Nadciśnienie nerkowe – przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie nerkowe najczęściej występuje u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. To choroba wtórna, co oznacza, że jest skutkiem innych stanów chorobowych nerek. Może być skutkiem zwężenia tętnic nerkowych, a także stanów chorobowych nadnerczy. Przypadłość może być spowodowana też innymi chorobami nerek. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie nadciśnienia nerkowego?

Nadciśnienie nerkowe – przyczyny

Jedną z przyczyn nadciśnienia nerkowego jest zwężenie tętnic nerkowych, co powoduje utrudniony przepływ krwi, a przy tym wzrost ciśnienia. Kolejnym powodem wysokiego ciśnienia w nerkach jest upośledzone wydalanie sodu i wody, przez co dochodzi do obrzęków. Nerki odgrywają ważną rolę w gospodarce wodnej, a ich zaburzona praca powoduje niedostateczne wydzielanie wody z organizmu, przez co dochodzi do wzrostu ciśnienia w nerkach i w całym układzie krwionośnym.

Jednak to nie wszystko ponieważ wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do wysokiego ciśnienia w nerkach i w ten sposób choroba sama się nakręca. Kolejną przyczyną choroby często występującą u pacjentów jest cukrzyca, miażdżyca tętnic lub torbiele na nerkach. Dlatego leczenie nadciśnienia nerkowego powinno zaczynać się od diagnostyki stanu zdrowia pacjenta w celu ustalenia choroby pierwotnej powodującej tę przypadłość.

Duża ilość soli w diecie również powoduje wzrost ciśnienia w nerkach ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie przez co dochodzi do obrzęków.

Nadciśnienie nerkowe – objawy

Objawy nadciśnienia nerkowego są takie same jak przy nadciśnieniu tętniczym. Najczęściej chory odczuwa:

  • bóle w tylnej części głowy i chwilowe zawroty
  • zaburzenia wzroku
  • mdłości
  • problemy ze snem
  • wylew krwi w gałce ocznej wskutek pęknięcia naczynka

Lekarz dokładnie bada przyczynę nadciśnienia nerkowego, aby zastosować odpowiednie leki.

Nadciśnienie nerkowe – powikłania

Nieleczone nadciśnienie nerkowe może prowadzić do trwałego uszkodzenia tych narządów, co powoduje szereg innych dolegliwości. Dlatego tak ważna jest poprawna diagnoza i podjęcie leczenia. Wysokie ciśnienie i obrzęk nerek powoduje niedokrwienie tkanek w tych narządach, przez co z upływem czasu mogą funkcjonować coraz gorzej i obumierać. Nerki to narządy, których prawidłowa praca jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodno – elektrolitowej w organizmie. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych stanów chorobowych, lecz jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Nadciśnienie nerkowe – leczenie

Leczenie nadciśnienia nerkowego obejmuje leczenie choroby pierwotnej, która powoduje tę przypadłość. Jeśli jej przyczyną jest wysokie ciśnienie tętnicze to lekarz bada jego przyczynę. W takim przypadku leczenie nadciśnienia nerek opiera się na obniżeniu ciśnienia krwi. Leczenie farmakologiczne najczęściej polega na przyjmowaniu leków z grupy:  blokery receptora angiotensynowego inhibitory konwertazy angiotensyny, w celu obniżenia ciśnienia  w nerkach, które zmniejszają ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Niestety leki te mogą powodować podwyższenie stężenia potasu we krwi, co grozi zaburzeniami rytmu serca, dlatego nie należy przesadzać z ilością tego składnika w diecie.

Jeśli przyczyną choroby jest zatrzymanie wody w organizmie wskutek spożywania dużych ilości soli w diecie to stosowane są najczęściej leki moczopędne, aby przywrócić prawidłowy poziom wodno – elektrolitowy w organizmie.  Jeśli natomiast przyczyną nadciśnienia nerkowego są zmiany w nerkach powodujące niewłaściwe funkcjonowanie, to leczenie skupia się na usunięciu przyczyny. W takim przypadku pacjenci najczęściej przyjmują leki lub przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny.

Nie wolno lekceważyć żadnych dolegliwości chorobowych i w przypadku objawów nadciśnienia nerkowego należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby przypadłość nie wyrządziła szkód w tych narządach. 

Zobacz też: Migrena – ból, który doprowadza do szału>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*