Refluks żołądkowy – przyczyny, objawy i leczenie

Refluks żołądkowy to choroba, która powoduje cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Przypadłość spowodowana jest zaburzeniem pracy dolnego zwieracza, którego zadaniem jest zapobieganie cofaniu treści. Nieleczony refluks powoduje uszkodzenie tzw. wyściółki przełyku i sprzyja powstawaniu wrzodów. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie tej dolegliwości?

Refluks żołądkowy – przyczyny

Przyczyną refluksu żołądkowego jest zaburzenie pracy zwieracza przełyku, który u zdrowej osoby otwiera się, gdy jedzenie wędruje do żołądka, a następnie kurczy się i tym samym zapobiega cofaniu jedzenia do przełyku. Natomiast u osoby cierpiącej na refluks zwieracz pozostaje otwarty zbyt długo lub nie domyka się szczelnie, co powoduje, że treść żołądkowa wydostaje się do przełyku wraz z kwasem żołądkowym powodując podrażnienie jego ścianek. To z kolei w perspektywie czasu prowadzi do powstania wrzodów przełyku i zwiększa ryzyko nowotworu. Dlatego w przypadku refluksu żołądkowego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Inną przyczyną refluksu żołądkowego może być przepuklina roztworu przełykowego, która powoduje przesunięcie części żołądka, przez co praca zwieracza zostaje zaburzona. Bardzo często powstawanie przypadłości spowodowane jest przez zażywanie niektórych leków t.j.: przeciwbólowych, antykoncepcyjnych, blokerów kanału wapniowego, azotanów, beta-mimetyków lub antybiotyków. Kobiety w ciąży często skarżą się na refluks, który jest spowodowany uciskiem dziecka na żołądek, przez co praca zwieracza przełyku zostaje zaburzona. Po urodzeniu dziecka objawy najczęściej zanikają.

Refluks żołądkowy- objawy

Refluks żołądkowy w początkowym etapie nie daje silnych objawów przez co wielu chorych nie jest świadoma, że cierpi na tę przypadłość. Najczęściej występującą oznaką schorzenia jest zgaga, ale pojawia się ona także u zdrowych osób po zjedzeniu obfitego posiłku, dlatego nie oznacza ona jeszcze choroby. Natomiast kolejne objawy mogą świadczyć o refluksie żołądkowym i należą do nich:

  • ból w przełyku spowodowany uszkodzeniami przez kwas żołądkowy
  • ból zamostkowy występujący po zjedzeniu posiłku
  • kwaśny smak w ustach
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • chrypa i kaszel wskutek podrażnienia przełyku

Powyższe objawy refluksu żołądkowego nie zawsze występują jednocześnie, dlatego należy obserwować czy nie nasilają się z czasem. A jeśli już tak się stanie, to warto jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do pojawienia się wrzodów przełyku.

Refluks żołądkowy- leczenie

W leczeniu refluksu żołądkowego ważna jest dieta, z której należy wykluczyć: ostre potrawy, alkohol, tłuste mięso, ciemne pieczywo, ciemny ryż, mocną herbatę, kawę, napoje gazowane, cebulę, czosnek i owoce cytrusowe. Dieta powinna być lekkostrawna, aby nie pobudzać nadmiernej produkcji kwasu solnego w żołądku.

Leczenie farmakologiczne refluksu żołądkowego polega na przyjmowaniu leków, które zmniejszają produkcję kwasu solnego. Najczęściej stosowane są leki obniżające wydzielanie kwasu żołądkowego: inhibitory pompy protonowej i inhibitory leukotrienów. Leczenie farmakologiczne jest leczeniem doraźnym, które usuwa skutki, a nie przyczynę. Dlatego w celu całkowitego wyleczenia pacjenta stosowany jest zabieg chirurgiczny.

Refluks żołądkowy – leczenie zabiegowe

Zabiegowe leczenie refluksu żołądkowego najczęściej przeprowadzane jest za pomocą fundoplikacji sposobem Nissena. Polega ona na zrobieniu otworu w jamie brzusznej i wykonaniu mankietu wokół dolnego zwieracza przełyku. Dzięki temu treść żołądkowa przestaje cofać się do przełyku, a pacjent odczuwa szybką poprawę zdrowia. Metoda ta jest o wiele mniej inwazyjna niż standardowa operacja, dzięki czemu ryzyko powikłań jest o wiele mniejsze. Na dzień dzisiejszy zabiegowe leczenie refluksu żołądkowego jest jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Refluks żołądkowy to uciążliwa i groźna przypadłość, która może prowadzić do podrażnienia, a tym samym do wrzodów przełyku, które nieleczone mogą zakończyć się nowotworem. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy zgłosić się do lekarza.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*