Kiła – przyczyny, objawy i leczenie

Kiła to choroba weneryczna, która często nazywana jest syfilisem. Przenoszona jest podczas stosunku seksualnego lub pocałunku. Przyczyną jej powstawania jest bakteria krętek blady. W starożytności choroba zabijała wiele osób ponieważ nie wynaleziono wtedy lekarstwa, na szczęście dziś przypadłość jest uleczalna. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie kiły?

Kiła – przyczyny

Najczęściej bakterie krętka bladego przedostają się do organizmu zdrowej osoby podczas stosunku płciowego bez używania prezerwatywy i powodują powstawanie kiły. Do zarażenia może dojść także podczas pocałunku, jeśli jeden z partnerów ma zainfekowane gardło bakterią krętka. Choroba bardzo szybko rozwija się, infekując cały organizm i powodując uciążliwe dolegliwości. Bagatelizowana może uszkadzać wzrok, układ nerwowy, układ krążenia, a nawet spowodować zgon. Zakażeniu kiłą może ulec płód w łonie matki, co prowadzi do poronienia. Dlatego kobiety, które planują zajść w ciążę z podejrzeniem objawów tej choroby powinny zgłosić się do lekarza w celu badań.

Kiła – objawy

W początkowej fazie kiła nie daje silnych objawów przez co jest bagatelizowana. Pojawiają się wtedy drobne krostki w okolicach miejsc intymnych, które z czasem zmieniają się w strupki. Jeśli dojdzie do zainfekowania gardła to krostki mogą pojawić się także w jamie ustnej. Towarzyszą temu powiększone węzły chłonne, które w najmniejszym stopniu nie są kojarzone przez chorego z kiłą.

W zaawansowanym stadium choroba objawia się szaro – białymi wykwitami w okolicach miejsc intymnych. W cięższych przypadkach pojawia się też gorączka, ból głowy i gardła, a także znaczne osłabienie organizmu. Kiła jest groźną chorobą z uwagi na fakt, że może ujawnić się dopiero po kilku latach od zakażenia bakteriami krętka w postaci uszkodzonego wzroku lub innych narządów. Kiła może także powodować udar mózgu, który często pojawia się w zaawansowanym stadium choroby.

W przypadku pojawienia się choćby jednego z objawów kiły należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do zarażenia partnera. Choroba może przybierać różny przebieg, co oznacza, że u jednych osób nie powoduje silnych objawów, a u innych może uszkadzać układ krążenia i w następstwie prowadzić do śmierci.

Kiła – badania i diagnoza

Kiła objawami przypomina inne choroby intymne, t.j. rzeżączkę. Dlatego w celu dokładnej diagnozy lekarz przeprowadza specjalistyczne badania. Do najbardziej popularnych należy mikroskopowy test kłaczkowania VDRL, który służy także do zbadania stopnia zaawansowania choroby. Kolejnym badaniem jest makroskopowy test kłaczkowania z nieogrzewaną surowicą USR. Jeśli wynik testów jest dodatni to lekarz wykonuje test immunofluoroscencji krętków w modyfikacji absorpcyjnej , czyli FTA-ABS .

Kiła – leczenie

Kiła najczęściej leczona jest zastrzykami z penicyliną podawaną domięśniowo lub dożylnie, a długość kuracji zależy od stopnia zaawansowania choroby. Nie wolno przerywać kuracji ponieważ bakterie krętka mogą się uodpornić na działanie antybiotyku i całkowite wyleczenie stanie się utrudnione. Jeśli leczenie penicyliną nie przynosi efektów to stosowane są inne leki, t.j.: doksycyklina, erytromycyna, azytromycyna lub ceftriakson. Po zakończonej kuracji pacjent powinien zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania kontrolnego.

Kiła – profilaktyka

Jak można zapobiegać zarażeniu kiłą? Przede wszystkim należy unikać przypadkowych stosunków płciowych, a w przypadku stosunku z osobą spoza związku stosować prezerwatywy. Jeśli któreś z partnerów jest zarażone kiłą to należy całkowicie unikać stosunku płciowego do czasu pełnego wyleczenia. Poza tym, ważne jest dbanie o higienę intymną ponieważ inne infekcje mogą osłabić układ odpornościowy i sprzyjać zarażeniu.

Kiła jest podstępną chorobą, dlatego w przypadku wystąpienia choćby jednego z objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kobiety planujące ciążę powinny poddać się testom na kiłę, jeśli mają podejrzenia, że mogły zostać zarażone bakteriami krętka nawet kilka lat wcześniej, aby uchronić dziecko przed ewentualnym zarażeniem.

Zobacz też: Migrena – przyczyny, objawy i leczenie>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*