Przewlekła niewydolność nerek – objawy i leczenie

Przewlekła niewydolność nerek to choroba, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie, przez co dochodzi do powstawania innych chorób. Przypadłość rozwija się powoli i z czasem utrudnia oddawanie moczu i pełne opróżnianie pęcherza, co sprawia, że bakterie zalegają w układzie moczowym. Jak rozpoznać objawy przewlekłej niewydolności nerek i jak przebiega jej leczenie?

Przewlekła niewydolność nerek – przyczyny

Przyczyn przewlekłej niewydolności nerek jest wiele i do najczęściej występujących należą:

 • cukrzyca
 • kłębuszkowe zapalenie nerek
 • kamica nerkowa
 • zapalenie nerek
 • torbiele i guzy na nerkach
 • nadciśnienie nerkowe
 • wrodzone wady nerek

Przewlekła niewydolność nerek – objawy

Do najczęściej występujących objawów przewlekłej niewydolności nerek należą:

 • częstomocz
 • uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza
 • zawroty głowy
 • nadciśnienie tętnicze
 • zaburzenia rytmu serca, jak przy arytmii
 • ogólne osłabienie
 • ból w okolicach nerek i dolnej części brzucha
 • krwotoki z nosa
 • bóle kostno – stawowe
 • w zaawansowanym stadium choroby pojawia się krew w moczu

Jeśli wystąpią objawy przewlekłego zapalenia nerek to należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do poważnych powikłań zdrowotnych. Choroba może stanowić zagrożenie dla życia ponieważ w moczu znajdują się bakterie i toksyny, które są usuwane z organizmu wraz z nim. Jeśli dojdzie do wstrzymania moczu to automatycznie bakterie zaczną się pomnażać powodując przy tym zakażenie całego organizmu, co stanowi zagrożenie dla życia chorego. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoczęcie leczenia.

Przewlekłe zapalenie nerek – badania i diagnoza

W przypadku podejrzenia przewlekłego zapalenia nerek, jako pierwsze wykonywane jest badanie krwi: kreatyniny, mocznika , wapnia, fosforu i glukozy. Kolejnym podstawowym badaniem, które pozwala ocenić stan nerek jest USG oraz badanie moczu. Jeśli wyniki wskazują na zapalenie nerek to wykonywane są badania specjalistyczne, do których należą:

Badania ultrasonograficznego nerek – badanie to umożliwia dokładne sprawdzenie położenia, wielkości oraz ewentualnych zmian powstałych w nerkach. Lekarz w trakcie tego badania może wykryć także kamienie nerkowe i zmiany patologiczne utrudniające oddawanie moczu.

Urografia – to najprościej mówiąc badanie rentgenowskie z użyciem dożylnego kontrastu, które umożliwia sprawdzenie stanu dróg moczowych.

Tomografia komputerowa (TK) – pozwala dokładnie ocenić stan nerek.

EKG serca i pomiar ciśnienia krwi – niewydolność nerek powoduje zatrzymanie wody w organizmie, a to z kolei obciąża układ krążenia. Dlatego te badania wykonywane są w celu sprawdzenia stanu serca pacjenta i czy nie pojawiło się u niego nadciśnienie tętnicze.

Lekarz może także zlecić dodatkowe badania w celu zdiagnozowania przewlekłej niewydolności nerek. 

Przewlekła niewydolność nerek – leczenie

W leczeniu przewlekłej niewydolności nerek stosowane są dwie metody: bezinwazyjna i operacyjna. Leczenie bezinwazyjne rozpoczyna się od ograniczenia w diecie białka i soli, które obciążają chore nerki pacjenta. Poza tym, zalecane jest picie min. 2 l na dobę niegazowanej wody, która wypłukuje bakterie, ale pod warunkiem, że u pacjenta nie pojawił się obrzęk.

Następnie stosowane jest leczenie farmakologiczne, które polega na usuwaniu przyczyny zapalenia. Pacjent najczęściej zażywa leki moczopędne, aby wydalić zalegający mocz, który może spowodować zatrucie organizmu. Jeśli doszło do pojawienia się stanu zapalnego nerek to stosowane są antybiotyki, które zabijają bakterie i stanowią ochronę dla organizmu przez dalszymi skutkami choroby.

Jeśli przyczyną niewydolności nerek jest nadciśnienie tętnicze to leczenie skupia się na leczeniu tej przypadłości, a także na usprawnieniu pracy nerek za pomocą leków. W przypadku leków moczopędnych, pacjent przyjmuje także środki z kwasem foliowym i żelazem, a także wapniem i witaminą D, aby zapobiec anemii.

Operacyjne leczenie przewlekłej niewydolności nerek

W przypadku, gdy przyczyną przewlekłej niewydolności nerek są kamienie nerkowe, konieczna jest operacja. Często kamienie są umiejscowione w taki sposób, że niemożliwe jest ich rozbicie metodą laserową, przez co zalegają i utrudniają oddawanie moczy. W takim przypadku jedynym wyjściem jest operacja, która w pełni pozwala usunąć zalegające kamienie.

U pacjentów, którzy cierpią na ciężki przypadek niewydolności nerek często stosowane jest pozanerkowe oczyszczanie krwi z toksyn za pomocą dializy ponieważ nerki pracują zbyt słabo, aby sobie z tym radzić. Jedynym rozwiązaniem jest przeszczep, który niesie za sobą ryzyko powikłań i odrzucenia nerki przez organizm.

Każda choroba, w tym przewlekła niewydolność nerek jest niebezpieczna dla zdrowia i życia, dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie i podjęcie leczenia, aby nie doszło do powikłań. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*