Przepuklina roztworu przełykowego – objawy i przyczyny

Przepuklina roztworu przełykowego to choroba, która powoduje przemieszczanie części żołądka przez otwór przełykowy przepony do klatki piersiowej. Praca dolnego zwieracza przełyku zostaje zaburzona, przez co następuje cofanie treści żołądkowej. Chory odczuwa nadkwaśność, zgagę i mdłości. Jak dokładnie rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie przepukliny roztworu przełykowego?

Przepuklina roztworu przełykowego – przyczyny

Przepuklina roztworu przełykowego może dotknąć każdego, gdy mięśnie są osłabione. Taki stan może powodować przewlekły stres, ciąża lub otyłość brzuszna. Do uszkodzenia roztworu przełykowego najczęściej dochodzi podczas:

  • ostrego kaszlu
  • kichania
  • zaparć
  • dźwigania ciężarów
  • długotrwałej pracy w pozycji pochyłej, np. pielenie ogródka

Przepuklina roztworu przełykowego – objawy

U zdrowego człowieka pokarm przedostaje się z przełyku do żołądka, a jego cofaniu zapobiega dolny zwieracz przełyku. W przypadku przepukliny roztworu przełykowego praca zwieracza zostaje zaburzona, przez co treść pokarmowa cofa się z żołądka. To powoduje podrażnienie przełyku, a także zgagę i nadkwasotę. W początkowej fazie schorzenie nie daje silnych objawów przez co wiele osób nie wie, że na nie cierpi. W bardziej zaawansowanym stadium objawy są bardziej dokuczliwe, a chory może odczuwać:

  • ostry ból z dolnej części brzucha
  • silne pieczenie przełyku
  • wysokie ciśnienie w jamie brzusznej
  • rozdęty brzuch

W przypadku wystąpienia objawów przepukliny przełyku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zastosuje leczenie.

Przepuklina roztworu przełykowego – badania i diagnoza

Pierwszą czynnością, którą wykonuje lekarz w przypadku podejrzenia przepukliny roztworu przełykowego jest badanie fizykalne. Podczas tego badania w górnej części brzucha pojawia się silny ból podczas ucisku. Następnie wykonywane są bardziej specjalistyczne badania.

Badanie rentgenowskie (RTG) w pozycji Trendelenburga – chory układany jest w pozycji, w której jama brzuszna jest niżej niż tułów. Dzięki temu możliwe jest zobrazowanie zmian powstałych wskutek przepukliny roztworu przełykowego.

Panendoskopia (gastroskopia) – badanie pozwala na dokładne sprawdzenie stanu przewodu pokarmowego od wewnątrz za pomocą endoskopu. 

Tomografia komputerowa (TK) – pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu niż w przypadku RTG. 

Przepuklina roztworu przełykowego – leczenie

Istnieją 3 metody leczenia przepukliny roztworu przełykowego: farmakologiczne, niefarmakologiczne i operacyjne.

Leczenie niefarmakologiczne obejmuje odpowiedni sposób odżywania, z którego należy wykluczyć: tłuste potrawy, napoje gazowane, a także przejadanie się i zbyt szybkie spożywanie pokarmów. Po zjedzonym posiłku nie należy podejmować wysiłku fizycznego, aby nie dochodziło do cofania treści żołądkowej.

Leczenie farmakologiczne polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu żołądkowego za pomocą leków t.j. inhibitory pompy protonowej i antagonisty receptora H2. 

Leczenie operacyjne przeprowadzane jest w przypadku pacjentów, którzy cierpią na duże przepukliny roztworu przełykowego, które powodują dokuczliwe objawy i leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą: fundoplikacja Nissena, Hilla lub plastyka wpustu metodą Belseya.

Objawów przepukliny roztworu przełykowego nie można lekceważyć. W przypadku wystąpienia należy jak najszybciej udać się do lekarza ponieważ podobne dolegliwości mogą być oznaką innych chorób w jamie brzusznej.

Zobacz także: Hemoroidy – przypadłość, która utrudnia życie>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*