Odmrożenia – objawy i pierwsza pomoc

Odmrożenia powstają wskutek działania niskiej temperatury na tkankę skórną w wyniku czego dochodzi drastycznego zmniejszenia dopływu krwi do komórek. Im dłużej człowiek przebywa w niskiej temperaturze, tym cięższy stopień odmrożenia. Większość odmrożeń można wyleczyć, ale przy w niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest amputacja odmrożonych tkanek. Jak rozpoznać objawy odmrożenia i jaki przebiega leczenie?

Odmrożenia – objawy

Odmrożeniu najczęściej ulegają uszy, nos, dłonie i stopy. Klasyfikujemy je według 4 stopni w zależności od zmian powstałych w komórkach. 

I stopień odmrożenia – to najlżejszy stopień ponieważ zmiany powstałe wskutek działania niskiej temperatury łatwo zanikają. Najczęściej dochodzi do nich podczas spaceru na mrozie. Objawy to: zaczerwieniona skóra, lekki ból zwłaszcza po wejściu do ciepłego pomieszczenia lub mycia rąk w ciepłej wodzie i świąd skóry.

II stopień odmrożenia – jest trochę cięższy niż poprzedni, bo na skórze pojawiają się niewielkie pęcherzyki, które nie są groźne, ale powodują świąd i pieczenie.

III stopień odmrożenia – w wyniku działania niskiej temperatury komórki skórne obumierają. Objawy w początkowej fazie to pieczenie skóry, świąd, ból, a także gorączka lub wymioty. Natomiast wraz z postępująca martwicą komórek ból zanika, a chory traci czucie w miejscu odmrożenia. Ten stopień jest niebezpieczny ponieważ może powodować także obumieranie komórek mięśniowych, dlatego należy zgłosić się do lekarza, aby uniknąć tego typu powikłań.

IV stopień odmrożenia – to najcięższy stopień ponieważ martwica obejmuje także głębsze tkanki, w tym komórki mięśniowe, co może spowodować odpadnięcie odmrożonej kończyny. Objawy, które temu towarzyszą to: wysoka gorączka, bóle i zawroty głowy, a także wymioty. Ten stopień odmrożeń może doprowadzić do śmierci chorego ze względu na zakażenie organizmu martwicą.

Odmrożenia I i II sttopnia – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach jest bardzo ważna, aby zapobiec powikłaniom. Najczęściej odmrożeniu ulegają uszy, nos, palce dłoni i stóp, a także całe dłonie lub stopy. Często pojawia się ono u osób po spożyciu dużych ilości alkoholu na mrozie, które łatwo zasypiają. Do odmrożeń może także dojść podczas wypraw w góry, gdzie powietrze jest wilgotne i ostre. Jak wygląda więc pierwsza pomoc przy odmrożeniach?

W przypadku odmrożeń I i II stopnia można zastosować następujące zasady:

  • Odmrożoną kończynę włożyć do letniej wody o temperaturze 25 °C, a później 36 °C. Włożenie kończyny do ciepłej wody może powodować ból, dlatego temperaturę należy zwiększać stopniowo.
  • Po powrocie do ciepłego pomieszczenia należy wypić powoli ciepłą, ale nie gorąca herbatę, napój, wodę niegazowaną lub sok ponieważ na mrozie organizm szybko ulega odwodnieniu.
  • Odmrożone kończyny warto delikatnie masować, aby pobudzić mikrokrążenie, dzięki czemu skóra szybciej się zregeneruje.
  • W ciągu pierwszych godzin odmrożone kończyny warto trzymać wysoko, aby uniknąć bólu.

To proste czynności, które sprawią, że odmrożone tkanki szybciej się regenerują. Natomiast odmrożenia III i IV stopnia są niebezpieczne i najczęściej pojawiają się u osób, które zasłabły lub zasnęły na mrozie w wyniku działania alkoholu. W takim przypadku pierwsza pomoc wygląda nieco inaczej.

Odmrożenia III i IV stopnia – pierwsza pomoc

Odmrożenia III i IV stopnia grożą amputacją lub nawet śmiercią, dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc i szybkie leczenie. W tym celu należy:

  • Wezwać pogotowie pod numerem 999.
  • Poszkodowanego przenieść do ciepłego pomieszczenia, a jeśli nadal pozostaje na mrozie to należy go okryć zanim przyjedzie pogotowie.
  • Jeśli jest możliwość przeniesienia do ciepłego pomieszczenia to odmrożone kończyny poszkodowanego należy włożyć letniej wody 25 °C, a potem zwiększyć jej temperaturę do max. do 36 °C. 
  • Pod żadnym pozorem nie wolno podawać choremu napojów alkoholowych lecz tylko ciepłe niegazowane, np. herbata, sok lub woda.
  • Odmrożone kończyny należy ułożyć powyżej tułowia poszkodowanego.

Odmrożenia III i IV stopnia stwarzają zagrożenie dla życia, dlatego tak ważna jest szybka pierwsza pomoc i leczenie.

Zobacz także: Hemoroidy – wstydliwa przypadłość, która utrudnia życie>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*