Dna moczanowa (artretyzm) – objawy, leczenie i dieta

Dna moczanowa (artretyzm) to uciążliwa choroba stawów, która powstaje w wyniku zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi, a także zużycia tkanki łącznej stawów i przebytych urazów. Kwas moczowy zamienia się w kryształki, które odkładają się w tkance łącznej, co powoduje powstanie stanu zapalnego. W następstwie tego sprawność ruchowa jest mocno ograniczona. Jakie są dokładne objawy i jak przebiega leczenie dny moczanowej?

Dna moczanowa – przyczyny

Główną przyczyną powstawania dny moczanowej jest wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, czyli tzw. hiperurykemia, co może być spowodowane różnymi czynnikami. Jednak do najczęstszych przyczyn występujących u pacjentów należy:

Niezdrowa dieta i używki – na dnę moczanową często zapadają osoby, które spożywają duże ilości alkoholu, słonych ryb morskich i słonych potraw.

Urazy stawów – to kolejna przyczyna powstawania choroby, zwłaszcza u osób, które przeszły operację uszkodzonego stawu i nie stosowały rehabilitacji, która jest niezbędna do odzyskania pełnej sprawności ruchowej stawu.

Niewydolność nerek – wskutek zaburzeń powstałych w nerkach, część moczanu zostaje zatrzymana w organizmie, co powoduje jego krystalizację i odkładanie w tkance stawów.

Geny – na dnę moczanową często chorują osoby, których przodkowie również cierpieli na tę przypadłość. Dlatego osoby w grupie ryzyka w szczególności powinny zachować profilaktykę.

Przebyte choroby – należą do nich: czerwienica, łuszczyca, niedokrwistość i zespół metaboliczny.

Dna moczanowa – objawy

Wielu chorych zastanawia się, jakie są objawy dny moczanowej. Otóż choroba może przybierać różne objawy u różnych osób, ale cechą wspólną jest powracające zapalenie stawów, które objawia się obrzękiem i silnym bólem, zwłaszcza podczas ruchu. W początkowej fazie stan zapalny obejmuje duże palce stóp, a z czasem rozprzestrzenia się również na stawy palców, nadgarstka, kolanowe i skokowe. U osoby chorej najczęściej pojawiają się:

  • ból i obrzęk w okolicy chorego stawu
  • wrażliwość na dotyk
  • ograniczona sprawność ruchowa stawu
  • kamienie nerkowe powstałe w wyniku krystalizacji kwasu moczowego
  • w zaawansowanym stadium może wystąpić także gorączka w wyniku stanu zapalnego
  • zaczerwienienie wokół chorego stawu

Niepokojącym objawem, na który warto zwrócić uwagę to powracający stan zapalny stawu. W takim przypadku należy udać się do lekarza ponieważ może to świadczyć o początkach dny moczanowej.

Dna moczanowa – leczenie

Leczenie dny moczanowej w pierwszej kolejności skupia się na złagodzeniu stanu zapalnego stawu i bólu. W tym celu pacjenci najczęściej przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne, które usuwają stan zapalny nawet po kilku godzinach od zażycia.  W cięższych przypadkach lekarz wstrzykuje sterydy bezpośrednio w chory staw. Poza tym, pacjenci przyjmują leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi, dzięki czemu dokuczliwe objawy dny moczanowej ustępują, a stawy odzyskują sprawność ruchową.

Dawka leku dobierana jest indywidualnie przez lekarza ortopedę. Należy pamiętać, żeby systematycznie zażywać leki i nie wolno ich samemu odstawiać bez kontaktu z lekarzem. U pacjentów, u których dna moczanowa jest skutkiem innej choroby, leczenie skupia się na usunięciu przyczyny pierwotnej.

Dna moczanowa – dieta

Osoby cierpiące na dnę moczanową powinny spożywać 4-5 posiłków dziennie, aby nie przejadać się. Kolacja powinna być spożywana ok. 3 godziny przed pójściem spać, bo dzięki temu nie dochodzi do wysokiego stężenia kwasu moczowego. Dieta w dnie moczanowej powinna składać się z jaj, które są najlepszym źródłem pełnowartościowego białka. Poza tym, pacjent powinien unikać jedzenie potraw smażonych na tłuszczu zwierzęcym, a także tłustego mięsa. Zamiast tradycyjnego smażenia, warto używać patelni teflonowej lub grilla.W diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, które są źródłem cennych witamin i minerałów.

Przy dnie moczanowej wskazane jest picie ok. 2 l czystej wody na dobę, bo dzięki temu organizm wydala nadmiar kwasu moczowego. Warto unikać napojów zawierających fruktozę, która zaostrza objawy choroby.

Dna moczanowa – profilaktyka

Czy można zapobiegać dnie moczanowej? Na pewno warto dbać o swoje stawy, aby jak najdłużej zachowały sprawność ruchową. Pierwszym krokiem ku temu jest odpowiednia dieta, a także unikanie dużych ilości alkoholu i napojów zawierających fruktozę. Właściwa dieta zapobiega nadwadze, która obciąża stawy i powoduje ich szybsze zużycie. Warto dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za sprawne działanie stawów, a także za młody wygląd skóry.

Okazuje się, że naturalna kawa parzona zmniejsza ryzyko zachorowania na dnę moczanową, dlatego warto ją pić codziennie jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Poza tym każdy uraz stawu powinien być leczony do odzyskania całkowitej sprawności ruchowej. Należy uważać na powracające stany zapalne stawu ponieważ mogą one być sygnałem pojawienia się dny moczanowej.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*