Ospa wietrzna – przyczyny, objawy i leczenie

Ospa wietrzna to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową lub podczas bliskiego kontaktu z osobą zarażoną, przez co łatwo dochodzi do epidemii. Przyczyną zachorowania jest zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Głównym objawem choroby jest wysypka na całym ciele, utrzymująca się najczęściej 7 – 14 dni. Chory w tym okresie może jeszcze zarażać, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu z taką osobą. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie ospy wietrznej?

Ospa wietrzna – przyczyny

Jak już wspomniano, przyczyną zachorowania na ospę wietrzną jest zakażenie wirusem ospy i półpaśca. Najczęściej wirus przedostaje się do organizmu zdrowej osoby podczas bliskiego kontaktu z chorym przez kichanie lub wraz z ruchem powietrza. Cząsteczki wirusa mogą pokonywać odległości z powietrzem nawet do kilkudziesięciu metrów. Do zachorowań najczęściej dochodzi u dzieci ponieważ wirus ospy wietrznej łatwo się rozprzestrzenia w przedszkolach i szkołach. Znajduje się na zabawkach, ubrankach lub pościeli. Dlatego jeśli jedno dziecko chore na ospę uczęszczało do przedszkola zanim choroba została wykryta to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że reszta dzieci też zachoruje ponieważ dojdzie do epidemii.

W większości przypadków na ospę choruje się tylko raz w życiu, w sporadycznych przypadkach dochodzi do ponownych zachorowań, co może świadczyć o znacznym osłabieniu układu immunologicznego, np. wskutek anemii

Ospa wietrzna – objawy

Najczęściej objawy ospy wietrznej pojawiają się po 10 dniach od momentu zarażenia wirusem, co powoduje późne wykrywanie choroby, przez co dziecko zaraża swoich rówieśników. Do najczęściej występujących objawów ospy u dzieci i dorosłych należą:

  • różowe plamki na skórze, które z czasem przekształcają się w krostki
  • grudki, które zmieniają się w pęcherzyki z płynem surowiczym w zaawansowanym stadium choroby
  • silny świąd skóry w miejscach wysypki
  • strupki w końcowej fazie choroby
  • gorączka, która pojawia się w zaawansowanym stadium

Objawy ospy w początkowej fazie obejmują tułów i wraz z rozwojem choroby przenoszą się na ramiona i całą powierzchnię głowy. 

Ospa wietrzna – leczenie

Ospa wietrzna to choroba wirusowa, której leczenie polega na łagodzeniu objawów i najczęściej trwa do 14 dni. Dziecko ma skłonność do rozdrapywania krostek, co wydłuża czas gojenia, dlatego najczęściej stosowane są kremy i maści łagodzące świąt i pieczenie skóry. Znakomicie działają też kąpiele w letniej wodzie z naturalnym mydłem, a także przemywanie skóry naparem z rumianku. Rumianek ma wiele właściwości m.in.: przeciwzapalne, odkażające i regenerujące.

Poza tym, zarówno dzieci jak i osoby dorosłe mogą raz dziennie zażywać kąpieli w nadmanganianie potasu, który przyspiesza gojenie krostek i łagodzi świąd. Warto również sięgnąć po preparat z wapniem, który łagodzi objawy ospy wietrznej. Dzieci mogą pić syrop z wapniem lub napój z tabletkami musującymi, podobnie jak dorośli. Istnieją również pudry w płynie, które wysuszają krostki i pęcherzyki, tym samym łagodząc objawy choroby i przyspieszają powrót do zdrowia. Należy pamiętać, że dziecko chore na ospę, jak i osoba dorosła powinno unikać kontaktu z rówieśnikami, aby nie zarażało wirusem. W przypadku występowania gorączki należy podawać choremu jak najwięcej płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Ospa wietrzna to najczęściej niegroźna choroba, która prawidłowo leczona nie powoduje powikłań. W przypadku zachorowania dziecka należy udać się do lekarza ponieważ może wystąpić wysoka gorączka, która bywa niebezpieczna u małych pacjentów. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.