Hashimoto – przyczyny, objawy i leczenie

Hashimoto to choroba tarczycy o charakterze autoimmunologicznym, co oznacza, że organizm wytwarza przeciwciała i atakuje własne komórki, czego skutkiem jest stan zapalny gruczołu tarczycy. To może spowodować w początkowej fazie przerost gruczołu, a później zmniejszenie i niedoczynność tarczycy. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie Hashimoto? Czy konieczna jest operacja?

Hashimoto – przyczyny

Obecnie przyczyny zachorowania na Hashimoto nie są do końca znane. Na chorobę często zapadają osoby, które żyją w długotrwałym stresie, np. stresująca praca, ciężka sytuacja życiowa lub osłabiony układ nerwowy. Uważa się też, że zachorowaniu sprzyja podłoże genetyczne, czyli na przypadłość zapadają osoby, których rodzice chorowali. Choroba powoduje niedoczynność tarczycy, często poprzedzoną nadczynnością, w której może pojawić się tzw. wole i guzki.

Hashimoto jest niebezpieczną chorobą ponieważ powoduje autoagresję organizmu, skutkiem czego jest niszczenie gruczołu tarczycy przez przeciwciała. W początkowym etapie choroby może powstać nadczynność tarczycy, dlatego lekarz najczęściej wykonuje kilka badań w celu potwierdzenia diagnozy.

Hashimoto – badania i diagnoza

W przypadku objawów Hashimoto, lekarz najczęściej zleca wykonanie badania TSH, czyli gruczołu w przysadce mózgowej pobudzającego tarczycę do produkcji hormonów  tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). U zdrowego człowieka poziom między TSH a hormonami tarczycy zostaje zachowany. Przy Hashimoto TSH może być podwyższone, co świadczy o niedoczynności tarczycy, ale nie stanowi to jeszcze jednoznacznej diagnozy.

Następnie wykonywane jest USG tarczycy, za pomocą którego lekarz sprawdza wielkość gruczołu, a także czy na wolu nie pojawiły się guzki. Badanie to wykonywane jest też podczas wizyt kontrolnych. W celu precyzyjnego zdiagnozowania Hashimoto wykonywane jest badanie przeciwciał przeciwtarczycowych (aTPO) oraz anty TG. Jeśli wartości są znacznie podwyższone to świadczy to chorobie autoimmunologicznej, która osłabia układ odpornościowy.

Jeśli na wolu pojawią się guzki to lekarz zleca biopsję, czyli pobranie próbki z wola w celu sprawdzenia czy guzki nie mają charakteru nowotworowego.

Hashimoto – objawy

Hashimoto powoduje niedoczynność tarczycy, dlatego objawy są takie same. U pacjentów najczęściej występują:

Kołatanie serca – chory odczuwa zaburzenia rytmu serca, np. drgania i nieregularne bicie, które przypominają arytmię serca.

Zaburzenia przemiany materii – najczęściej u pacjentów z Hashimoto pojawia się otyłość ponieważ choroba powoduje spowolnienie przemiany materii. Zdarzają się jednak przypadki, w których pacjenci szybko tracą wagę.

Sucha skóra – przeważnie można ją zauważyć na łokciach i rękach. Natomiast skóra na całym ciele staje się podatna na zadrapania i mogą pojawić się złuszczenia.

Łamliwe włosy i paznokcie – najczęściej pojawiają się u kobiet.

Ogólne osłabienie – najczęściej chorzy odczuwają senność w ciągu dnia i ogólny brak energii życiowej. W nocy mogą pojawić się także problemy ze snem.

Depresja – najczęściej pojawia się w związku z nieradzeniem sobie z codziennymi obowiązkami, co wynika z osłabienia organizmu.

Nadmierna potliwość – szczególnie na dłoniach, nawet przy niskich temperaturach. Chory może także odczuwać dreszcze pomimo ciepłej temperatury otoczenia.

Opuchlizna twarzy – u niektórych pacjentów twarz staje się nabrzmiała, co można zauważyć gołym okiem.

Zaburzenia miesiączkowania – to kolejny objaw Hashimoto, który pojawia się u kobiet. Miesiączki mogą być nieregularne z obfitym krwawieniem.

Objawy Hashimoto nie muszą występować jednocześnie, ale współczesna medycyna pozwala zdiagnozować tę chorobę i podjąć leczenie.

Hashimoto – leczenie

Na dzień dzisiejszy leczenie Hashimoto skupia się na łagodzeniu objawów  w zależność od tego czy powoduje nadczynność czy niedoczynność tarczycy. W obu przypadkach pacjenci przyjmują leki hormonalne, które mają za zadanie wyrównanie hormonów tarczycowych. Dawka leków ustalana jest indywidualnie ponieważ inne leki przyjmowane przez pacjenta mogą osłabiać ich wchłanianie. W takich przypadkach dawkowanie jest większe, aby organizm otrzymał optymalną ilość hormonów.

Pacjent powinien powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z hormonami. W przypadku zmian w wolu, lekarz może skierować pacjenta na operację gruczołu tarczycy.

W przypadku wystąpienia objawów Hashimoto należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ choroba może znacznie osłabić serce. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*