Rzęsistek pochwowy – objawy i leczenie

Rzęsistek pochwowy to pierwotniak, który powoduje intymną chorobę zwaną rzęsistkownicą. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą chorą. Przypadłość obejmuje głównie pochwę, ale nieleczona może rozprzestrzenić się na cały organizm powodując przy tym szereg uciążliwych dolegliwości. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie rzęsistka pochwowego?

Rzęsistek pochwowy-przyczyny

Rzęsistek pochwowy w większości przypadków przenoszony jest drogą płciową podczas stosunku seksualnego bez używania prezerwatywy. Rzadziej do zakażenia dochodzi przez używanie tych samych rzeczy osobistych, co osoba zakażona, np. ręczniki, szlafrok, itd. Najczęściej uciążliwe objawy rzęsistka pojawiają się u kobiet w pochwie ponieważ jest to najlepsze środowisko do bytowania pierwotniaka. Nieleczona choroba może objąć także drogi moczowe i prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych ponieważ pasożyt przedostaje się z czasem do macicy i zaczyna się rozmnażać. W ten sposób może dojść do zakażenia dróg moczowych i jajowodów. Dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza i podjąć leczenie.

Rzadziej na objawy rzęsistka cierpią mężczyźni ponieważ na ogół są tylko nosicielami.

Rzęsistek pochwowy – objawy

Rzęsistek pochwowy najczęściej występuje u kobiet i stąd wzięła się jego nazwa. Objawy występujące u pacjentek zgłaszających się do lekarza to:

 • cuchnące upławy w pochwie
 • pieczenie podczas oddawania moczu
 • ból podczas stosunku seksualnego, który jest niewskazany
 • uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza
 • ból w dolnej części brzucha

U mężczyzn rzęsistek pochwowy może objawiać się:

 • wydzieliną ropną z prącia
 • bólem jąder
 • bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu
 • uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza

U mężczyzn objawy rzadko występują, dlatego często nie są oni świadomi, że są nosicielami, przez co łatwo dochodzi do zarażenia partnerki.

Rzęsistek pochwowy – leczenie

Leczenie rzęsistka pochwowego prowadzi lekarz ginekolog lub urolog. Jeśli zakażeniu uległo jedno z partnerów to oboje powinni zgłosić się do lekarza w celach badań. Najczęściej stosowanym lekiem jest  Metronidazol. Może być przyjmowany doustnie lub dopochwowo.

Podczas leczenia zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna, a także dbanie o higienę intymną i nie używanie wspólnie rzeczy osobistych. Poza tym, ważne jest systematyczne przyjmowanie leków, aby pasożyt nie uodpornił się na nie, co mogłoby spowodować dłuższy czas leczenia.

Rzęsistek pochwowy – profilaktyka

Jak zapobiegać zakażeniu rzęsistkiem pochwowym? Warto w tym celu zachować kilka zasad:

 • unikać stosunków płciowych z nieznajomymi
 • używać prezerwatywy podczas stosunku
 • używać osobnych ręczników
 • raz w roku odbywać wizytę u ginekologa

Rzęsistek pochwowy jest z pozoru niegroźną przypadłością, która nieleczona może powodować poważne powikłania zdrowotne ponieważ stan zapalny może objąć pozostałe narządy płciowe i cały organizm.

Zobacz także: Przepuklina roztworu przełykowego – choroba, która powoduje przemieszczenie żołądka>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*