Opryszczka narządów płciowych – przyczyny, objawy i leczenie

Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna spowodowana zakażaniem wirusem HSV-2, do którego dochodzi podczas stosunku płciowego, analnego lub oralnego. Objawy choroby w początkowej fazie wyglądają niewinnie ponieważ chory odczuwa lekkie swędzenie, przez co nie jest świadom, że z jego narządami płciowymi dzieje się coś złego. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie opryszczki narządów płciowych?

Opryszczka narządów płciowych – objawy

Opryszczka narządów płciowych najczęściej objawia się na początku niewinnie, ale z biegiem czasu chory może zauważyć:

Wzmożony świąd w okolicach miejsc intymnych – pojawia się w początkowej fazie choroby, przez co wiele osób go lekceważy.

Pieczenie – najczęściej pojawia się, gdy choroba zacznie się rozwijać. Można je poczuć przede wszystkim podczas oddawania moczu.

Pęcherzyki – pojawiają się w pochwie, na penisie lub w gardle jeśli do zarażenia doszło podczas stosunku oralnego. Pęcherzyki w miejscach intymnych najczęściej po kilku dniach zamieniają się w strupki i mogą pozostawiać niewielkie rany.

Ból podczas oddawania moczu – towarzyszy mu parcie na pęcherz, ale chory odczuwa niepełne wypróżnienie, przez co często chodzi do toalety.

To najczęściej występujące objawy opryszczki narządów płciowych, których nie wolno lekceważyć, aby nie doszło do zainfekowania całego organizmu. Każda infekcja miejsc intymnych powinna być zdiagnozowana i wyleczona do końca, aby nie doszło do jej nawrotu.

Opryszczka narządów płciowych – diagnoza

Opryszczka narządów płciowych ma objawy podobne do wielu innych, groźnych chorób wenerycznych pomimo, że sama nie stwarza zagrożenia dla życia pacjenta. Jednak jeśli pojawią się pierwsze objawy to należy zgłosić się do lekarza, aby sprawdzić czy to rzeczywiście opryszczka. Jeśli jeden z partnerów seksualnych cierpi na tę chorobę to oboje powinni zgłosić się do lekarza w celu badań. Najczęściej rozpoznanie opryszczki opiera się na badaniu fizykalnym narządów płciowych. W niektórych przypadkach lekarz może pobrać próbkę pęcherzyków do badania laboratoryjnego.

Opryszczka narządów płciowych – leczenie

Leczenie opryszczki narządów płciowych opiera się przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Chory może stosować maść, która łagodzi podrażnienia skóry, a także świąd i pieczenie. W przypadku odczuwania bólu, pacjent może zażywać leki przeciwbólowe, które działają również przeciwzapalnie. Dostępne są znieczulające środki bez recepty, które należy nanieść na pochwę lub penisa przed oddawaniem moczu ponieważ łagodzą ból.

Poza tym, chory powinien pić jak najwięcej czystej wody, aby wydalać bakterie z organizmu. Podczas kąpieli należy unikać mydła, żelu i wszelkich kosmetyków, które powodują podrażnienie miejsc intymnych. Do czasu, aż choroba całkowicie nie ustąpi, wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna. Wirus opryszczki narządów płciowych pozostaje w organizmie do końca życia, ale leczenie pomaga go uśpić, dzięki czemu nie występują dokuczliwe objawy.

Opryszczka narządów płciowych – profilaktyka

Czy można zapobiegać opryszczce narządów płciowych? Oczywiście, że tak. W tym celu należy unikać przypadkowych stosunków seksualnych z nieznanymi osobami, które mogą być nosicielami wirusa. Poza tym, podczas seksu warto używać prezerwatyw, które zapobiegają zakażeniu chorobami wenerycznymi. Jeśli jeden z partnerów cierpi na tę przypadłość to oboje powinni zgłosić się do lekarza.

Opryszczka narządów płciowych nie stanowi zagrożenia dla życia, ale chory powinien poddać się leczeniu ponieważ choroba osłabia układ odpornościowy, przez co organizm staje się bardziej podatny na inne choroby.

Zobacz także: Nerwica żołądka – choroba, która uniemożliwia normalne życie>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*