Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie

Łuszczyca to nawracająca choroba skóry o charakterze zapalnym i przewlekłym, z okresowymi nasileniami objawów. Charakteryzuje się powstawaniem ciemnoróżowych plam na skórze, które pokrywa łuska. Choroba może obejmować tylko niektóre części na ciele lub całe ciało, powodując nieestetyczny wygląd. Często osoby cierpiące na tę przypadłość unikają kontaktów z innym ludźmi. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie łuszczycy?

Łuszczyca – przyczyny

Łuszczyca może mieć różne przyczyny i jedną z nich są geny. Okazuje się, że choroba często dotyka osób, których przodkowie również na nią cierpieli. Innymi czynnikami, które sprzyjają rozwojowi łuszczycy mogą być różnego rodzaju infekcje z organizmie wywołane przez paciorkowce, grzyby i bakterie. Często też niedoleczone choroby układu oddechowego, t.j. zapalenie oskrzeli lub angina ropna powodują powstawanie łuszczycy skóry.

Przypadłości tej sprzyjają różnego rodzaju przebarwienia i stany chorobowe skóry, dlatego często na łuszczycę zapadają osoby, które cierpią na wykwity skórne w postaci białych lub ciemnych plamek. Najczęściej pojawiają się w wyniku przewlekłego stresu, np. w pracy. Jakie zmiany skórne powodują powstawanie łuszczycy?

Otóż okazuje się, że istnieje kilka rodzajów tej choroby, ale wszystkie mają jedną cechę wspólną, czyli rozrost naskórka, co skutkuje pojawianiem się złuszczających wykwitów skórnych. Łuszczyca może być wynikiem uszkodzenia zewnętrznej warstwy skóry, np. wskutek poparzenia na słońcu lub częstego korzystania z solarium. Kolejną przyczyną mogą być zmiany hormonalne pojawiające się w okresie menopauzy lub w wieku dojrzewania. Często osoby z zaburzoną przemianą materii mają skłonność do zapadania na łuszczycę. Innymi przyczynami może być cukrzyca lub dna moczanowa.

Łuszczyca – typy

Istnieje kilka typów łuszczycy i dzielimy je ze względu na objawy skórne:

Pospolita – to nabrzmiałe miejsca na skórze, które pokryte są ,,srebrną” łuską.

Plackowata – ma postać dużych wykwitów i często towarzyszy łysieniu plackowatemu.

Grudkowa – występuje w postaci licznych grudek, najczęściej na skórze tułowia.

Krostkowa – objawia się w postaci krostek, które wypełnione są ropną substancją płynną.

Brodawkująca – charakteryzuje się rogowaceniem naskórka.

Odwrócona – objawia się w postaci zmian skórnych bez łuski, z których sączy się wydzielina przypominająca bezbarwną maź.

Wysiękowa – najczęściej występuje w miejscach intymnych i przybiera postać krostek.

Stawowa – to niebezpieczna choroba ponieważ może doprowadzić do niesprawności stawów.

Łuszczyca – badania i diagnoza

Lekarz najczęściej diagnozuje łuszczycę na podstawie oględzin zewnętrznych, jeśli:

  • występują liczne wykwity grudkowe pokryte łuskami o srebrnym kolorze, które ustępują samoistnie i nie pozostawiają blizn
  • wykwity występują na łokciach, skórze głowy, plecach lub kolanach
  • wykwity skórne pojawiają się samoistnie i są równomiernie rozmieszczone
  • przodkowie chorego również cierpieli na łuszczycę

Łuszczyca – leczenie

Leczenie łuszczycy obejmuje kilka metod w zależności do rodzaju. W przypadku rogowacenia naskórka stosuje się najczęściej maści (salicylową), z wit. A i D3, a także leki immunosupresyjne (metotreksat, cyklosporyna). Pacjent przyjmuje również antybiotyki jeśli łuszczyca jest wynikiem infekcji bakteryjnych skóry. Niektórzy pacjenci zażywają również leki, które stymulują układ immunologiczny w celu produkowania przeciwciał związanych z powstawaniem łuszczycy. Kolejną grupą leków są kortykosteroidy, które najczęściej podawane są w ciężkich przypadkach.

Niektórzy pacjenci stosują także terapię własnym moczem, czyli urynoterapię, która polega na piciu i okładach miejsc chorobowozmienionych.

Łuszczyca to ciężka choroba skóry, która szpeci jej wygląd, dlatego nie warto zwlekać, ale należy jak najszybciej udać się do lekarza ponieważ obecne metody leczenia pozwalają na całkowite pozbycie się tej przypadłości.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl