Rwa kulszowa – przyczyny, objawy i leczenie

Rwa kulszowa to silny ból, który zaczyna się w dolnej części pleców i promieniuje przez pośladek, aż do łydki. Jego przyczyną jest uciskanie nerwów rdzenia kręgowego najczęściej wskutek przepukliny kręgosłupa. To uciążliwa przypadłość ponieważ ból może trwać kilka godzin, kilka dni, a nawet kilka lat powodując stan zapalny nerwu i tym samym ograniczając sprawność ruchową. Jakie są przyczyny, objawy i jak skutecznie leczyć rwę kulszową?

Rwa kulszowa – przyczyny

Jak już wspomniano,  przyczyną rwy kulszowej może być przepuklina kręgosłupa, która powoduje ucisk na nerw, co objawia się silnym bólem. Inną przyczyną tej przypadłości może być wypadniecie dysku, czyli krążka kręgosłupa, co powoduje ucisk na nerw. Może do tego dojść podczas przeciążenia kręgosłupa przy podnoszeniu ciężaru lub pochylaniu się. Również osteoporoza, czyli osłabienie struktury kości i stany zapalne powodują osłabienie kręgosłupa i tym samym sprzyjają powstawaniu rwy kulszowej.

Rwa kulszowa – objawy

Objawy rwy kulszowej mogą pojawiać się nagle bez przyczyny lub wskutek przemarznięcia ciała. U większości pacjentów atak bólu pojawia się najczęściej podczas schylania lub przeciążenia kręgosłupa. Głównym objawem jest silny, rwący ból, który pojawia się nagle w dolnej części pleców. Ból przeszywa pośladek i całą długość uda do łydki lub stopy. Może towarzyszyć mu tez silne drętwienie, a w niektórych przypadkach pieczenie kończyny. Najczęściej rwa kulszowa obejmuje jedną stronę ciała, a w rzadkich przypadkach dochodzi do obustronnej rwy.

Rwa kulszowa – badania i diagnoza

U pacjenta z podejrzeniem rwy kulszowej lekarz najczęściej wykonuje USG kręgosłupa i kończyn, aby wykryć przyczynę bólu. Poza tym, sprawdzane są żyły pod kątem miażdżycy, która może powodować ich niedrożności, a przy tym ból. Znając przyczynę, lekarz może zastosować odpowiednie leczenie.

Rwa kulszowa – leczenie

Leczenie rwy kulszowej zależy przede wszystkim od przyczyny choroby. W początkowej fazie przede wszystkim skupia się na łagodzeniu bólu i stanu zapalnego. W tym celu pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dalsze leczenie obejmuje usunięcie przyczyny, jeśli jest nią przepuklina kręgosłupa to niezbędna jest operacja. W przypadku, gdy doszło do wypadnięcia dysku kręgosłupa to leczenie obejmuje jego ustawienie, a w niektórych przypadkach operację.

Rwa kulszowa – profilaktyka

Czy można zapobiegać powstaniu rwy kulszowej? Można i w tym celu należy dbać o swój kręgosłup. Trzeba unikać jego przeciążania i każdy stan zapalny leczyć do końca. Poza tym, warto wykonywać ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie i stabilność kręgosłupa. Doskonale działa pływanie w basenie, które odciążą kręgosłup i powoduje jego regenerację. Warto dbać o prawidłową postawę ciała, aby nie powodować zwyrodnienia, zwłaszcza w przypadku pracy siedzącej. Doraźnie uśmierzaniu i zapobieganiu bólowi przy rwie kulszowej można stosować ćwiczenia rehabilitacyjne, ale muszą one być odpowiednio dobrane. Warto również samemu masować bolącą kończynę, aby usprawnić krążenie krwi.

Rwa kulszowa to przypadłość, która utrudnia życie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie chorego, dlatego warto jak najszybciej udać się do lekarza, który przede wszystkim wykryje przyczynę bólu i ulży w cierpieniu W razie potrzeby skieruje na odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Kamica nerkowa – podstępna przypadłość, która powoduje poważne problemy>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.