Jaskra – przyczyny, objawy i leczenie

Jaskra to niebezpieczna choroba, która powoduje zamieranie nerwu wzrokowego, a w efekcie trwałą ślepotę. Obecnie przyczyny tej choroby nie są do końca znane, ale u większości pacjentów towarzyszy jej nadciśnienie oczne i niedokrwistość gałki ocznej. Niestety wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z tych schorzeń, przez co zgłasza się do lekarza zbyt późno. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie jaskry?

Jaskra – przyczyny

Przyczyny jaskry nie są do końca znane, ale czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania są:

 • wysokie ciśnienie w gałce ocznej
 • niedociśnienie krwi lub nadciśnienie
 • podłoże genetyczne
 • migrena
 • cukrzyca
 • miażdżyca tętnic
 • starszy wiek

Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny w szczególności kontrolować swój wzrok u lekarza okulisty, aby spowolnić powstawanie jaskry.

Jaskra – objawy

W początkowej fazie jaskra nie daje silnych objawów, przez co pacjenci nie zdają sobie sprawy, że to początek tego schorzenia i zgłaszają się do okulisty, gdy choroba zaczęła się rozwijać. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nie występują poniższe objawy, a jeśli tak jest to jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Rozróżniamy 2 typy tej choroby: jaskrę otwartego kąta przesączania i jaskrę wąskiego kąta przesączania.

Objawy jaskry z otwartym kątem przesączania:

 • przewlekły ból gałek ocznych
 • uczucie obrzmienia gałek ocznych
 • bóle głowy w okolicach oczu
 • pogorszenie ostrości wzroku

Natomiast jaskra z wąskim kątem przesączania objawia się:

 • silnym bólem oka i głowy jednocześnie
 • zaczerwienieniem gałek ocznych
 • ubytkiem w polu widzenia

W przypadku wystąpienia choćby jednego z powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty ponieważ może świadczyć to o jaskrze lub o innych chorobach oczu.

Jaskra – badania i diagnoza

W celu wykrycia jaskry lekarz okulista przeprowadza kilka badań w celu dokładnej diagnozy. Do najbardziej popularnych należą:

Badanie kąta przesączania – pozwala ocenić typ choroby: z otwartym lub wąskim kątem przesączania.

Perymetria – pozwala na ocenę ubytku w polu widzenia pacjenta spowodowanym przez chorobę.

Tonometria – celem tego badania jest pomiar ciśnienia w gałce ocznej.

HTR – to laserowa badanie siatkówki oka, które pozwala dokładnie sprawdzić stan tarczy nerwu wzrokowego, który uszkadza jaskra.

GDX – to skaningowa polarymetria laserowa, dzięki której lekarz ocenia grubość siatkówki oka.

Okulista może także wykonać inne badania, jeśli zachodzi taka konieczność, aby dokładniej ocenić stan oka zniszczonego przez jaskrę. Choroba jest groźna dla wzroku, dlaczego nie wolno jej lekceważyć.

Jaskra – leczenie

Celem leczenia jaskry jest zatrzymanie rozwoju choroby. W pierwszym rzucie skupia się  na przywróceniu prawidłowego ciśnienia w gałce ocznej, aby nie dochodziło do dalszej degradacji nerwu wzrokowego. W tym celu pacjenci najczęściej otrzymują leki, które powinni przyjmować ściśle według wskazań lekarza. Nie wolno samemu odstawiać leków ponieważ to może spowodować znaczny skok ciśnienia w gałce ocznej i duże uszkodzenia.

Obecnie nie ma jeszcze metody, która pozwalałaby cofnąć uszkodzenia spowodowane przez jaskrę, ale dzięki leczeniu można zapobiegać jej rozwojowi i utracie wzroku. Ostatnimi czasy organizowane są kampanie zachęcające do badania wzroku, dzięki czemu choroba jest wykrywana w początkowym stadium, co umożliwia szybkie podjęcie leczenia.

Jaskra – zapobieganie i profilaktyka

Zapobieganie powstawaniu jaskry opiera się przede wszystkim na systematycznym kontrolowaniu ciśnienia w gałce ocznej, co umożliwia wczesne podjęcie ewentualnego leczenia. Badania kontrolne powinny być wykonywane najrzadziej co 2 lata. Poza tym, należy dbać o prawidłowe ciśnienie tętnicze ponieważ jego nieprawidłowe parametry również sprzyjają rozwojowi schorzenia. Skoro miażdżyca sprzyja powstawaniu jaskry to należy dbać o prawidłowe stężenie cholesterolu, a także o aktywność ruchową. Poza tym, warto stosować suplementy wzmacniające wzrok m.in.: wit. A, E i luteinę.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*