Powiększone węzły chłonne – przyczyny i leczenie

Powiększone węzły chłonne mogą mieć różne przyczyny począwszy od niegroźnego przeziębienia, a skończywszy na zmianach nowotworowych. Zdrowe węzły chłonne pełnią ważną funkcję ponieważ odprowadzają zanieczyszczenia z organizmu do nerek, z których są wydalane w moczem. Dlatego choroba tych gruczołów może powodować stany chorobowe innych narządów wewnętrznych. Jakie są przyczyny i jak przebiega leczenie powiększonych węzłów chłonnych?

Powiększone węzły chłonne – przyczyny

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych jest wiele. Może je powodować stan zapalny, stłuczenie, przeziębienie, niektóre leki lub nowotwór. Nie warto jednak samemu szukać przyczyny i martwić się na zapas, ale należy jak najprędzej udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i zastosuje odpowiednie leczenie.

Powiększone węzły chłonne po pachami

Pacjenci zgłaszający się do lekarza z powiększonymi węzłami chłonnymi pod pachami najczęściej cierpią na tę przypadłość z kilku powodów:

 • kąpiel w chłodnej wodzie, gdy ciało jest rozgrzane
 • zaziębienie węzłów spowodowane przebywaniem na wietrze
 • stan zapalny stawu barkowego, który obejmuje węzły chłonne pod pachami
 • przebyte stłuczenie
 • nowotwór piersi lub węzłów chłonnych

Powiększone węzły chłonne szyjne

Węzły chłonne szyjne mogą być powiększone z kilku powodów:

 • zapalenie dziąsła, które obejmuje również węzły szyjne
 • kąpiel w chłodnej wodzie przy wysokiej temperaturze otoczenia
 • choroba weneryczna, np. kiła
 • angina ropna
 • zapalenie ucha
 • infekcje bakteryjne lub wirusowe

Powiększone węzły chłonne pachwinowe

Do najczęstszych przyczyn powiększonych węzłów pachwinowych należą:

 • uraz w wyniku uderzenia pachwiny
 • uszkodzone ścięgno pachwinowe
 • uraz stawu biodrowego
 • nowotwór jąder

Węzły chłonne mogą być powiększone w wyniku AIDS, białaczki lub dużego zanieczyszczenia organizmu.

Powiększone węzły chłonne – badania i diagnoza

Pierwszym badaniem, które wykonuje lekarz u pacjenta z powiększonymi węzłami chłonnymi jest badanie fizykalne, które pozwala ocenić lekarzowi wielkość węzła, a także stopień stanu zapalnego. Następnie wykonywane są bardziej specjalistyczne badania.

USG – pozwala uzyskać obraz przekroju powiększonego węzła chłonnego, aby dokładniej ocenić jego stan.

RTG – prześwietlenie promieniami Rentgena pozwala wstępnie ocenić zmiany w prześwietlanych węzłach.

Tomografia komputerowa (TK) – badanie to umożliwia wykrycie nawet najmniejszych zmian powstałych w węzłach chłonnych. Najczęściej jest wykonywane pod kątem nowotworowym.

Morfologia krwi – przeprowadzana jest w celu wykrycia przyczyny powiększenia węzłów. Najczęściej lekarz zleca wykonanie: morfologii z rozmazem i liczbą płytek krwi, odczynu tuberkulinowego, aminotransferazy, elektrolitów, OB i CRP.

Biopsja – w przypadku podejrzenia nowotworu węzłów chłonnych pobierana jest próbka w celu badań laboratoryjnych.

Powiększone węzły chłonne – leczenie

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych zależy od przyczyny. Jeśli przypadłość jest spowodowana stanem zapalnym powstałym wskutek zakażenia bakteryjnego to stosowane są antybiotyki, które zwalczają bakterie. Jeśli węzły są powiększone wskutek urazu to lekarz najczęściej przepisuje maść łagodzącą obrzęk. Podobnie jest w każdym przypadku, w którym powiększone węzły nie są chorobą pierwotną lecz tylko objawem innych chorób lub urazów. W przypadku nowotworu węzłów chłonnych leczenie opiera się na chemioterapii i naświetlaniu.

Jeśli dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych to nie należy stawiać diagnozy samemu lecz jak najszybciej udać się do lekarza. Czasami wystarczy tylko maść, aby pozbyć się przypadłości, a w niektórych przypadkach wymagane jest specjalistyczne leczenie.

Zobacz także: Ostre zapalenie trzustki – przypadłość, która może wpędzić do grobu>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*