Nadciągnięcie mięśnia – objawy i leczenie

Nadciągnięcie mięśnia to uraz, który najczęściej pojawia się wskutek nagłego przeciążenia mięśnia. Często kontuzja dotyka sportowców podczas treningów, którzy nie przeprowadzili wcześniejszej rozgrzewki. Poza tym, osoby, które prowadzą siedzący tryb życia również doświadczają tego urazu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie nadciągnięcia mięśnia?

Nadciągnięcie mięśnia – objawy

Nadciągnięcie mięśnia ma miejsce wtedy, gdy zerwaniu ulega maksymalnie 5% włókien mięśniowych. To niewielka ilość, dlatego mięsień jest w stanie sam się zregenerować pod warunkiem zastosowania kilku zasad. Jakie są objawy urazu?

 • silny, kłujący ból, który pojawia się w miejscu urazu
 • obrzęk, a w niektórych przypadkach krwiak
 • zwiększona temperatura miejsca urazu

To najczęściej występujące objawy nadciągnięcia mięśnia. Podczas kontuzji nie wolno na siłę wykonywać ruchów ponieważ to może doprowadzić do większych uszkodzeń włókien mięśniowych lub ich zerwania. 

Nadciągnięcie mięśnia – przyczyny

Nadciągnięcie mięśnia najczęściej pojawia się podczas gwałtownego wysiłku, do którego mięśnie nie zostały przygotowane. Może do niego dojść podczas treningów sportowych lub w trakcie podnoszenia ciężaru. Nierozgrzane mięśnie są twardsze, przez co łatwo dochodzi do zerwania włókien w miejscu ich połączenia ze ścięgnem. Najczęściej do urazu dochodzi u sportowców amatorów, którzy nie robią odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem lub u osób, które wracają do ćwiczeń po długiej przerwie. Dlatego przed każdym wysiłkiem fizycznym należy wykonać rozgrzewkę, aby włókna mięśniowe stały się bardziej elastyczne.

Kolejną przyczyną nadciągnięcia mięśnia jest niewłaściwa postawa ciała podczas dźwigania ciężaru, np. siatki z zakupami, mebli, itd. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do urazu mięśni pleców lub uda. Dlatego podczas takiego wysiłku należy zadbać o odpowiednią postawę, aby w podnoszenie było zaangażowane całe ciało, a nie tylko niektóre mięśnie.

Do nadciągnięcia mięśnia najczęściej dochodzi z powodu:

 • braku rozgrzewki przed treningiem
 • braku roztrenowania po długiej przerwie
 • braku ćwiczeń rozciągających mięśnie i ścięgna
 • niewłaściwej postawy ciała podczas podnoszenia ciężaru

Nadciągnięcie mięśnia – leczenie

Leczenie nadciągnięcia mięśnia zależy od stopnia zerwania włókien mięśniowych. W pierwszej kolejności po wystąpieniu urazu należy wykonać zimny okład, aby zmniejszyć ból i zapobiec obrzękowi. Przy niewielkim urazie ból i obrzęk najczęściej ustępują po 24 godzinach. Nie należy robić ciepłych okładów ponieważ mogą one zaostrzać stan zapalny i ból. Jeśli objawy utrzymują się ponad 24 godziny to należy udać się do lekarza ponieważ prawdopodobnie doszło do cięższej kontuzji.

Lekarz przeważnie wykonuje RTG miejsca urazu, aby ocenić stopień naderwania. Jeśli pacjent odczuwa silny ból, a obrzęk pomimo okładów nadal się utrzymuje to najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często nie można samemu ocenić czy mięsień uległ nadciągnięciu czy naderwaniu, bo na początku objawy są podobne: silny ból, obrzęk, krwiak, itd. Dlatego w przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza, aby nie doszło do większych uszkodzeń.

W cięższych przypadkach nadciągnięcia mięśnia wymagana jest rehabilitacja w celu przywrócenia pełnej sprawności mięśnia. Jeśli natomiast lekarz jej nie zaleci to pacjent powinien powoli przyzwyczajać mięsień do wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeśli uprawia sport.

Nadciągnięcie mięśnia – zapobieganie

Stosując kilka zasad można zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciągnięcia mięśnia. Uraz może dotknąć sportowców, jak i osoby, które sportu nie uprawiają. W tym celu należy:

 • rozgrzewać mięśnie przed wzmożonym wysiłkiem fizycznym
 • stosować ćwiczenia rozciągające mięśnie i ścięgna, zwłaszcza ścięgna Achillesa, które ulega zerwaniu
 • przyjmować odpowiednią postawę ciała podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów
 • w przypadku pracy siedzącej, należy wstać na kilka minut i rozciągnąć ciało

To podstawowe zasady, które warto stosować, aby zapobiec nadciągnięciu mięśnia ponieważ uraz powoduje zmniejszoną sprawność mięśnia zanim powróci do pełnego zakresu ruchowego. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*