Osteoporoza – przyczyny, objawy i leczenie

Osteoporoza to groźna choroba układu kostnego, która powoduje szybki ubytek masy kostnej, co skutkuje licznymi złamaniami. Przypadłość jest niebezpieczna ponieważ w końcowej fazie prowadzi do trwałego kalectwa w wyniku nadmiernego łamania kości pod wpływem działania niewielkich sił, np. podczas przekręcenia się z boku na bok we śnie, podczas podnoszenia szklanki z herbatą, itd. Jakie są przyczyny, objawy i czy możliwe jest leczenie osteoporozy?

Osteoporoza – przyczyny

Osteoporoza jest niebezpieczna ponieważ rozwija się przez wiele lat i nie powoduje silnych objawów, przez co chory nie jest świadomy, że z jego kościami dzieje się coś złego. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza, gdy przypadłość jest w zaawansowanym stadium ponieważ wtedy pojawia się ból. Przyczyną osteoporozy u kobiet są najczęściej zmiany hormonalne powstałe po okresie przekwitania, co powoduje zwapnienie kości i osłabienie ich struktury.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na osteoporozę?

 • geny – często choroba dotyka kobiet, których matki również na nią cierpiały
 • uboga dieta – w szczególności chodzi tu o wapń, który wpływa na strukturę kości
 • wczesna menopauza – u niektórych kobiet przekwitanie pojawia się wcześnie i powoduje niedobór estrogenów
 • picie alkoholu – alkohol utrudnia wchłanianie wapnia, a także wypłukuje go z organizmu, co sprzyja rozwojowi osteoporozy
 • leki – niektóre leki hormonalne lub nasenne mogą powodować zmniejszone przyswajanie wapnia przez ogranizm
 • niedobór wit. D – najlepiej jest przyjmować tę witaminę w formie suplementu w okresie od października do kwietnia, gdy nie możemy jej czerpać ze słońca
 • karmienie piersią – powoduje, że wapń jest wysysany z mlekiem matki, przez co zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na ten składnik
 • zaburzenia produkcji testosteronu – przypadłość dotyka mężczyzn, przez co osłabia z czasem strukturę kości

To najczęściej występujące przyczyny osteoporozy, dlatego warto zwracać uwagę czy nie pojawiają się jej pierwsze objawy. A jeśli tak to należy udać się do lekarza, aby opóźnić rozwój choroby i wzmocnić układ kostny.

Osteoporoza – objawy

Objawy osteoporozy w początkowym etapie nie są zbyt silne, przez co wielu chorych zgłasza się do lekarza, gdy choroba zdąży się rozwinąć. W zaawansowanym stadium pojawia się:

 • ból nadgarstków i kręgosłupa nawet pod wpływem niewielkiego obciążenia
 • bóle kości, które mogą występować podczas lekkiego wysiłku
 • problemy ze zrastaniem się złamanych kości
 • łamliwość kości przy niewielkich uderzeniach, np. lekkim upadku lub skoku

To najczęściej odczuwalne objawy osteoporozy, których nie wolno lekceważyć, ale jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.

Osteoporoza – badania i diagnoza

Badania pod kątem osteoporozy najczęściej rozpoczynają tzw. badania densytometrycznego, na które składają się 3 podstawowe badania umożliwiające ocenę gęstości kości pacjenta. 

Pierwsze to USG miejsca złamania, które umożliwia lekarzowi oceną stanu kości. To pierwsze i podstawowe badanie wykonywane przy złamaniach, jak i przy diagnostyce osteoporozy. Bardziej zaawansowanym badaniem jest ultrasonografia (USG), która umożliwia ocenę przekroju złamanej kości i tym samym wykrycie niepokojących zmian świadczących o chorobie. 

Lekarz wykonuje również tomografię komputerową (TK), za pomocą której uzyskuje dokładny obraz 2D i 3D badanej kości. To pozwala mu dokładnie ocenić jej stan i postawić diagnozę. 

Badanie densynometryczne pod kątem osteoporozy pozwala ocenić gęstość mineralną kości w miejscach złamania ponieważ osteoporoza najczęściej wykrywana jest podczas złamań. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie tej choroby, dzięki czemu za pomocą odpowiednich leków można opóźnić jej rozwój.

W tym celu wykorzystywane są wskaźniki  T-Score, czyli porównanie gęstości kości ze średnią gęstością osoby w młodym wieku i Z-Score, czyli porównanie średniej gęstości kości osoby w tym samym wieku. Pacjent, u którego wskaźnik T-Score jest równy lub wyższy -2,5 SD zazwyczaj cierpi na osteoporozę.

Lekarz najczęściej kieruje pacjenta także na badania laboratoryjne, które mają za zadanie kontrolę poziomu wapnia w organizmie, a w przypadku problemów ze zrastaniem się złamań pobierana jest biopsja w celu sprawdzenia układu kostnego pod kątem zmian nowotworowych.

Osteoporoza – leczenie

Leczenie osteoporozy najczęściej polega na przyjmowaniu środków, które wzmacniają strukturę kości, tym samym zapobiegając złamaniom. W tym celu pacjent najczęściej przyjmuje leki:

Denosumab – który wpływa na regenerację kości. Pacjent przyjmuje lek raz na 6 miesięcy w formie zastrzyków.

Raloksyfen – lek wzmacnia głównie kręgi szyjne i zapobiega ich złamaniom, które są skutkiem osteoporozy.

Bisfosfoniany – zadaniem leku jest polepszenie przyswajalności składników mineralnych przez kości, dzięki czemu stają się one mocniejsze.

Wapń i wit. D – najczęściej pacjenci przyjmują je w formie suplementów ponieważ przy osteoporozie występuje niedobór tych składników w organizmie.

To najczęściej stosowane leczenie osteoporozy, które ma na celu wzmocnienie kości i zapobieganie złamaniom. Ważne jest systematyczne przyjmowanie leków, aby kuracja przyniosła efekt.

Osteoporoza – profilaktyka

W celu zapobiegania osteoporozie warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie, który jest niezbędny do prawidłowej budowy kości. Poza tym, ważna jest też wit. D, którą należy dostarczać w formie suplementów od października do kwietnia ponieważ w tym okresie nie możemy jej czerpać ze słońca.

Osteoporoza to podstępna choroba, która rozwija się latami, dlatego tak ważne są systematyczne badania, które pozwalają ją wcześnie wykryć i podjąć leczenie. Dzięki temu możliwe jest zachowanie sprawnego układu kostnego do późnych lat życia.

Zobacz także: Dna moczanowa – choroba, która unieruchamia stawy>>

 Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*