Nerwica serca – objawy i leczenie

Nerwica serca to powracający napadowy stan lękowy, któremu towarzyszy szybkie bicie lub kołatanie serca. Pojawia się nagle i bez uzasadnionej przyczyny, przez co wielu chorych uważa błędnie, że cierpi na dolegliwości układu krążenia. Ten rodzaj nerwicy zaliczany jest do nerwic narządowych ze względu na objawy, które są udręka dla chorego. Najczęściej do zachorowania dochodzi w wyniku silnego i przewlekłego stresu. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie nerwicy serca?

Nerwica serca – objawy

Objawy nerwicy serca często uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie. Najczęściej u pacjentów zgłaszających się do lekarza występuje:

 • silne uczucie niepokoju pojawiające się bez przyczyny
 • kołatanie serca podobnie jak przy artymii
 • płytki i przyspieszony oddech podczas napadu lękowego
 • uczucie suchości w gardle
 • ból w okolicach serca o charakterze kłującym
 • drgawki całego ciała
 • zimne poty
 • problemy ze snem
 • niechęć do przebywania z ludźmi
 • stany depresyjne
 • przewlekły niepokój, często nie mający racjonalnego uzasanienia

W przypadku pojawienia się objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który sprawdzi czy to nerwica serca czy inna choroba.

Nerwica serca – przyczyny

Nerwica serca może mieć różne przyczyny, ale główne jej źródło leży w psychice chorego ponieważ przypadłość zaliczana jest do chorób psychosomatycznych, czyli powstałych wskutek zaburzeń psychiki. Najczęściej cierpią na nią osoby, które w życiu doświadczyły przewlekłego i silnego stresu. Poza tym, choroba może mieć swoje podłoże w słabym układzie nerwowym, odziedziczonym po swoich przodkach lub osłabionym wskutek dramatycznych przeżyć.

Na nerwicę serca często zapadają osoby, które cierpią na niskie poczucie własnej wartości lub takie, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i nie mają wsparcia ze strony bliskich. Objawy charakterystyczne dla tej choroby sprawiają, że pacjent często myśli, iż cierpi na chorobę serca, dlatego lekarz w początkowej fazie wyklucza choroby fizyczne.

Nerwica serca – leczenie

Leczenie nerwicy serca w pierwszej kolejności rozpoczyna się od badań serca i całego organizmu, które mają na celu wykluczenie choroby fizycznej. Jest to ważne ponieważ udowodnienie pacjentowi, że jest fizycznie zdrowy korzystnie wpływa na jego psychikę. Jeśli pacjent jest zdrowy to kolejne etapy leczenia odbywają się za pomocą psychoterapii i leków uspokajających.

Bardzo ważne jest ograniczenie lub wykluczenie czynników zmagających stres. Dlatego podczas terapii, wsparcia powinny udzielać również osoby z najbliższego kręgu chorego. Osobom cierpiącym na nerwicę serca zaleca się jak najwięcej relaksu i systematyczne ćwiczenia fizyczne, które odprężają ciało i powodują wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Pacjenci często kierowani są do ośrodków wypoczynkowych w celu zmiany otoczenia.

Leczenie farmakologiczne nerwicy serca polega na przyjmowaniu leków uspokajających, których nie wolno odstawiać bez konsultacji z lekarzem. Warto również pamiętać o tym, że często leki uspokajające zaczynają w pełni działać po kilku dniach zażywania. Ważne jest systematyczne przyjmowanie leków, w przeciwnym razie może dojść do osłabienia ich działania. Nie każdy organizm właściwie reaguje na leki, w takim przypadku należy powiedzieć o tym lekarzowi, który je zmieni. Zakończenie kuracji należy skontaktować z lekarzem ponieważ większość środków wymaga stopniowego zmniejszania dawek.

Poza tym, chory powinien ograniczać picie kawy i napojów energetycznych, które powodują rozdrażnienie. Podobnie z alkoholem, który w początkowej fazie przynosi rozluźnienie, ale później powoduje silne rozdrażnienie układu nerwowego.

Nerwica serca –  zapobieganie

Czy można zapobiegać zachorowaniu na nerwicę serca? Istnieje kilka zasad, które pozwalają zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. W tym celu warto:

 1. Odreagowywać silny stres za pomocą ćwiczeń fizycznych i relaksu umysłowego, np. przez hobby.
 2. Zadbać o dobry sen, aby organizm mógł w pełni się zregenerować przez noc.
 3. Ograniczyć picie mocnej kawy i napojów energetycznych.
 4. Nie spożywać dużych ilości alkoholu, który osłabia układ nerwowy.

To podstawowe zasady, których warto przestrzegać, aby ustrzec się przed nerwicą serca. W przypadku pojawienia się objawów warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bo szkoda czasu na męczarnie. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*