Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy i leczenie

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to groźna choroba, która obejmuje jedną lub obie nerki powodując przy tym szereg dolegliwości. Jej przebieg może być ostry lub przewlekły. Stan zapalny, który jest wynikiem choroby może spowodować trwałe uszkodzenie tkanki śródmiąższowej nerek. Jak rozpoznać objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek i jak przebiega leczenie tej choroby?

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – przyczyny

Odmiedniczkowe zapalenie nerek dzielimy na: bakteryjne, wirusowe i grzybicze w zależności od przyczyny, która je powoduje.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek o charakterze bakteryjnym spowodowane jest bakteriami E. Coli, które dostają się do organizmu przez moczowody, co skutkuje stanem zapalnym tych narządów. Rzadziej przyczyną tego schorzenia jest gronkowiec.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek o charakterze wirusowym najczęściej spowodowane jest zakażeniem popularną opryszczką, do którego dochodzi podczas stosunku seksualnego bez używania prezerwatywy.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek o charakterze grzybiczym spowodowane jest osłabieniem układu immunologicznego, przez co łatwo dochodzi do zakażenia grzybem, który powoduje stan zapalny. Do zakażenia może dojść podczas stosunku seksualnego lub w wyniku cewnikowania pacjenta.

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek nie powoduje silnych objawów przez co chory nie zdaje sobie sprawy, że z jego nerkami dzieje się coś złego. To powoduje, że choroba rozwija się, wyrządzając przy tym uszkodzenie nerek. Jak do tego dochodzi? Otóż ten rodzaj zapalenia jest spowodowany bakteriami, które przedostają się do nerek z cewki moczowej w wyniku przewlekłego stanu zapalnego. Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu tego schodzenia? Należą do nich:

 • cukrzyca
 • zalegający mocz w nerkach w wyniku choroby prostaty, guzków lub torbieli nerek
 • refluks pęcherzowo – moczowy (cofanie moczu z pęcherza do nerek)
 • ciąża, która powoduje ucisk na układ moczowy, utrudniając wydalanie moczu
 • przetrzymywanie moczu, najczęściej w przypadku zawodowych kierowców

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy

Objawy najczęściej odczuwalne są przy ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek i należą do nich:

 • problemy z oddawaniem moczu i uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza
 • zapalenie pęcherza moczowego
 • gorączka
 • ból w okolicy nerek i dolnej części brzucha
 • ból i pieczenie w prąciu podczas oddawania moczu
 • przewlekłe uczucie parcia na pęcherz
 • gorączka
 • krew w moczu

To najczęściej występujące objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek, a ich natężenie zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – badania i diagnoza

Pierwszym badaniem, które wykonuje lekarz u pacjenta z podejrzeniem odmiedniczkowego zapalenia nerek jest opukiwanie. Choroba charakteryzuje się silnym bólem podczas tej czynności. Następnie lekarz zleca wykonanie posiewu moczu, w którym często pojawia się białkomocz lub krwiomocz. Wykonywane jest także badanie krwi m.in. na sprawdzenie poziomu kreatyniny. Jeśli poziom jest znacznie powyżej normy, to może świadczyć o uszkodzeniu nerek. Lekarz wykonuje także ultradźwiękowe badanie, które pozwala na ocenę stanu nerek.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – leczenie

Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek trwa ok. 2 tygodni i odbywa się za pomocą antybiotyków, które dobiera lekarz w zależności od przyczyny stanu zapalnego (bakterie, wirusy lub grzyby). Warto pić jak najwięcej czystej wody w ciągu doby, bo to przyspiesza usuwanie bakterii z układu moczowego. Nie należy spożywać napojów sztucznie barwionych ponieważ mogą powodować namnażanie się bakterii.

Jeśli występuje wysoka gorączka to warto sięgnąć po leki przeciwgorączkowe po uzgodnieniu z lekarzem. W cięższych przypadkach, gdy doszło do zatrzymania moczu w nerkach, stosowane jest cewnikowanie lub drenaż nerki, aby nie doszło do zatrucia organizmu moczem.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – profilaktyka

Jak zapobiegać odmiedniczkowemu zapaleniu nerek? W tym celu warto stosować kilka zasad:

 • kobiety po oddaniu moczu powinny podcierać się od pochwy w kierunku odbytu
 • należy systematycznie oddawać mocz, aby zapobiec namnażaniu bakterii w pęcherzu
 • przed stosunkiem seksualnym należy wypić szklankę czystej wody, aby po zakończonych igraszkach oddać mocz i tym samym wypłukać bakterie
 • należy dbać o higienę intymną, aby nie doszło do infekcji dróg moczowych

Często choroba pojawia się u osób, które długotrwale stosują środki antykoncepcyjne powodujące osłabienie układu odpornościowego. Dlatego warto zastanowić się czy nie lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczanie się za pomocą prezerwatyw.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to groźna choroba ponieważ może powodować trwałe uszkodzenie nerek. Dlatego każdą infekcję dróg moczowych należy wyleczyć do końca i w razie potrzeby udać się na wizytę kontrolną do lekarza. 

Zobacz także: Kiła – podstępna choroba weneryczna, która może powodować zgon>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*