Migrena – przyczyny, objawy i leczenie

Migrena to nawracający ból głowy o charakterze pulsującym. Przyczyny jej powstawania nie są do końca znane, a choroba jest uciążliwa ponieważ ból może utrzymywać się nawet do 72 godzin. Migrena najczęściej dotyka kobiet w  dojrzałym wieku i rzadziej mężczyzn.  Głowa w trakcie napadu bólu jest wrażliwa na dotyk, a chory odczuwa światłowstręt. Jakie są dokładne objawy choroby i czy możliwe jest jej leczenie?

Migrena – przyczyny

Stwierdza się, że migrena może mieć podłoże genetyczne ponieważ u większości pacjentów na przypadłość tę cierpieli również rodzice. Ból migrenowy może zostać aktywowany przez intensywny zapach, nadmierny hałas lub wskutek długotrwałego wytężania wzroku, np. przez czytanie przy słabym oświetleniu.

Migrena z aurą

Rozróżniamy dwa typy tej przypadłości: z aurą i bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje się tym, że przed napadem bólu pojawia się tzw. aura, czyli: zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, zaburzenia mowy lub ograniczenie funkcji ruchowych.

Migrena bez aury

Charakteryzuje się tym, że ból pojawia  się nagle i nie jest poprzedzony zespołem objawów tak, jak w poprzednim przypadku. Na ten rodzaj migreny cierpi ok. 80% chorych. Jest to dokuczliwa przypadłość ponieważ powoduje wymioty, zaburzenia widzenia i uniemożliwia normalne funkcjonowanie chorego.

Migrena – objawy

Objawy migreny nie zawsze występują jednocześnie, a u chorego pojawia się:

 • ból o charakterze pulsującym, który obejmuje część głowy
 • nadwrażliwość na zapachy i światłowstręt
 • nadwrażliwość na dźwięki
 • nudności i wymioty
 • drętwienie skóry twarzy, rąk i palców
 • zaburzenia widzenia
 • osłabienie i brak energii

Ból migrenowy może trwać kilkanaście minut lub bez przerwy nawet do 72 godzin.

Migrena – leczenie

Leczenie migreny skupia się na łagodzeniu bólu i objawów. Chorzy najczęściej przyjmują leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (Ibuprom, Apap, itp.), a w cięższych przypadkach leki na receptę np. Ketonal. Jeśli objawy migreny są bardzo uciążliwe i powodują wymioty to chory przyjmuje również leki przeciwwymiotne i uspokajające, które pozwalają mu zasnąć.

Osoba cierpiąca na migrenę powinna pozostawać pod opieką neurologa, który zna historię pacjenta, dzięki czemu może zastosować odpowiednie leki, które złagodzą objawy. Kojąco na bóle migrenowe działają też chłodne okłady na czoło. Niektórzy chorzy stosują okłady z liścia kapusty włoskiej. Warto obserwować swój organizm podczas napadu migreny i testować różne leki przeciwbólowe, bo dzięki temu można wybrać ten, który najbardziej pomaga zwalczyć ból. Obecnie na rynku istnieje wiele tego typu środków, ale najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem.

Migrena – zapobieganie i profilaktyka

Osoby cierpiące na migrenę powinny zastosować kilka zasad, dzięki którym atak bólu może być łagodniejszy lub wystąpi rzadziej. W tym celu warto:

 • unikać nadmiernego hałasu
 • unikać wytężania wzroku, zwłaszcza podczas czytania
 • zadbać o dobry sen, aby organizm był zregenerowany
 • w miarę możliwości unikać silnego stresu
 • zadbać o wypoczynek i aktywność ruchową na świeżym powietrzu

To podstawowe zasady, które mogą pomóc w uniknięciu aktywowania migreny. Należy obserwować swój organizm i zwracać uwagę na to, w jakich warunkach pojawia się ból migrenowy, bo to pozwoli unikać takich sytuacji w miarę możliwości. Nie należy też przesadzać ze środkami przeciwbólowymi przy migrenie ponieważ w dużych dawkach są szkodliwe dla organizmu.

Zobacz także: Depresja – przyczyny, objawy i leczenie>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*