Padaczka – przyczyny, objawy i leczenie

Padaczka (epilepsja) to choroba, która powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu komórek mózgowych. Najczęściej objawia się drgawkami i zaburzeniami świadomości chorego podczas ataków spowodowanych zmianami psychicznymi, somatycznymi i wegetatywnymi. To choroba, która utrudnia życie ponieważ do ataku może dojść wszędzie, co może stwarzać zagrożenie dla życia chorego. Jednak nie każde drgawki czy utratę świadomości można zaliczyć do padaczki. Jaki są przyczyny, właściwe objawy i jak przebiega leczenie tej choroby?

Padaczka – przyczyny

Padaczka może mieć wiele przyczyn i nie zawsze można je ustalić. Wiadomo natomiast, że jej przyczyną jest uszkodzenie komórek mózgowych. Choroba najczęściej ujawnia się przed 20 rokiem życia, choć może dotknąć także osoby dorosłe. Padaczka u dzieci może być spowodowana uszkodzeniem komórek mózgowych już w czasie ciąży lub w trakcie porodu. U dzieci może dojść do niedotlenienia okołoporodowego, które powoduje martwicę niektórych komórek mózgu. Innymi przyczynami mogą być także: genetyczne wady, hipoglikemia, zapalenie opon mózgowych lub urazy mechaniczne głowy, które powodują krwiaki, tętniaki, itd.

U dorosłych padaczka może być spowodowana zmianami w mózgu powstałymi wskutek zmian nowotworowych ośrodka układu nerwowego, urazami głowy, tętniakami, niedotlenieniem mózgu wskutek utraty przytomności (np. podczas zawału serca), stwardnieniem rozsianym, udarem mózgu lub nadużywaniem alkoholu (padaczka alkoholowa). Bez względu na przyczynę choroby, w każdym przypadku jest ona spowodowana zmianami strukturalnymi w mózgu, w wyniku których dochodzi do napadów padaczki.

Padaczka – objawy

Objawy padaczki mogą być mniej lub bardziej uciążliwe, podobnie jak napady, które u jednych pacjentów mogą pojawiać się co kilka tygodni, a u innych raz na kilka lat. Objawy możemy podzielić ze względu na siłę występowania:

Napad duży – chory traci przytomność, a jego ciało sztywnieje, pojawiają się silne drgawki i trudności z oddychaniem. W trakcie napadu chory może odgryźć sobie język w wyniku kłapania szczęką, zmoczyć się lub oddać stolec. To najcięższy stopień ataku ze względu na objawy. Atak może trwać od kilku do kilkunastu minut i może nawracać.

Napad mały – chory traci kontakt z otoczeniem i pozostaje w bezruchu przez kilka lub kilkanaście minut.

Napadami miokloniczne – chory odczuwa mimowolne drgawki, ale nie traci kontaktu z rzeczywistością. Napad może trwać od kilku do kilkunastu minut.

Napady atoniczne – podczas ataku chory całkowicie traci przytomność, a jego ciało staje się zwiotczałe w wyniku czego upada.

Niebezpieczeństwo dla życia chorego stwarzają sytuacje, gdy napad padaczkowy powtarza się przez ok. 20 minut ponieważ w tym czasie może dojść do niedotlenienia mózgu, co może skończyć się śmiercią. Poza tym, niebezpieczne są sytuacje, w których chory w wyniku napadu padaczki upada na twarde podłoże, bierze kąpiel lub znajduje się na wysokości ponieważ to może doprowadzić do jego śmierci w wyniku upadku lub utonięcia.

Padaczka – badania i diagnoza

W przypadku podejrzenia padaczki, lekarz najczęściej wykonuje kilka badań, aby sprawdzić stan mózgu pacjenta. Do najczęściej stosowanych należą:

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny – pozwalają wykryć zmiany w mózgu, np. guza lub inne uszkodzenia, które są przyczyną padaczki.

Badanie SPECT  – służy do oceny przepływu mózgowego i zlokalizowania ognisk padaczkowych.

Pozytonowa emisja tomograficzna (PET) – pozwala ocenić metabolizm mózgu, którego zaburzenie może być przyczyną padaczki.

To najczęściej stosowane badania u chorych na padaczkę, które mają na celu zbadanie jej przyczyny. Następnie pacjent kierowany jest na leczenie.

Padaczka – leczenie

Leczenie padaczki zależy od przyczyny. Jeśli choroba jest wynikiem guza mózgu to w pierwszej kolejności guz jest usuwany i stosowana jest chemioterapia. Natomiast jeśli przyczyny choroby nie są do końca znane to leczenie przede wszystkim ma na celu pomóc pacjentowi normalnie żyć. W tym celu stosowane są leki przeciwpadaczkowe, które dobierane są indywidualnie w zależności od objawów, które występują podczas napadu. Nie wolno pod żadnym pozorem przerywać zażywania leków ponieważ to może spowodować nasilenie ataków padaczki i tym samym stwarzać zagrożenie dla życia.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*