Nerwica żołądka – objawy i leczenie

Nerwica żołądka zaliczana jest do grupy chorób somatycznych, czyli o podłożu psychicznym. Pacjenci często mylnie uważają, że mają problemy z żołądkiem i podejmują próby leczenia. W praktyce natomiast żołądek jest zdrowy, a dolegliwości spowodowane są nerwicą. To jedna z najczęściej występujących chorób o podłożu psychicznym. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie nerwicy żołądka?

Nerwica żołądka – przyczyny

Nerwica żołądka może mieć różne przyczyny, ale najczęściej cierpią na nią osoby wrażliwe. Poza tym, powstawaniu choroby sprzyja długotrwały i silny stres, który może być spowodowany trudną sytuacją życiową i brakiem wsparcia ze strony bliskich. Również dramatyczne przeżycia z przeszłości mogą powodować tę przypadłość. Często osoby, których rodzice cierpieli na tę chorobę są mocno narażone na zachorowanie.

Nerwica żołądka – objawy

Nerwica żołądka może mieć bardziej lub mniej dokuczliwe objawy, ale najczęściej u chorego pojawia się:

  • silny ból brzucha o charakterze uciskowym lub kłującym
  • nadkwasota żołądka i zgada
  • częsta niestrawność i mdłości
  • silne i przewlekłe napięcie pojawiające się bez uzasadnionej przyczyny
  • problemy ze snem
  • brak apetytu
  • bóle głowy towarzyszące niestrawności

To najczęstsze objawy nerwicy serca, które mogą być bardziej lub mniej uciążliwe. Nie należy jednak ich lekceważyć ponieważ często uniemożliwiają funkcjonowanie. 

Nerwica żołądka – badania i diagnoza

Najczęściej badania przy nerwicy żołądka rozpoczynają się od USG jamy brzusznej w celu wykluczenia choroby żołądka. Lekarz dla pewności może wykonać również gastroskopię. Wykluczenie choroby fizycznej pozytywnie wpływa na podejście pacjenta do leczenia, co jest bardzo ważne. Często pacjenci upatrują przyczyn dolegliwości w fizycznej chorobie układu pokarmowego, więc zadaniem lekarza jest uświadomienie pacjentowi, że fizycznie jest zdrowy.

Nerwica żołądka – leczenie

Leczenie nerwicy żołądka rozpoczyna się od uświadomienia pacjentowi, że jego dolegliwości spowodowane są zaburzeniami psychicznymi. Następnie lekarz często przepisuje leki uspokajające soki żołądkowe w celu złagodzenia objawów. W leczeniu farmakologicznym stosowane są również leki psychotropowe, które przywracają równowagę psychiczną pacjenta. Dawka i rodzaj leku dobierany jest indywidualnie w zależności od siły objawów.

Ważne, aby leki zażywać systematycznie ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zaostrzenia objawów choroby. Chorzy na nerwicę żołądka często piją napar z melisy, który działa kojąco na nerwy i na żołądek. Jeśli przyczyną nerwicy jest silny i długotrwały stres to lekarz kieruje pacjenta do ośrodka wypoczynkowego w celu zmiany otoczenia.

Nerwica żołądka – zapobieganie

Jak zapobiegać nerwicy żołądka? Przede wszystkim należy dbać o relaks i regularne ćwiczenia fizyczne, które odprężają i powodują wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Ważny jest też relaks psychiczny, który odpręża umysł. Kolejnym czynnikiem, który sprzyja regeneracji organizmu jest dobry sen. Dieta powinna zawierać produkty z wit. B oraz potasem i magnezem, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jeśli to konieczne, warto stosować suplementy z tymi składnikami, aby uzupełnić ich niedobór.

Nerwica żołądka to uciążliwa przypadłość, którą należy leczyć jak najwcześniej, aby nie wyrządziła głębokich urazów w psychice. Wielu chorych próbuje samemu leczyć tę chorobę domowymi sposobami, ale często nie przynosi to efektów. Dlatego warto udać się do lekarza, który dopasuje leki indywidualnie. 

Zobacz także: Migrena – powracający ból, który doprowadza do szału>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*