AKUPRESURA

       Akupresura wywodzi się z medycyny chińskiej. Jest naturalną metodą leczniczą starszą od akupunktury. Lekarze medycyny konwencjonalnej podchodzą do niej z dużą ostrożnością, ale wielu ją popiera jako sposób samopomocy.

       Według starożytnej medycyny chińskiej zdrowie człowieka zależy od przepływu energii życiowej (zwanej Qi). Energia ta przepływa wzdłuż meridianów, czyli linii biegnących przez całe ciało człowieka, od głowy aż po palce stóp. Meridiany to niewidoczne kanały, na których znajdują się punkty odpowiadające za poszczególne narządy lub ich czynności. Punkty te delikatnie uciska się tam, gdzie meridiany biegną blisko skóry, by uaktywnić energię Qi.

       Często pod wpływem zachwiania równowagi np. jednego narządu lub nawet całego organizmu dochodzi do blokowania przepływu energii. Dochodzi wtedy do choroby w częściach ciała odpowiadającym meridianom, w których przepływ energii został zablokowany lub zaburzony. Zabiegi uciskowe, które są istotą akupresury, mają pobudzić przepływ energii, usunąć tzw. bloki energetyczne. Efekty są szczególnie widoczne w leczeniu różnego rodzaju bóli, drobnych urazów, przy uruchamianiu stawów i mięśni.

       Każdy z meridianów zawiera określoną liczbę punktów. Oddziałując na nie możemy poprzez układ nerwowy wpływać na organy wewnętrzne. Punkty chińskie znajdują się na ciele człowieka od urodzenia a ich wielkość waha się od 2-5 mm, w czasie choroby mogą się one powiększyć do 10 mm. Dzięki punktom na meridianach można dotrzeć do wewnętrznych rozgałęzień, którymi krąży Qi. Akupresura poprzez uciskanie punktów porusza Qi, wzmacnia ją lub rozprasza zależnie od leczonej choroby, przywraca normalne krążenie, uśmierza bóle i ułatwia powrót do zdrowia.

       Podczas zabiegu pacjent zwykle leży na macie rozłożonej na podłodze. Terapeuta uciska określone punkty na ciele, może przy tym także stosować masaż lub rozciągać mięśnie pacjenta. Większość osób po takiej sesji czuje rozluźnienie. Czasem zanim pacjent poczuje się rozprężony, odczuwa zmęczenie, ból głowy. Jeżeli tak się dzieje to terapeuci uznają to za wynik uwolnienia energii.

       Zabieg należy wykonywać w przewietrzonym, ciepłym pomieszczeniu lub - jeśli warunki na to pozwalają - na świeżym powietrzu. Przed zabiegiem ręce należy umyć w zimnej wodzie, a potem potrzeć energicznie jedna o drugą, aby się ogrzały, a ładunek energii zgromadził się w czubkach palców. Po masażu ręce powinno się strząsnąć i spłukać zimną wodą.

       Głównym wskazaniem do stosowania akupresury - jest ból, wtedy możemy sami uciskać odpowiednie punkty. Zabieg stosuje się np. aby złagodzić ból do czasu wizyty u lekarza oraz w różnych drobnych dolegliwościach, głównie są to bóle głowy. Dzięki akupresurze można walczyć z bólem, ograniczając stosowanie środków przeciwbólowych.

       Właściwie nie ma przeciwwskazań w wykonywaniu akupresury. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że akupresura jest tylko metodą wspomagającą leczenie konwencjonalne.

Wyróżniamy kilka metod stosowania akupresury, m.in.:       Siła ucisku jest uzależniona od rodzaju dolegliwości i stopnia jej zaawansowania.

       Istnieją 4 zasadnicze punkty bólowe, bez względu na rodzaj bólu: po jednym na każdej ze stóp i na każdej z łydek. Między kostką zewnętrzną stopy a piętą jest zagłębienie, w którym znajduje się mały wzgórek bardziej wrażliwy na ucisk niż inne miejsca. Masujemy go od 30 sekund do 2-3 minut. Najpierw uciskamy go czubkiem palca, a potem wykonujemy ruchy okrężne bez odrywania palca od powierzchni skóry.

       Aby znaleźć punkty na łydkach, należy odmierzyć 5 palców ku górze od kostki bocznej. Potem przesunąć rękę ku tyłowi, ku łydce, i odnaleźć punkt, w który palec się zagłębia. Od tych punktów należy zacząć zabieg akupresury przy wszelkich dolegliwościach bólowych - najpierw tych koło kostek. Najlepiej masować jednocześnie punkty po obu stronach ciała. Jeśli jednak sprawia to trudności, należy zacząć od prawej strony i skończyć na lewej. Oprócz głównych punktów bólowych istnieją punkty na całym ciele, które masuje się w zależności od umiejscowienia schorzenia.

Akupresura jest zalecana:

       Należy jednak pamiętać, że akupresura ma jedynie działanie wspomagające i o ile lekarz nie zaleci inaczej, nie można odstawić zapisanych przez niego leków lub leczyć się samemu akupresurą.

       W Chinach akupresurę stosuje się nie tylko w przypadku bólu, ale także w celach zapobiegawczych. Podobno należy ją zacząć już około 30 roku życia, aby uchronić się przed dolegliwościami i chorobami. Profilaktycznie akupresurę stosuje się raz w tygodniu. Masuje się wtedy tzw. punkty ogólne, które korzystnie działają na cały organizm. Kolejność ucisku punktów jest dowolna. Masujemy je lekko kciukiem. Palce rąk i stóp ściskamy między palcem wskazującym a kciukiem.