Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

Marskość wątroby to groźna choroba o charakterze przewlekłym, która powoduje włóknienie miąższu wątroby, a w konsekwencji obumieranie komórek wątrobowych. Jej przyczyną mogą być m.in. wirusy, toksyny uszkadzające wątrobę, zażywanie leków w dużych dawkach albo duże ilości alkoholu. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie tej marskości wątroby?

Marskość wątroby – przyczyny

Jedną z przyczyn marskości wątroby są wirusy i toksyny, które powodują zwłóknienie wątroby i rozrost tkanki łącznej, która zyskuje przewagę nad zdrowymi komórkami wątrobowymi. W zależności od przyczyny rozróżniamy kilka rodzajów marskości wątroby:

 • marskość alkoholową powstałą wskutek długotrwałego działania alkoholu
 • marskość zastoinową, powstałą wskutek długotrwałego upośledzenia krążenia
 • marskość polekową, spowodowaną toksycznym działaniem niektórych leków stosowany przez dłuższy czas
 • marskość żółciową, której przyczyną jest zaburzenie w odpływie żółci
 • marskość immunologiczną, powstałą wskutek zwiększonych odczynów immunologicznych

Marskość wątroby – objawy

Marskość wątroby w początkowej fazie najczęściej nie daje objawów, przez co pacjenci zgłaszają się do lekarza późno, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i wyrządziła wiele szkód. Dlatego warto znać objawy i w razie wystąpienia zgłosić się do lekarza:

 • częste biegunki, które występują nawet po zjedzeniu niewielkiego posiłku
 • przewlekłe wzdęcia
 • bóle w prawej części brzucha
 • przewlekła senność i brak energii
 • nudności, a nawet wymioty po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku
 • żółte zabarwienie białek oczu i skóry
 • utrata wagi ciała
 • krostki na ciele
 • ciemne przebarwienia na twarzy
 • przewlekłe bóle nóg

To najczęściej występujące objawy marskości wątroby, jednak należy pamiętać, że najczęściej nasilają się wraz z rozwojem choroby.

Marskość wątroby – badania i diagnoza

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem lekarz w celu zdiagnozowania marskości wątroby przeprowadza badania laboratoryjne, dzięki którym określa wydolność wątroby. Następnie wykonywana jest biopsja, czyli badanie pobranej próbki wątroby i badanie histopatologiczne. Te czynności na ogół wystarczają do wykrycia i oceny stopnia marskości. Następnie pacjent kierowany jest na leczenie.

Marskość wątroby – leczenie

Leczenie marskości wątroby skupia się na zahamowaniu rozwoju martwicy komórek. Niestety na dzień dzisiejszy nie istnieją metody, które pozwalałaby cofać zmiany martwicowe, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjecie leczenia. Podczas leczenia, jak i po, należy całkowicie unikać alkoholu, mocnej kawy, ciężkostrawnych potraw, a także wszystkich produktów, które obciążają wątrobę. Należy pamiętać, że dieta jest niezbędnym elementem leczenia.

W ciężkich przypadkach, gdy marskości uległo zbyt wiele komórek, pacjent wymaga przeszczepu wątroby, który obarczony jest dużym ryzykiem odrzucenia. Poza tym, dawców jest o wiele mniej niż pacjentów, dlatego przeszczepy są przeprowadzane w ostateczności i niestety, wielu chorych umiera zanim pojawi się dawca.

Marskość wątroby to podstępna przypadłość, która w początkowej fazie nie daje silnych objawów, przez co obejmuje coraz więcej tkanek wątrobowych, a pacjenci zgłaszają się do lekarza późno. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i leczenie, które hamuje rozwój choroby.

Zobacz także: Sarkoidoza – podstępna choroba, która może zainfekować cały organizm>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie kronikazdrowia.p