Guzki Heberdena – przyczyny, objawy i leczenie

Guzki Heberdena – to zmiany reumatyczne występujące najczęściej w stawach dłoni i charakteryzują się powstawaniem guzków na powierzchni stawów. Przypadłość ogranicza sprawność ruchową chorego stawu, a także powoduje ból, który nasila się podczas zmiany pogody lub w wyniku przeciążenia. Jakie są przyczyny, objawy i czy możliwe jest leczenie guzków Heberdena?

Guzki Heberdena – przyczyny

Przyczyny powstawania guzków Heberdena nie są jednoznacznie ustalone, ale uważa się, że choroba ma uwarunkowania genetyczne ponieważ często pojawia się u osób, których rodzice również na nią cierpieli. Inna hipoteza głosi, że przyczyną choroby może być nadmierne i długotrwałe przeciążanie stawów, co powoduje uszkodzenie ich struktury i powstawanie narośli. Przypadłość najczęściej dotyka kobiet po 50 roku życia, co również można wiązać się ze zmianami hormonalnymi w wyniku menopauzy.

Przyczynami, które zwiększają ryzyko pojawienia się guzków Heberdena mogą być:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • przebyte urazy stawów
  • uwarunkowania genetyczne
  • niedoleczone infekcje organizmu
  • picie dużej ilości napojów gazowanych
  • dieta zawierająca dużo sodu

Guzki Heberdena – objawy

Guzki Heberdena choć mogą dotyczyć także stóp, najczęściej pojawiają się na stawach małych palców. Pierwszym niepokojących objawem jest delikatny obrzęk stawu, któremu na początku może nie towarzyszyć ból, dlatego przypadłość często jest bagatelizowana. Wraz z rozwojem choroby staw staje się coraz bardziej zdeformowany i opuchnięty, a także pojawia się ból.

Ból nasila się podczas zmiany warunków atmosferycznych, pod wpływem zmiany temperatury lub w wyniku przeciążenia stawu. Sprawność ruchowa zostaje wtedy mocno ograniczona, a palec przybiera nieestetyczny wygląd. Guzki Heberdena mogą z czasem objąć wszystkie stawy dłoni, dlatego warto jak najwcześniej udać się do lekarza, aby zastosował odpowiednie leczenie.

Guzki Heberdena – badania i diagnoza

Lekarz najczęściej stawia diagnozę za pomocą informacji uzyskanych podczas wywiadu z pacjentem, a także wykonuje RTG stawów. Prześwietlenie pomaga ocenić ilość narośli, a także stan zwyrodniałych stawów. Poza tym, wykonywane jest badanie krwi, które ma na celu m.in. ocenę stężenia kwasu moczowego w organizmie ponieważ jego podwyższona ilość może świadczyć o dnie moczanowej, która daje podobne objawy.

Guzki Heberdena – leczenie

Leczenie guzków Heberdena opiera się przede wszystkim na spowolnieniu rozwoju choroby ponieważ obecnie nie wynaleziono jeszcze leku cofającego objawy. Jednak warto udać się do lekarza jak najwcześniej, aby zahamował postęp zwyrodnienia stawów. W tym celu stosowane są:

Leki kortykosteroidowe – stosowane w formie zastrzyków, zmniejszają stan zapalny, dzięki czemu łagodzą opuchliznę i ból chorego stawu.

Polisiarczan chondroityny – lek przyjmowany w formie doustnej, hamuje rozwój choroby, przez co staw dłużej zachowuje sprawność.

Masaż stawu – łagodzi stan zapalny i utrzymuje dłużej zakres ruchowy stawu.

Gimnastyka palców – podobnie jak masaż pomaga dłużej utrzymać sprawność chorego stawu, jednak ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane, aby nie spowodowały zaostrzenia objawów choroby.

Terapia ultradźwiękami – łagodzi obrzęk, stan zapalny i ból stawu.

Leki przeciwbólowe – najczęściej stosowane są doraźnie w okresach, gdy ból staje się silniejszy.

Warto dbać o swoje stawy i w razie najmniejszych objawów choroby zgłosić się do lekarza. Wczesna diagnoza i leczenie pomoże zahamować postęp schorzenia, do których należą m.in. guzki Heberdena.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*