Niedoczynność tarczycy – objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy to choroba gruczołu tarczycy, która powoduje niedostateczne wydzielanie hormonów tarczycowych: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) w stosunku do zapotrzebowania organizmu.  Hormony te odpowiadają za prawidłowe działanie układu krążenia, nerwowego i ruchowego, a także za przemianę materii. Choroba powoduje rozdrażnienie i spowolnienie metabolizmu. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy – objawy

Objawy tarczycy są spowodowane zaburzeniami w produkcji hormonów tarczycowych. U jednych mogą być silne i uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie, a u innych chorych słabsze. Po unormowaniu poziomu hormonów, symptomy choroby ustępują. Należy jednak pamiętać o badaniach, aby kontrolować ich poziom i w razie potrzeby podjąć leczenie.  Pacjenci zgłaszający się do lekarza endokrynologa najczęściej odczuwają:

  • kołatania serca podobnie jak przy arytmii
  • spowolnienie przemiany materii i szybkie nabieranie wagi
  • rozdrażnienie lub stany depresyjne
  • suchość skóry
  • łamliwe włosy i paznokcie
  • zaburzenia miesiączkowania
  • problemy z koncentracją
  • zimne kończyny

To najczęściej występujące objawy niedoczynności tarczycy, które odczuwają chorzy. Nie wolno ich lekceważyć  ponieważ nieleczona choroba może powodować z czasem uszkodzenie serca.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Jak już wspomniano, niedoczynność tarczycy to niedostateczne wydzielanie hormonów tarczycowych przez gruczoł. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być uszkodzenie gruczołu, co powoduje pierwotną niedoczynność tarczycy. Do tej grupy zalicza się:

Choroba Hashimoto, która powoduje wytwarzanie przez organizm przeciwciał niszczących gruczoł tarczycy.

Wrodzona niedoczynność tarczycy, która jest spowodowana wrodzonymi wadami gruczołu lub jego przemieszczaniem wraz z rozwojem.

Operacja, podczas której usuwana jest część tarczycy, co powoduje niedostateczne wydzielanie hormonów przez gruczoł.

Choroby zapalne tarczycy, do których zaliczamy:  poporodowe zapalenie tarczycy, podostre zapalenie tarczycy, zapalenie bezbolesne i ciche.

Leki, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy.

Leczenie radiojodem, który jest używany w leczeniu nadczynności tarczycy.

Drugim rodzajem choroby jest wtórna niedoczynność tarczycy. Spowodowana jest zaburzeniami w działaniu przysadki mózgowej odpowiedzialnej za produkcję hormonu TSH, który pobudza gruczoł do produkcji hormonów tarczycowych. Zaburzenie to może być spowodowane guzem mózgu lub urazami po przebytym wypadku.

Kolejnym typem choroby tarczycy jest niedoczynność trzeciorzędna. Choroba jest skutkiem uszkodzenia podwzgórza mózgu, które wydziela  zbyt mało hormonu tyreoliberyny (TRH- thyrotropin-releasing hormone), który odpowiada za obniżenie poziomi TSH. U pacjenta z uszkodzonym podwzgórzem mogą pojawić się też inne dolegliwości chorobowe, dlatego ważna jest prawidłowa diagnoza. W przypadku niedoczynności wtórnej i trzeciorzędnej objawy nie są tak silne jak w przypadku niedoczynności pierwotnej, dlatego często są bagatelizowane w początkowym etapie.

Niedoczynność tarczycy – badania i diagnoza

Pierwszym badaniem przy niedoczynności tarczycy, które wykonuje lekarz jest sprawdzenie poziomu TSH i hormonów tarczycowych. W przypadku niedoczynności tarczycy TSH jest najczęściej powyżej normy przy jednoczesnym obniżeniu poziomu tyroksyny (FT4).

Kolejnym badaniem jest USG tarczycy, które ma na celu oceną stanu gruczołu tarczycy, a także sprawdzenie czy u chorego nie pojawiły się guzki lub torbiele.

EKG to badanie serca, które wykonuje lekarz ponieważ niedoczynność tarczycy często powoduje zaburzenia rytmu serca.

Niedoczynność tarczycy – leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się na przywróceniu prawidłowej produkcji hormonów tarczycowych i najczęściej opiera się na podawaniu leku z Tyroksyną (T4) lub leku z jodem. Chory powinien systematycznie przyjmować leki, które umożliwiają unormowanie poziomu TSH i T4. Dawkowanie leków na niedoczynność tarczycy jest dobierane indywidualnie, a lekarz wykonuje badanie TSH, aby sprawdzić czy obecna dawka jest wystarczająca. Jeśli nie, to następuje zwiększenie dawki.

Jeśli pacjent cierpi na wtórną niedoczynność tarczycy, która jest wynikiem innych chorób, np. guzem mózgu, leczenie skupia się na zwalczeniu nowotworu. To sprawia, że przysadka mózgowa zaczyna funkcjonować prawidłowo, a poziom hormonów tarczycowych normalizuje się.

Niedoczynność tarczycy to choroba, która może powracać dlatego należy przestrzegać badań kontrolnych, aby w razie konieczności podjąć leczenie.  W tym celu warto wykonywać badania TSH i USG tarczycy.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*