Nadczynność tarczycy – objawy i leczenie

Nadczynność tarczycy to stan chorobowy, które powoduje zbyt duża produkcję hormonów tarczycowych przez gruczoł w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Zaliczamy do nich trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Za pobudzanie gruczołu do produkcji hormonów tarczycowych odpowiada hormon produkowany w przysadce mózgowej TSH (thyroid-stimulating hormone ). Hormony wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia i ruchowego, a także odpowiadają za przemianę materii, która podczas choroby zostaje zaburzona. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy – objawy

Do najczęściej występujących objawów nadczynności tarczycy należą:

Zaburzenia pracy serca – objawy przypominają arytmię serca, które samoistnie przyspiesza, spowalnia lub bije nieregularnie.

Redukcja wagi – często osoby z nadczynnością tarczycy bardzo szybko chudną pomimo prawidłowego odżywania się.

Ogólne osłabienie organizmu – pojawia się w ciągu dnia i ma charakter przewlekły.

Problemy ze snem – pomimo braku energii w ciągu dnia, pacjenci często cierpią na bezsenność.

Słabe włosy i paznokcie – zwłaszcza u kobiet, których choroba powoduje wypadanie i łamliwość włosów. Złamaniom bardzo łatwo ulegają również paznokcie.

Stany depresyjne – objawy często przypominają depresję, ponieważ nadczynność tarczycy powoduje rozdrażnienie, a także stany przypominające depresję.

Nadmierna potliwość – nadczynność tarczycy powoduje zwiększenie wydzielania ciepła przez organizm, przez co chory obficie się poci.

Wytrzeszcz oczu – pojawia się  chorych w zaawansowanym stadium choroby.

Wole tarczycowe – u niektórych chorych można zauważyć powiększone wole, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby.

To najczęściej występujące objawy nadczynności tarczycy, których nie można lekceważyć ponieważ choroba może doprowadzić do uszkodzenia serca i innych narządów. W przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zastosuje odpowiednie leczenie. 

Nadczynność tarczycy – badania i diagnoza

Najczęściej w celu zdiagnozowania nadczynności tarczycy lekarz wykonuje kilka badań. Należą do nich: 

USG – to podstawowe badanie, które umożliwia sprawdzenie rozmiaru gruczołu tarczycy, a także wykrycie torbieli lub guzów tarczycowych.

Badanie krwi – przeprowadzane jest w celu sprawdzenia poziomu hormonów tarczycowych, a także umożliwia sprawdzenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi.

Biopsja – polega na pobraniu materiału do badań w celu wykluczenia nowotworu. Stosowana jest najczęściej, gdy USG wykaże obecność guzków tarczycy.

Scyntygrafia – pozwala ocenić stan gruczołu tarczycy i sprawdzić czy nie zaszły w nim zmiany nowotworowe.

To na dzień dzisiejszy najczęściej stosowane metody w celu zdiagnozowania nadczynności tarczycy. Jeśli choroba zostanie potwierdzona to konieczne jest leczenie.

Nadczynność tarczycy – leczenie

W lżejszym stadium nadczynności tarczycy stosowane jest leczenie farmakologiczne. Najczęściej polega na przyjmowaniu leków, które regulują poziom hormonów tarczycowych. Pacjent powinien przyjmować leki ściśle według wskazań lekarza, a także przestrzegać wizyt kontrolnych. W przypadku przyjmowania innych leków należy powiadomić o tym lekarza, gdyż niektóre z nich mogą zmniejszać wchłanianie leków przeciwtarczycowych. W takim przypadku najczęściej wymagana jest większa dawka.

Kolejną metodą leczenia nadczynności tarczycy jest leczenie radiojodem. Najczęściej stosowane jest u pacjentów, którzy słabo reagują na leki. Metoda polega na jednorazowym przyjęciu dawki radiojodu, który zmniejsza produkcję hormonów tarczycowych i rozmiar gruczołu.

Operacyjne metody leczenia nadczynności tarczycy. Stosowane są w zaawansowanym stadium nadczynności tarczycy u pacjentów, u których wykryto guzki, torbiele lub przerost gruczołu tarczycy.

Obecnie medycyna rozwija się w szybkim tempie, dlatego może okazać się, że operacyjne metody leczenia nadczynności tarczycy kiedyś nie będą konieczne. Nie należy jednak lekceważyć tej choroby, aby nie spowodowała poważnych powikłań zdrowotnych. Im prędzej podjęte leczenie, tym większe szanse na wyzdrowienie.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*