Rozedma płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Rozedma płuc to groźna choroba, która powoduje nadmierne wypełnienie powietrzem pęcherzyków płucnych i przez to uszkadza ich ścianki. Choroba jest niebezpieczna ponieważ z czasem może doprowadzić do trwałych zmian w płucach, co może skończyć się nawet ich amputacją. Poza tym, powoduje niedotlenienie organizmu, które sprzyja kolejnym chorobom. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie rozedmy płuc?

Rozedma płuc – przyczyny

Rozedma płuc najczęściej występuje u palaczy ponieważ dym papierosowy powoduje przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. A ta z kolei w zaawansowanym stadium prowadzi do powstania rozedmy płuc. W dymie papierosowym znajdują się różnego rodzaju gazy i substancje smoliste, które powodują stan zapalny oskrzeli. Chore oskrzela nie są w stanie zatrzymywać zanieczyszczeń, które przedostają się do płuc z wdychanym powietrzem, co sprzyja rozwojowi rozedmy.

Podobnie jak dym papierosowy, powstawaniu tej przypadłości sprzyjają szkodliwe warunki pracy w miejscach o dużym zapyleniu, np. cementownie, gipsownie, stolarnie, itd. Zanieczyszczenia z czasem powodują stan zapalny oskrzeli, które przepuszczają pyłki do płuc, czego skutkiem jest rozedma.

Inną przyczyną tej choroby może być wrodzona wada płuc, która powoduje niedobory alfa1-antytrysyny, a to z kolei osłabia sprężystość płuc, czego skutkiem jet rozedma.

Rozedma płuc – objawy

U większości pacjentów zgłaszających się do lekarza najczęściej występują poniższe objawy rozedmy płuc:

  • kaszel o charakterze przewlekłym
  • świst podczas oddychania
  • duszność podczas wysiłku
  • żółta plwocina podczas kaszlu

To najczęściej występujące objawy rozedmy płuc, których nie należy lekceważyć ponieważ choroba może doprowadzić do trwałego uszkodzenia płuc.

Rozedma płuc – badania i diagnoza

W przypadku podejrzenia rozedmy płuc wykonywane jest kilka badań w celu prawidłowej diagnozy:

RTG – to prześwietlenie klatki piersiowej, które umożliwia wykrycie zmian powstałych w płucach.

Spirometria – to najczęściej stosowane badanie przy rozedmie płuc i pozwala ocenić rezerwy płucne.

Tomografia komputerowa (TK) – pozwala uzyskać dokładny obraz płuc i wykryć zmiany powstałe wskutek choroby.

Rozedma płuc – leczenie

Leczenie rozedmy płuc rozpoczyna się od wyeliminowania przyczyny choroby, np. palenia papierosów. Wielu chorych nie odstawia papierosów przez co terapia nie przynosi pożądanych efektów, a stan płuc nadal się pogarsza. Jeśli choroba spowodowana jest pracą w szkodliwych warunkach i nie ma możliwości jej zmiany to należy zadbać o maskę, która zatrzymuje pyłki i kurz.

Leczenie farmakologiczne natomiast obejmuje łagodzenie stanu zapalnego oskrzeli i ułatwienie oddychania. W tym celu pacjenci najczęściej przyjmują leki za pomocą inhalatorów (wziewek). Leki te oczyszczają rzęski oskrzeli z zanieczyszczeń i tym samym ułatwiają wydalanie wydzieliny podczas kaszlu. W przypadku ostrych objawów choroby, pacjenci przyjmują leki, które łagodzą stan zapalny.

Rozedma płuc to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć, ale można spowolnić jej rozwój, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

Rozedma płuc – profilaktyka

Jak zapobiegać powstawaniu rozedmy płuc? Przede wszystkim przez rzucenie palenia pomimo, że to trudne. Warto pamiętać, że na płuca źle wpływa także przebywanie w dymie papierosowym, tzw. palenie bierne. Poza tym, w szkodliwych warunkach pracy należy stosować maski ochronne, aby kurz i pył nie przedostawały się do płuc.

W przypadku miejsca zamieszkania o dużym stężeniu smogu należy jak najczęściej wyjeżdżać na łono natury lub na spacery po lesie, aby płuca odetchnęły świeżym powietrzem.

Poza tym, każda infekcja dróg oddechowych powinna być wyleczona do końca, aby nie osłabiała tych narządów ponieważ to może sprzyjać powstawaniu zapalenia oskrzeli i tym samym rozedmie płuc. W ramach profilaktyki warto badać płuca, co 2 lata, aby sprawdzać ich stan i w razie potrzeby podjąć leczenie.

Rozedma płuc często jest lekceważona i wielu chorych zgłasza się do lekarza, gdy choroba spowodowała zmiany w płucach. Dlatego lepiej zapobiegać jej powstawaniu niż ją leczyć.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*