków przy boreliozie należą: doksycilina, amoksycylina lub cefuroksym.

Borelioza może zostać całkowicie wyleczona pomimo, że jest groźną chorobą. Ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie leczenia, dlatego po ugryzieniu kleszcza należy obserwować miejsce ugryzienia i w razie komplikacji, jak najszybciej udać się do lekarza. 

Borelioza – zapobieganie

Czy można zapobiegać boreliozie? Można zastosować kilka zasad, aby uniknąć ugryzienia przez kleszcza, a jeśli to nastąpi, należy odpowiednio postępować.

Kleszcze zazwyczaj przebywają w miejscach, gdzie znajdują się wysokie trawy, drzewa liściaste i rośliny wysokopienne. Dlatego wybierając się na spacer należy zadbać o ochronę ciała przed ugryzieniem. Im mniej części ciała odsłonięte, tym mniejsze prawdopodobieństwo ugryzienia. Poza tym, po powrocie do domu warto rozebrać się na białym prześcieradle i dokładnie przetrzepać ubrania, aby sprawdzić czy nie przynieśliśmy ze sobą kleszcza. Wskazane są też oględziny ciała przez drugą osobę w celu ewentualnego wykrycia kleszcza.

Warto stosować środki, które odstraszają kleszcze, czyli tzw. repelenty. Podczas spaceru na łonie natury należy unikać siadania na strych pniach i trawie ponieważ jest to naturalne środowisko kleszczy,  w którym polują na swoje ofiary.

Jeśli dojdzie do ugryzienia i zauważymy, że kleszcz wgryzł się w ciało to warto udać się do punktu medycznego, aby lekarz lub pielęgniarka fachowo usunęła pasożyta. Pod żadnym pozorem nie wolno smarować kleszcza masłem, ani innymi tłuszczami ponieważ powodują one wymioty i w ten sposób dochodzi do zarażenia boreliozą. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*