JOGA Qi gong Tai chi Shapeing
Stop Sylwetka Vitalizacja

Qi gong - ćwiczenie energii wewnętrznej       Qi gong to ćwiczenie energii wewnętrznej. Ten starożytny chiński system ćwiczeń ma pobudzić przepływ energii, która według chiński lekarzy wędruje w organizmie kanałami, zwanymi meridianami. Zabiegi polegają głównie na ćwiczeniach postaw ciała i ćwiczeniach oddechowych, uczą także koncentracji umysłu.

       Qi gong to ogólna nazwa systemu metod, czy też wielu różnych systemów metod pozwalających na sterowanie zasobami i przepływem życiowej energii qi w organizmie człowieka. Qi gong pozwala na optymalne wykorzystanie możliwości energetycznych organizmu. Likwiduje blokady w kanałach energetycznych oraz zapobiega powstawaniu zakłóceń w krążeniu energii qi w organizmie, podobnie jak robi to masaż chiński i akupunktura. Pozwala na osiągnięcie spokoju i odprężenia, które są niezbędne dla prawidłowego i harmonijnego przepływu energii, co stanowi warunek poprawy stanu zdrowia i wyleczenia.

       Qi daje nam energię do codziennej aktywności, zasila umysł i ciało, wspomaga działanie organów wewnętrznych. Swobodne krążenie qi w kanałach, otwarcie ich na życiodajną energię pochodzącą z przestrzeni, zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Różne czynniki m.in. niezdrowy tryb życia, stresy, negatywne emocje, powodują powstawanie blokad w kanałach. Blokady powodują zaburzenia w organizmie, utrudniają swobodne krążenie energii qi, co powoduje różne choroby, a także zmęczenie i złe samopoczucie.

       Ćwiczenia qi gong i tai chi chuan powodują, że energia z zewnątrz i energia wewnętrzna łączą się ze sobą i współpracują. Z tego połączenia powstaje jakby nowa, doskonalsza forma energii qi. Bez ćwiczeń oddechowych, fizycznych i mentalnych energia ta nie uaktywnia się i nie jesteśmy w stanie korzystać z zasobów energii znajdujących się wokół nas; w przestrzeni i w naszym organizmie.

       Efekty ćwiczeń tai chi i qi gong uwidoczniają się w wyglądzie człowieka. Twarz jest zdrowa, zarumieniona, wzrok pełen energii, człowiek jest pełen życia. Ciało jest lekkie, sprawne i zdrowe. Ćwiczącemu wystarczają 3 - 4 godziny snu.

       W Chinach qi gong stosowany jest w terapii najtrudniejszych, opornych na leczenie, chorób.