Reumatyzm – przyczyny, objawy i leczenie

Reumatyzm to ogólnie mówiąc grupa schorzeń, które powodują zmiany w tkance łącznej stawów, czyli tzw. zwyrodnienia. Najczęściej przypadłość zaczyna rozwijać się u osób po 65 roku życia, ale w niektórych przypadkach dotyka osób w młodym wieku. Schorzenie nie jest uleczalne w pełni, ale możliwe jest zahamowanie jego rozwoju. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie reumatyzmu?

Reumatyzm – przyczyny

Reumatyzm może mieć różne przyczyny ponieważ pojęcie to oznacza zespół schorzeń, które powodują ból i zwyrodnienie stawów. Najczęściej tkanka łączna wraz z wiekiem ulega zużyciu, a organizm produkuje ją w coraz mniejszej ilości. To powoduje, że kości stawów zaczynają ocierać o siebie, pojawia się silny ból i stan zapalny. Do najczęściej występujących chorób reumatycznych zaliczamy: reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa i choroba zwyrodnieniowa stawów.

Reumatyzm może być wynikiem innych chorób, które powodują degradację tkanki łącznej, należą do nich: szpiczak mnogi, hemofilia lub sarkoidoza. Innymi przyczynami mogą być zaburzenia immunologiczne, w wyniku których dochodzi do wytwarzania przeciwciał przez organizm, które powodują degradację tkanki łącznej. Poza tym, zmiany chorobowe mogą być spowodowane genetycznie ponieważ choroba jest diagnozowana u członków, których rodzice lub dziadkowie również na nią cierpieli.

Reumatyzm – objawy

Do najczęściej występujących objawów chorób reumatycznych należą:

Silny ból – najczęściej pojawia się w wyniku przesilenia stawu. Ból może obejmować jeden albo kilka stawów w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Obrzęk – często pojawia się po dużym wysiłku wraz z bólem. Może obejmować jeden lub kilka stawów w różnych częściach ciała.

Ból i sztywnienie kończyn – w niektórych przypadkach ból obejmuje całe kończyny, a także dochodzi do ich sztywnienia. Chory może także odczuwać sztywnienie karku ponieważ reumatyzm może również obejmować zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Ograniczona sprawność stawów – chory nie może wykonywać pełnego zakresu ruchu kończyną lub członkiem wskutek zmian zwyrodnieniowych, podobnie jak przy guzkach Heberdena.

To najczęstsze objawy zespołu schorzeń zwanych powszechnie reumatyzmem. W celu złagodzenia objawów i spowolnienia postępu choroby niezbędna jest diagnoza i zastosowanie odpowiednich leków.

Reumatyzm – leczenie

Leczenie reumatyzmu ma na celu przede wszystkim spowolnienie postępu zmian zwyrodnieniowych zachodzących w stawach, a także złagodzenie objawów. Do najczęściej stosowanych leków należą:

Analgetyki – leki te działają przeciwbólowo i przynoszą szybką ulgę w cierpieniach chorego.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – likwidują obrzęk i stan zapalny, przez co zwiększa się sprawność ruchowa chorego stawu.

Fizjoterapia – ćwiczenia chorych stawów pomagają zachować dłużej ich sprawność ruchową, jednak muszą być dobrane indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Termoterapia – rozluźnia napięcie w mięśniach i łagodzi ból. Najczęściej stosowana jest u pacjentów, którzy skarżą się na przewlekły ból.

Elektroterapia – polepsza ukrwienie tkanek, dzięki czemu łagodzi objawy reumatyczne.

Należy pamiętać, aby podczas ćwiczeń nie przeciążać stawu ponieważ to spowoduje zaostrzenie objawów reumatycznych.

Reumatyzm może być spowodowany różnymi przyczynami, dlatego nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych objawów chorób stawów, a duże urazy należy wyleczyć do końca. W przeciwnym razie mogą one spowodować powstawanie zmian reumatycznych.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*