Krwiomocz – przyczyny krwi w moczu

Krwiomocz nie jest chorobą lecz jest objawem innych chorób organizmu. Choroby te mogą być niegroźne, a inne stanowią zagrożenie dla życia. Dlatego nie wolno lekceważyć widoku krwi w moczu, lecz jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zastosuje odpowiednie leczenie. Jakie są najczęstsze przyczyny krwiomoczu i jak przebiega ich  leczenie?

Krwiomocz a choroby układu moczowego

Częstą przyczyną krwiomoczu są choroby układu moczowego, które powodują stan zapalny i uszkodzenie tkanek. Mogą one dotyczyć każdego narządu tego układu  i jedną z najczęstszych przypadłości jest zapalenie pęcherza moczowego. W przypadku zapalenia tych narządów chory odczuwa silny ból i pieczenie podczas oddawania moczu, a także przewlekłe uczucie parcia na pęcherz.

Krew w moczu może pojawiać się też wskutek silnego i przewlekłego zapalenia pochwy, które rozprzestrzeniło się także na macicę. Towarzyszą temu świąd, pieczenie i ból podczas oddawania moczu.  Leczenie opiera się na zdiagnozowaniu przyczyny i jej zwalczaniu.

Krwiomocz a choroby nerek

Kolejną przyczyną krwiomoczu są choroby nerek, które spowodowane są wieloma czynnikami, m.in.: zakażeniem bakteriami, wirusami, kamieniami lub zmianami nowotworowymi.  Do najczęściej występujących chorób nerek należą: odmiedniczkowe zapalenie nerek, przewlekła niewydolność nerek, kamica nerkowa lub zespół nerczycowy. Objawami, które towarzyszą tym chorobom są najczęściej: silny ból w okolicy dolnej części pleców, który promieniuje do dolnej części brzucha i pachwin. Poza tym, występuje uczucie przewlekłego parcia na pęcherz, a w zaawansowanym stadium może pojawić się gorączka.

Leczenie krwiomoczu występującego wskutek chorób nerek opiera się na wykryciu przyczyny, którą jest choroba pierwotna, a następnie na leczeniu tej choroby.

Krwiomocz a chora prostata

Krew w moczu może być również objawem chorób prostaty. Dlatego mężczyźni, którzy zauważą, że ich mocz ma czerwony odcień powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Najczęściej występującymi chorobami prostaty są: przerost, stan zapalny lub nowotwór. Objawami, które towarzyszą chorobą prostaty są: przewlekłe uczucie parcia na pęcherz, problemy z oddawaniem moczu i częste chodzenie do toalety, a także ból w okolicy prostaty, który nasila się podczas oddawania moczu.

Krwiomocz – badania  i diagnoza

W przypadku wystąpienia krwiomoczu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ponieważ może to świadczyć o poważnych chorobach. U pacjenta najczęściej przeprowadzanych jest kilka badań w celu wykrycia przyczyny krwi w moczu. Pierwszym jest posiew moczu, w celu wykrycia bakterii, które mogą wskazywać na obecność stanu zapalnego. W takim przypadku leczenie najczęściej polega na podawaniu antybiotyków, jeśli nie istnieje podejrzenie występowania innej choroby.

Mocz może być również poddany badaniom w celu sprawdzenia stężenia białka i kreatyniny. W innych przypadkach najczęściej wykonywane jest badanie krwi, które obejmuje m.in. morfologię, glukozę i lipidy. Jeśli krew w moczu występuje obficie, a u pacjenta występują inne objawy chorobowe, t.j. ból nerek to lekarz najczęściej wykonuje RTG jamy brzusznej i narządów układu moczowego, w celu wykrycia zmian. Jeśli takie wystąpią to wykonywane jest USG jamy brzusznej, które pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu tych narządów i wykrycie zmian chorobowych.

W razie wykrycia zmian o charakterze nowotworowym, najczęściej wykonywana jest biopsja, czyli pobranie materiału z chorego narządu i poddanie go badaniom laboratoryjnym pod kątem komórek nowotworowych.

Krwiomocz to objaw, który może świadczyć o niegroźnych chorobach, np. zapalenie pęcherza lub o zmianach nowotworowych, dlatego nie wolno lekceważyć tej przypadłość lecz jak najszybciej należy udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i zastosuje odpowiednią metodę leczenia. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.