Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu nie jest chorobą pierwotną lecz jest objawem wynikającym z zaburzeń, które mogą być spowodowane złymi nawykami lub przebytymi infekcjami intymnymi. Przypadłość jest uważana za wstydliwą, dlatego ważne jest ustalenie jej przyczyny, bo dzięki temu możliwe jest leczenie. Jakie są najczęściej występujące przyczyny nietrzymania moczu u kobiety?

Nietrzymanie moczu a napoje

Nietrzymanie moczu może być spowodowane piciem napojów, które powodują powstawanie nagłej potrzeby oddania moczu, przez co dochodzi do lekkiego ,,popuszczenia”. Takimi napojami są: alkohol, mocna kawa i napoje energetyczne, które szybko pobudzają pęcherz, co skutkuje potrzebą szybkiego oddania moczu. Innymi napojami, które powodują nietrzymanie moczu są napoje gazowane – zawierają w składzie kwaski, które powodują podrażnienie pęcherza moczowego, wskutek czego dochodzi do nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu a leki

Okazuje się, że niektóre leki również mogą powodować nietrzymanie moczu. Do takich należą: leki rozluźniające  mięśnie, przeciwskurczowe, nasercowe, leki na nadciśnienie tętnicze i przeciwobrzękowe. Środki te powodują rozluźnienie mięśni, a przy tym pęcherza, co sprzyja nietrzymaniu moczu. Poza tym, niektóre z nich działają moczopędnie, przez co wzmagają potrzebę oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu a infekcje układu moczowego

Nietrzymanie moczu może być spowodowane infekcjami układu moczowego. Do najczęściej występujących należą: zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej lub stan zapalny nerek. Dlatego każdą infekcję dróg moczowych należy wyleczyć do końca, ponieważ powracający stan zapalny może spowodować w przyszłości problemy z  trzymaniem moczu.

Powyższe przyczyny nietrzymania moczu w większość można szybko wyeliminować, aby szybko pozbyć się tej przypadłości. Natomiast może ona być spowodowana także innymi czynnikami.

Nietrzymanie moczu – niezależne przyczyny

Ciąża i poród – do nietrzymania moczu często dochodzi u kobiet w ciąży ponieważ w tym  okresie pojawiają się zmiany hormonalne, a także ucisk na pęcherz w wyniku rośnięcia płodu. Często przypadłość towarzyszy kobietom po porodzie w wyniku osłabienia mięśni pęcherza, które odpowiadają za jego zwieranie.

Starzenie – to naturalny proces, który powoduje osłabienie mięśni pęcherza, a także jego nadreaktywność, co można zauważyć u osób starszych, które nie trzymają moczu. Przyczyną, która wzmaga tę przypadłość jest nadciśnienie tętnicze i choroby nerek, które często pojawiają się u starszych osób.

Menopauza – to kolejny okres, w którym pojawia się nietrzymanie moczu u kobiet. Jego bezpośrednią przyczyną są zmiany hormonalne, w wyniku których dochodzi do mniejszej produkcji estrogenu, który odpowiada za stan tkanki pęcherza.

Kamienie moczowe – w początkowej fazie nie dają silnych objawów lecz tylko pieczenie w pęcherzu i często pojawiające się nagłe parcie na pęcherz, co powoduje nietrzymanie moczu.

Zabiegi chirurgiczne – takie zabiegi jak usunięcie macicy mogą powodować przemieszczanie się narządów wewnętrznych, w tym również pęcherza, co osłabia jego mięśnie i skutkuje popuszczaniem moczu.

Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, dlatego warto udać się do lekarza ponieważ obecnie medycyna oferuje różne rozwiązania, która pomagają usunąć tę uciążliwą przypadłość.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.