Menopauza – objawy i leczenie

Menopauza inaczej przekwitanie najczęściej pojawia się u kobiet między 45 a 60 rokiem życia. W rzadkich przypadkach dochodzi do niej poniżej tego przedziału wiekowego. To czas, w którym dochodzi do całkowitego zaniku okresu, a także pojawiają się uciążliwe dolegliwości, t.j. zawroty głowy lub nadciśnienie tętnicze. Jakie są dokładne objawy i jak przetrwać okres menopauzy, a także złagodzić jej objawy?

Menopauza – początki

Menopauza jest okresem, który pojawia się między wiekiem rozrodczym a starczym. Wraz z upływem lat organizm kobiety produkuje coraz mniej hormonów płciowych, wskutek czego po okresie przekwitania kobieta staje się niepłodna. W tym czasie dochodzi do całkowitego zaniknięcia okresu, co powoduje wiele objawów fizycznych, jak i psychicznych, które są spowodowane zmianami hormonalnymi. Często pojawiają się wtedy choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi i zmianami w organizmie.

Menopauza – rozpoznanie

Pierwszym sygnałem świadczącym o pojawieniu się menopauzy są nieregularne miesiączki u kobiet po 45 roku życia, ale do zaburzeń może też dojść z innych powodów, np. w wyniku przewlekłego stresu, pod wpływem zażywanych leków, itd. Właściwe przekwitanie pojawia się wtedy, jeśli nie doszło do krwawienia z pochwy przez 12 miesięcy od ostatniej miesiączki. W przypadku, gdy po upływie 12 miesięcy przerwy w miesiączkowaniu pojawiły się krwawienia, należy jak najszybciej udać się do lekarza ponieważ może to być objawem choroby. Podobnie jest z zaburzeniami miesiączkowania, do których dochodzi przed 45 rokiem życia.

Menopauza – zbyt wczesne przekwitanie

U niektórych kobiet do menopauzy dochodzi nawet przed 40 rokiem życia. Dokładne przyczyny tych zmian w organizmie nie są ustalone, ale przedwczesnej menopauzie mogą sprzyjać choroby nowotworowe lub przebyte zabiegi chirurgiczne związane z narządami rozrodczymi. W takim przypadku najczęściej kobieta przyjmuje hormony, które opóźniają powstawanie menopauzy właściwej.

Menopauza – objawy

Wiele kobiet poza zanikiem okresu najczęściej doświadcza takich objawów menopauzy jak:

 • zawroty głowy
 • częste zmiany nastrojów
 • problemy ze snem
 • brak apetytu
 • ogólne osłabienie
 • problemy z koncentracją
 • depresja
 • spadek libido
 • nietrzymanie moczu
 • częste zapalenie pochwy
 • przyspieszony rytm serca
 • osteoporoza
 • bóle mięśni i stawów
 • nadciśnienie tętnicze
 • miażdżyca

Należy pamiętać, że menopauza sprzyja powstawaniu wielu innych chorób, dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych należy udać się do lekarza.

Menopauza – leczenie

Menopauza to naturalne zmiany, które zachodzą w organizmie z wiekiem i nie można jej leczyć, ale można złagodzić jej objawy. Najczęściej u kobiet stosowana jest tzw. hormonalna terapia zastępcza, która uzupełnia poziom estrogenów. Dzięki temu objawy menopauzy są mniej odczuwalne ponieważ lekarz stopniowo obniża poziom hormonów u pacjentki. Terapia musi zostać rozpoczęta w początkowej fazie menopauzy, w przeciwnym razie nie przyniesie ulgi. Uzupełnianie hormonów nie tylko przynosi ulgę kobiecie lecz także zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób układu krążenia.

Menopauza – postępowanie

W okresie menopauzy warto dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną ponieważ zwiększa ona wydzielanie serotoniny w mózgu, czyli hormonu szczęścia, co korzystnie wpływa na nastrój. Poza tym, ruch zapobiega powstawaniu wysokiego stężenia złego cholesterolu i wzmacnia układ krążenia. Zarówno w okresie menopauzy, jak i po, należy stosować suplementację wapniem i wit. D3, aby zapobiec osteoporozie. Dieta powinna składać się z dużej ilości warzyw i owoców. Co 2 lata warto sprawdzać gęstość swoich kości.

Menopauza to trudny okres dla kobiety, ale dzięki terapii hormonalnej i odpowiedniemu postępowaniu, może złagodzić jej objawy, a także zapobiegać powstawaniu innych chorób.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*