Naderwanie mięśnia – objawy i leczenie

Naderwanie mięśnia powstaje podczas nagłego wysiłku, do którego mięśnie nie zostały wcześniej przygotowane. Podczas tego urazu dochodzi do zerwania włókien mięśniowych powyżej 5% w miejscu łączenia ze ścięgnem. Towarzyszy temu silny ból i i obrzęk. Bardzo ważne jest podjęcie odpowiednich kroków tuż po wystąpieniu urazu. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie naderwania mięśnia?

Naderwanie mięśnia – objawy

Naderwanie mięśnia to uraz, który najczęściej dotyka sportowców podczas treningów z dwóch powodów. Po pierwsze, mięśnie nie zostały przygotowane do dużego wysiłku za pomocą rozgrzewki. Po drugie, wysiłek był zbyt duży w stosunku do wytrzymałości włókien mięśniowych. Do naderwania może dojść także w przypadku ciężkich treningów i zbyt krótkim czasie regeneracji mięśni. U osób, które nie są sportowcami do naderwania dochodzi podczas szybkiego podnoszenia ciężaru, tzw. poderwania. Jakie są dokładne objawy naderwania mięśnia?

  • ostry ból w miejscu urazu, który uniemożliwia ruch
  • obrzęk w okolicy naderwanego mięśnia
  • zaczerwieniona skóra w miejscu urazu
  • zwiększona ciepłota miejsca naderwania mięśnia
  • obrzęk i zaczerwienienie skóry

To najczęściej występujące objawy świadczące o naderwaniu mięśnia. W przypadku wystąpienia urazu należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby złagodzić ból i obrzęk. Nie wolno na siłę wykonywać ruchów, aby nie doszło do jeszcze większego zerwania włókien mięśniowych.

Naderwanie mięśnia – leczenie

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w przypadku naderwania mięśnia jest zimny okład, który łagodzi ból i zapobiega powstawaniu obrzęku. Jeśli doszło do naderwania mięśnia kończyny to należy ją unieruchomić, aby nie doszło do większych szkód we włóknach mięśniowych. W tym celu miejsce urazu można owinąć opaską elastyczną, która usztywni kończynę do czasu wizyty u lekarza.

W lekkim stopniu naderwania mięśnia ból i obrzęk najczęściej zanika po 24 godzinach pod wpływem chłodnych okładów. Jeżeli silne objawy utrzymują się ponad 24 godziny to konieczna jest interwencja lekarza. Najczęściej w celu oceny stanu włókien mięśniowych wykonywane jest badanie USG. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne, które zmniejszają obrzęk i zapobiegają powstawaniu krwiaka. Poza tym, chory stosuje chłodne okłady do czasu pełnego zaniku obrzęku. Po zakończonym leczeniu ważne jest stopniowe przyzwyczajanie mięśnia do wysiłku, aby nie doszło do kolejnego naderwania.

W cięższych przypadkach naderwania mięśnia wymagany jest zabieg chirurgiczny. Niezbędna jest też rehabilitacja zapobiegająca zrostom włókien mięśniowych, a także do przywrócenia pełnej sprawności mięśnia. Najczęściej fizjoterapeuta wykonuje ćwiczenia, które stopniowo rozciągają uszkodzony mięsień i wzmacniają go. U niektórych pacjentów po przebytej operacji stan zapalny może nadal się utrzymywać, dlatego wykonywane są dodatkowe zabiegi: krioterapia, ultradźwięki lub zabiegi laserowe. Zabiegi te stosowane są również w celu usunięcia krwiaka, który często pojawia się podczas naderwania mięśnia.

Szczególnie o właściwe przygotowanie naderwanego mięśnia do wysiłku powinny zadbać osoby uprawiające sport. Najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Naderwanie mięśnia – zapobieganie

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w celu uniknięcia naderwania mięśnia należy zastosować kilka zasad:

  1. Przed treningiem należy dokładnie rozgrzać i rozciągnąć mięśnie.
  2. Po przerwie w treningach należy stopniowo przyzwyczajać mięśnie do wysiłku.
  3. Przed dźwiganiem ciężaru należy przyjąć odpowiednią postawę, aby naprężenia rozchodziły się na wszystkie mięśnie.
  4. Każdy uraz mięśni należy leczyć, aż odzyska całkowitą sprawność.

To podstawowe zasady, które warto stosować, aby uniknąć naderwania mięśnia i cieszyć się zdrowiem. W przypadku podejrzenia tego urazu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ponieważ każdy dzień zwłoki może powodować zaostrzenie stanu zapalnego. 

Zobacz także: Dna moczanowa – złośliwa choroba, która prowadzi do kalectwa>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*