Kolka nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

Kolka nerkowa do silny, ostry ból w okolicach nerek i górnych dróg oddechowych spowodowany kamicą nerkową. Jej przyczyną jest niedrożność dróg moczowych, wskutek której dochodzi do wstrzymania moczu i wzrostu ciśnienia  w kanałach moczowych. Leczenie polega na usunięciu przyczyny bólu, czyli kamieni nerkowych z dróg moczowych. Schorzenie najczęściej nie powoduje powikłań, ale należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło powstania stanu zapalnego dróg moczowych. Jakie są dokładne przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie kolki nerkowej?

Kolka nerkowa – przyczyny

Główną przyczyną kolki nerkowej jest kamica nerkowa, czyli kamienie w drogach moczowych, które powodują niedrożność kanałów moczowych. Skutkiem tego jest wstrzymanie moczu pomimo, że chory odczuwa silne parcie na pęcherz. Z czasem ilość moczu jest tak duża, że powoduje wzrost ciśnienia w kanałach moczowych, co objawia się silnym bólem. W przypadku kamieni o niewielkich rozmiarach (do 3 mm) i obłym kształcie organizm sam jest w stanie je wydalić z dróg moczowych. Natomiast w przypadku większych kamieni o ostrym kształcie wymagany jest zabieg ponieważ pojawiają się silne dolegliwości związane z zaburzeniem przepływu moczu.

Kolka nerkowa – objawy

Pacjenci cierpiący na kolkę nerkową przede wszystkim odczuwają silny ból w okolicach nerek i dolnej części brzucha. Ból może także promieniować do narządów płciowych. Objawami towarzyszącymi są:

  • parcie na pęcherz w wyniku wstrzymania moczu
  • wzdęcie brzucha wskutek wstrzymania moczu
  • podwyższona temperatura ciała
  • nudności i wymioty
  • podwyższone ciśnienie tętnicze

Kolka nerkowa – badania i diagnoza

Lekarz najczęściej wykrywa kolkę nerkową na podstawie objawów występujących u pacjenta. Dodatkowo natomiast prowadzone są badania moczu w celu sprawdzenia stężenia erytrocytów, bakterii i leukocytów. Poza tym, wykonywane jest RTG jamy brzusznej, które pozwala na ocenę wielkości kamieni i kształtu. USG jamy brzusznej, dokładnie określa lokalizację kamieni w nerkach i moczowodach.

Kolka nerkowa – leczenie

Leczenie w pierwszym rzucie skupia się na złagodzeniu objawów kolki nerkowej. W tym celu pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe, rozkurczowe i przeciwzapalne. Jeśli ból nie zanika to chory przyjmuje środki opioidowe, które uśmierzają nawet najsilniejszy ból do czasu usunięcia przyczyny. Następnie pacjent poddawany jest zabiegom, które mają na celu usunięcie kamieni nerkowych. Do najczęściej stosowanych należą:

Litotrypsja pozaustrojowa – polega na rozbijaniu kamieni za pomocą uderzeń elektromagnetycznych na mniejsze kawałeczki, które są wydalane z moczem.

Litotrypsja ureterorenoskopowwa – polega na usuwaniu kamieni za pomocą endoskopu tylko z dolnego docinka moczowodów.

Litotrypsja przezskórna – umożliwia usunięcie kamieni nerkowych z górnego odcinka moczowodów za pomocą endoskopu.

Klasyczna operacja – zabieg najczęściej przeprowadzany jest w przypadku kamieni o dużych rozmiarach, których nie można rozbić za pomocą poprzednich metod.

Kolka nerkowa jest wynikiem kamieni, które powodują niedrożność dróg moczowych, dlatego w przypadku pojawienia się choćby najmniejszego przewlekłego bólu w okolicach układu moczowego warto zwrócić się do lekarza. W celu zapobiegania kamicy nerkowej należy pić ok. 2 litrów czystej wody na dobę, a także ograniczyć spożycie soli kuchennej i białka zwierzęcego. Ważna w profilaktyce kolki nerkowej i w celu zachowania zdrowia jest aktywność fizyczna, np. energiczne spacery, jazda na rowerze, basen lub ćwiczenia fitness.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.