Depresja – przyczyny, objawy i leczenie

Depresja zaliczana jest do chorób psychicznych, charakteryzuje się długotrwałym przygnębieniem, brakiem energii i brakiem zainteresowania otaczającym światem. Często osoba cierpiąca na depresję nie zdaje sobie z tego sprawy ponieważ przygnębienie może pojawić się także u zdrowych osób. Jakie są więc dokładne objawy depresji i jak przebiega jej leczenie?

Depresja – przyczyny

Depresja może mieć kilka przyczyn, ale w niektórych przypadkach znalezienie tej konkretnej bywa trudne. Jednak do najczęściej występujących należą:

Geny – często na depresję zapadają osoby, których przodkowie również cierpieli na tę przypadłość (rodzice lub dziadkowie).

Przyczyny endogenne – przyczyną choroby jest nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodka mózgowego.

Menopauza (przekwitanie) – często na depresję zapadają kobiety w okresie menopauzy.

Trudny okres w życiu – osoby z osłabionym układem nerwowym często zapadają na tę chorobę podczas trudnego okresu w życiu, zwłaszcza jeśli nie mają wsparcia ze strony partnera.

Wygórowana ambicja – niektóre osoby stawiają sobie wygórowane cele i z całych sił do nich dążą. Jednak jeśli nie uda im się zrealizować swoich zamiarów to wpadają w dołek psychiczny, który przekształca się z czasem w depresję. Osoby z wygórowaną ambicją nie potrafią złapać równowagi w życiu przez co angażują się nadmiernie w realizację celu lub zapadają w dołek psychiczny w przypadku drobnej porażki.

Płeć – na depresję zdecydowanie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, prawdopodobnie dlatego, że tłumią emocje, które osłabiają układ nerwowy.

Choroba fizyczna – często u osób, które cierpią na choroby pierwotne powodujące brak energii i senność wpływają na powstawanie tej przypadłości. Takie osoby nie potrafią podołać codziennym obowiązkom, przez co czują się bezsilne i wpadają w jeszcze większy stan przygnębienia.

Depresja – leczenie

Jak leczyć i czy w ogóle można wyleczyć depresję? Można i to całkowicie, ale pod warunkiem, że leczenie zostanie przeprowadzone do całkowitego wyzdrowienia. Leczenie depresji rozpoczyna się od wywiadu lekarza z pacjentem na podstawie, którego ustala przyczynę. Często choroba dotyka osoby, które straciły bliskich w wyniku śmierci lub odejścia ze związku.

W takim przypadku chory najczęściej korzysta z terapii psychologicznej i uczestniczy w rozmowach grupowych lub indywidualnych z psychologiem. Dużą zaletą terapii grupowej jest to, że osoba cierpiąca na depresję nie izoluje się od innych, co jest bardzo ważne.

Kolejną metodą leczenia depresji jest terapia poznawczo-behawioralna –  pozwala pacjentowi dokładnie poznać siebie, swoje zachowanie oraz uczy panować nad negatywnymi emocjami.

Terapia dynamiczna – opiera się na rozmowie, która pomaga pacjentowi sięgnąć do przeszłości, aby mógł przeanalizować wydarzenia i zrozumieć jaki wpływ mają na jego obecny stan zdrowia psychicznego.

Terapia interpersonalna – stosowana jest głównie w przypadku pacjentów, którzy odizolowali się od społeczeństwa. Terapia pomaga stopniowo wrócić do życia w społeczeństwie.

To podstawowe terapie, które mają na celu leczenie lekkich stanów depresyjnych lub wzmocnienie leczenia zaawansowanej depresji.

W ciężkim stadium choroby niezbędne jest przyjmowanie leków psychotropowych, które działają uspokajająco i poprawiają nastrój chorego. Dzięki temu powoli odzyskuje równowagę psychiczną. Należy pamiętać, że poprawa często następuje po kilku dniach od przyjęcia pierwszej dawki. Pacjent pod żadnym pozorem nie powinien sam przerywać leczenia ponieważ może to doprowadzić do pogłębienia stanu depresyjnego.

Ważne jest systematyczne przyjmowanie leków, a o ich zmianie lub odstawieniu decyduje lekarz psychiatra.

Jak rozpoznać depresję?

Przygnębienie i pogorszenie nastroju to stan, który pojawia się u każdej osoby, która ma ciężki okres w życiu. Nie ma w tym nic niepokojącego pod warunkiem, że ten stan nie trwa zbyt długo. Depresja może dopaść każdego, niezależnie od wieku i charakteru. Osoby cierpiące na tę przypadłość często uważane są na słabe psychicznie, ale w praktyce dotyka ona również najtwardszych.  Kiedy więc należy udać się do lekarza? Jeśli brak energii i przygnębienie utrzymuje się przez dłuższy czas, a ulubione zajęcia nie przynoszą zadowolenia to może być pierwszą oznaką depresji.

Wiele osób wstydzi się do tego przyznać z uwagi na fakt, że choroba ta jest w naszym społeczeństwie uznawana za wstydliwą, bo należy do grupy chorób psychicznych. Nie warto jednak tłumić tej udręki w sobie lecz należy skorzystać z pomocy. Warto pamiętać, że depresja dotyka osoby z różnym statusem społecznym, o różnym pochodzeniu i w różnym wieku.

Zobacz także: Migrena – uciążliwy ból, który doprowadza do szaleństwa. Czy można go wyleczyć?

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*