Kamica nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

Kamica nerkowa to schorzenie układu moczowego, które polega na powstawaniu złogów, zwanych potocznie kamieniami nerkowymi w narządach układu moczowego, które zaburzają drożność kanałów moczowych. Jeśli kamienie są niewielkich rozmiarów i mają obły kształt to organizm najczęściej sam radzi sobie z ich wydalaniem, nie powodując przy tym objawów schorzenia. Natomiast jeśli kamienie mają ostre kształty to chory zaczyna odczuwać objawy, a ich usunięcie odbywa się zabiegowo. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa – przyczyny

Kamica nerkowa najczęściej pojawia się u osób między 30 a 50 rokiem życia. Do dziś medycyna nie zna dokładnej przyczyny tego schorzenia, ale znane są czynniki, które sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych. Najczęściej choroba pojawia się u osób, które cierpią na zaburzenia gospodarki mineralnej, co powoduje zwiększoną ilość soli mineralnych w moczu, które z czasem tworzą kamienie nerkowe. Kolejną przyczyną może być zbyt mała ilość spożywanych płynów, co powoduje zagęszczenie moczu i skutkuje powstawaniem kamieni dróg moczowych.

Również osoby, które zażywają duże ilość wapnia lub wit. D3 są narażone na to schorzenie, ponieważ nadmiar wapnia pochłaniany przez jelito zamienia się w kamienie. Często przypadłość jest wykrywana u osób, które cierpią na dnę moczanową.

Jak powstają kamienie nerkowe? W początkowej fazie tworzenia przypominają małe ziarenka, które organizm jest w stanie sam wydalić, a schorzenie przebiega bezobjawowo. Jeśli tak się nie stanie, to z czasem zaczynają się powiększać i powodują niedrożność dróg moczowych. To skutkuje dokuczliwymi objawami choroby i niezbędna jest interwencja lekarska.

Kamica nerkowa – objawy

Jak już wspomniano, kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo jeśli organizm jest w stanie sam wydalić kamienie. Natomiast jeśli są one zbyt duże lub mają ostre kształty to u chorego odczuwalne są poniższe objawy:

  • kolka nerwowa, czyli ostry ból w okolicy niedrożnego kanały moczowego, najczęściej występuje w okolicach nerek
  • wstrzymanie moczu
  • gorączka i ból głowy
  • nudności i wymioty
  • napięcie mięśni brzucha
  • krwiomocz
  • zapalenie nerek

Objawy kamieni nerkowych pojawiają się nagle i najczęściej ból jest tak silny, że chory nie może poruszać się o własnych siłach. W takim przypadku należy wezwać karetkę pogotowia.

Kamica nerkowa – badania i diagnoza

U chorego z podejrzeniem kamicy nerkowej najczęściej wykonywane jest badanie krwi, które ma na celu sprawdzenie stężenia kreatyniny, wapnia i kwasu moczowego. Następnie wykonywana jest urografia, która pozwala dokładnie wykryć kamienie, ocenić ich położenie, wielkość i kształt. Poza tym, umożliwia też ocenę drożności dróg moczowych. Innymi badaniami, które może wykonać lekarz jest RTG lub USG dróg moczowych w celu uzyskania ogólnego obrazu dróg moczowych i wykrycia zmian.

Kamica nerkowa – leczenie

Leczenie kamicy nerkowej polega na usuwaniu kamieni z dróg moczowych, a wybór metody zależy od lokalizacji i kształtu kamieni. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą:

Litotrypsja – polega na rozbijaniu kamieni falami na drobne kawałeczki, co umożliwia ich wydalanie z moczem.

Przezskórna nefrolitotrypsja – metoda z użyciem endoskopu, która pozwala na całkowite usunięcie kamieni z dróg moczowych podczas jednego zabiegu.

Ureterorenoskopia – to zabieg, który polega na mechanicznym rozbijaniu kamieni za pomocą endoskopu.

Klasyczna operacja – najczęściej przeprowadzana jest w przypadku dużych kamieni, których nie można rozbić na mniejsze kawałeczki lub, gdy ich umiejscowienie uniemożliwia rozbicie.

Kamica nerkowa to schorzenie, które powoduje niedrożność dróg moczowych, dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, bo dzięki temu możliwe jest uniknięcie operacji. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.