JOGA Qi gong Tai chi Shapeing
Stop Sylwetka Vitalizacja

RZUCANIE PALENIA - PROGRAM STOP       Metoda leczenia z uzależnienia od nikotyny stosowana w Akademii Medycyny Alternatywnej, polega na akupunkturze ucha i specjalnym masażu głowy. Leczenie składa się z cyklu 5-10 godzinnych spotkań. Liczba tych spotkań zależy od wieku pacjenta, liczby wypalanych dziennie papierosów oraz od tego jak długo palił.

Sekwencja ćwiczeń dla osób palących, polecana przed rozpoczęciem leczenia:

  1. Mocno pocieramy dłonie uniesione przed sobą na wysokości brwi ok. minuty.
  2. Składamy dłonie na wysokości klatki piersiowej złączone ze sobą czubkami palców. Łokcie i przedramiona odwiedzione w bok równolegle do podłogi. Z całej siły dociskamy czubki palców do siebie ok. 30 sek.
  3. Unosimy dłonie zwrócone wewnętrzną stroną równolegle do siebie. Dłonie, nadgarstki i przedramiona tworzą linię prostą. Palce obu dłoni odchylamy na zewnątrz ok. 30 sek.
  4. Wyciągamy przed siebie ręce ugięte w łokciach pod kątem 90 stopni. Zaciskamy pięści - kciuki pozostają na zewnątrz.
  5. Wykonujemy masaż małżowin usznych. Zaczynając od dolnej nasady uszu uciskamy mocno małżowiny obu uszu jednocześnie, przesuwając palce w kierunku górnej nasady uszu. Ćwiczenie należy wykonać trzykrotnie.
  6. Prawą dłonią obejmujemy kciuk lewej dłoni, następnie pozostałe palce lewej dłoni składamy tak, żeby palec środkowy dotykał końca kciuka prawej dłoni. Zamykamy oczy i siedzimy tak przez ok. 30 sek.
  7. Składamy kciuk i palec wskazujący obu dłoni w formę kółeczka. Dłonie spoczywają na kolanach odwrócone wewnętrzną stroną do góry. Zamykamy oczy i pozostajemy w takiej pozycji wsłuchując się w swój oddech ok. 1-2 min.


       Ćwiczenia te zaleca się osobom, które chcą rzucić palenie. Są one pomocne przy terapii odzwyczajania się od nałogu, jako forma relaksu i jednocześnie ćwiczenia dotleniające. Powinny być wykonywane rano i przed snem oraz zawsze, kiedy pojawi się chęć zapalenia papierosa. Po skończonej terapii przez okres 12 tygodni stosujemy ćwiczenia w celu zrelaksowania się. Do AMA możemy zaś przez rok można bezpłatnie przychodzić na akupunkturę ucha, aby utrzymać niechęć do papierosów.