Chlamydia – przyczyny, objawi i leczenie

Chlamydia to bakteria, która przedostaje się do organizmu podczas stosunku płciowego bez prezerwatywy lub w trakcie porodu. Powoduje chorobę weneryczną zwaną Chlamydiozą. Przypadłość nie daje na początku silnych objawów, przez co wielu chorych nie jest świadoma, że została zakażona, ale jest groźna ponieważ może prowadzić do niepłodności. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega skuteczne leczenie chlamydii?

Chlamydia – przyczyny

Do zakażenia chlamydia dochodzi podczas odbywania stosunku płciowego z osobą zakażoną bez prezerwatywy. Medycyna odnotowała również przypadki zakażenia tą bakterią podczas porodu. Okazuje się jednak, że bakteria może przedostać się do organizmu drogą kropelkową pomimo, że są to rzadkie przypadki. Ta postać bakterii nosi nazwę chlamydia pneumoniae. Inna odmiana tej bakterii zwana chlamydia psitaci przenoszona jest przez ptactwo. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie typy tej bakterii występujące u zwierząt są niegroźne dla człowieka. Natomiast pozostałe mogą powodować groźne powikłania, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych objawów.

Chlamydia – objawy

Chlamydia przybiera różne objawy w zależności od płci. Często infekuje kobiety, które używają przez dłuższy czas środki antykoncepcyjne z uwagi na fakt, że osłabiają one układ immunologiczny. Do najczęściej występujących objawów u kobiet należą:

 • ból i pieczenie pochwy, zwłaszcza przy oddawaniu moczu
 • ból podczas odbywania stosunku płciowego
 • krwiawienie z pochwy o cuchnącym zapachu
 • bóle w dolnej części brzucha w zaawansowanym stadium choroby
 • bóle stawów i mięśni jeśli dojdzie do infekcji całego organizmu

Objawy zakażenia u mężczyzn:

 • ból i pieczenie prącia podczas oddawania moczu
 • ból w dolnej części brzucha
 • obrzęk jąder
 • bóle mięśni i stawów w zaawansowanym stadium

Chlamydia – diagnoza

W przypadku podejrzenia chlamydia u kobiet, lekarz najczęściej zleca badanie moczu i wymazu z pochwy. Próbki poddawane są badaniom w celu wykrycia bakterii. W przypadku niejasności pobierany jest także wymaz z szyjki macicy.

Chlamydia – leczenie

Leczenie trwa od 7 do 14 dni za pomocą antybiotyków. Najczęściej stosowane są azytromycyną doksycylina lub erytromycyna. Nie wolno przerywać kuracji antybiotykami, bo to mogłoby spowodować uodpornienie się bakterii i zaostrzenie objawów choroby. W takcie leczenia wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna. Najczęściej zakażeniu ulegają osoby, które prowadzą rozległe życie seksualne, dlatego w przypadku wystąpienia zakażenia powinny poinformować wszystkich partnerów seksualnych.

Chlamydia – powikłania

Nieleczona infekcja może powodować poważne powikłania zdrowotne. Najczęściej należą do nich:

 • zapalenie pochwy
 • zapalenie jajników i niepłodność
 • zapalenie jąder
 • ciąża pozamaciczna
 • niepłodność

Chlamydia – profilaktyka

Przede wszystkim należy unikać stosunków seksualnych z obcymi partnerami. A jeśli już do nich dojdzie to należy stosować prezerwatywę, która chroni przed zakażeniem. Poza tym, każdą infekcję intymną należy wyleczyć do końca, ponieważ może powodować zaburzenie ekosystemu pochwy, co sprzyja zakażeniu tą przypadłością.

Chlamydia to groźne bakterie, które powodują niebezpieczną chorobę intymną. Dlatego ważne jest ich wczesne wykrycie i podjęcie leczenia. W przypadku jakichkolwiek objawów chorób intymnych należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby zastosował odpowiednie leczenie.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*