Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym wartość pomiaru znacznie przekracza 120/80 mmHg, gdzie 80 mmHg to ciśnienie rozkurczowe, a 120 mmHg to skurczowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tę chorobę, przez co zgłasza się do lekarza, gdy choroba wyrządziła już wiele szkód w organizmie. Choroba może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Nadciśnienie tętnicze najczęściej powoduje następujące objawy i należy pamiętać, że mogą one być bardziej lub mniej odczuwalne przez chorego w zależności od organizmu i stopnia zaawansowania choroby:

 • przewlekły ból w tylnej części głowy
 • zawroty głowy
 • nudności i wymioty
 • zaburzenia widzenia
 • wylew krwi w gałce ocznej spowodowany pęknięciem naczynka
 • szumy w uszczach
 • problemy ze snem

To najczęściej występujące objawy przy nadciśnieniu tętniczym, które nie zawsze występują jednocześnie.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Przyczyn nadciśnienia jest wiele, ale dzieli się ono na pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne to nadciśnienie, które występuje samoistnie i można powiedzieć, że jest chorobą samą w sobie. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane ponieważ ten rodzaj nadciśnienia występuje u osób, które nie cierpią na żadne choroby. Można powiedzieć, że ich organizm jest zdrowy, co potwierdzają wyniki badań kontrolnych. Dlatego może ono być spowodowane:

 • piciem dużych ilości kawy
 • siedzącym trybem życia
 • przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych
 • przyjmowaniem sterydów, najczęściej przez sportowców amatorów
 • długotrwałym stresem
 • menopauzą
 • genami, co oznacza, że nadciśnienie może być odziedziczone po rodziach
 • brakiem magnezu i potasu w organizmie

To najczęściej występujące przyczyny nadciśnienia pierwotnego, choć nie zawsze występują one u chorego.

Nadciśnienie wtórne jest wynikiem innych stanów chorobowych organizmu. Najczęstszą przyczyną jego występowania jest:

To najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego wtórnego, które może wykryć lekarz za pomocą odpowiednich badań.

Nadciśnienie tętnicze – leczenie

Leczenie nadciśnienia tętniczego należy od przyczyny jego występowania i rodzaju. Przy pierwotnym nadciśnieniu pacjenci przyjmują najczęściej leki, które stabilizują parametry ciśnienia. W nadciśnieniu wtórnym pacjenci również przyjmują leki obniżające ciśnienie, aby nie doszło do poważnych powikłań zdrowotnych. Leczenie właściwe opiera się na leczeniu choroby, która powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Jeśli np. przyczyną jest niewydolność nerek, to leczenia skupia się na usunięciu tego schorzenia.

Często przypadłość jest wynikiem niewłaściwego sposobu odżywiania się, czyli spożywania zbyt dużych ilości tłuszczów zwierzęcych, które powodują wzrost złego cholesterolu LDL. W takim przypadku leczenie obejmuje również zmianę diety i zastąpienie tłuszczy zwierzęcych roślinnymi. Poza tym, osobom cierpiących na nadciśnienie zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, np. codzienne, energiczne spacery, które korzystnie wpływają na cały układ krążenia.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która może nie dawać silnych objawów, dlatego warto mierzyć swoje ciśnienie co najmniej raz w miesiącu i wykonywać badania krwi pod kątem stężenia złego cholesterolu. To pomoże uchronić się przed zawałem serca lub wylewem.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*