Rzeżączka – przyczyny, objawy i leczenie

Rzeżączka nazywana też wiewiórem to choroba weneryczna przenoszona podczas stosunku seksualnego, a także wskutek wspólnego używania rzeczy osobistych z chorą osobą. Przyczyną choroby jest bakteria dwoinka rzeżączki. Nieleczona przypadłość może nieść za sobą poważne powikłania zdrowotne lub zagrożenie dla życia. Jak rozpoznać objawy rzeżączki i jak przebiega leczenie tej choroby?

Rzeżączka – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną rzeżączki jest bakteria dwoinka rzeżączki, która przedostaje się do organizmu zdrowej osoby podczas stosunku seksualnego, ale nie tylko. Do zakażenia może dojść przez używanie tych samych rzeczy osobistych, co chora osoba, np. ręcznik, szlafrok, lub podczas siadania na desce klozetowej. Medycyna zna przypadki zarażenie nawet przez dotyk osoby chorej.

Rzeżączka – objawy

Rzeżączka daje różne objawy w zależności od płci i miejsca jej występowania. Choroba występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nie pojawiają się poniższe oznaki, a jeśli tak, to jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.

Rzeżączka u kobiet – objawy

Rzeżączka u kobiet najczęściej objawia się białymi upławami w pochwie i gęstą wydzielią wskutek zakażenia podczas stosunku seksualnego. Objawy rzeżączki złudnie przypominają zapalenie pochwy, jednak nieleczony stan zapalny szybko obejmuje macicę i układ moczowy, dlatego ważne jest podjęcie szybkiego leczenia. Pojawia się wtedy silny ból i pieczenie podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego, który jest niewskazany podczas tej choroby, która może objąć także odbyt.

W zaawansowanym stadium nieleczona rzeżączka może zaatakować jajowody, co prowadzi do niepłodności u młodych kobiet. Wraz z rozwojem stanu zapalnego pojawia się silny ból w dolnej części brzucha, gorączka i wymioty.

Bakterie mogą również przedostać się do obiegu krwi i spowodować infekcję całego organizmu, w tym także oczu i prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Objawy rzeżączki w pierwszej fazie zakażenia mogą wystąpić w jamie ustnej, jeśli doszło do tego podczas stosunku oralnego lub pocałunku. Ta postać nosi nazwę rzeżączki gardła i powoduje ból gardła, jak przy anginie ropnej, a także drobne, białe ropnie.

Rzeżączka u mężczyzn – objawy

Jeśli do zakażenia doszło podczas stosunku seksualnego to rzeżączka u mężczyzn objawia się w postaci ropnej wydzieliny z penisa. W zaawansowanym stadium jej bakterie mogą zainfekować drogi moczowe, co objawia się silnym bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu. Poza tym, ból może obejmować dolną część brzucha i nerki jeśli doszło do głębokiego zakażenia dróg moczowych. Rzeżączka u mężczyzn może powodować bezpłodność, dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia.

Rzeżączka-badania i diagnoza

Do najczęściej stosowanych metod wykrywania rzeżączki pochwy i odbytu należy barwienie metodą Grama lub w przypadku obu płci tzw. posiew. Badanie polega na pobraniu próbki ropnej wydzieliny z penisa lub z pochwy i sprawdzaniu jej pod kątem występowania bakterii rzeżączki. Jeśli podejrzenia się potwierdzą to chory podejmuje leczenie.

Rzeżączka – leczenie

Leczenie rzeżączki najczęściej opiera się na przyjmowaniu przez pacjenta antybiotyku, który zabija bakterie. Do najczęściej stosowanego należy penicylina w formie zastrzyków lub spektynomycyna. W przypadku wystąpienia choroby u jednego z partnerów, oboje powinni poddać się badaniom. Poza tym, partnerzy nie powinni uprawiać seksu do czasu pełnego wyzdrowienia, a także korzystać z tych samych rzeczy osobistych.

Rzeżączka na początku jest ukrywana przez wielu chorych ponieważ jest chorobą intymną. Nie warto jednak zwlekać z wizytą u lekarza ponieważ choroba może rozprzestrzenić się na cały organizm, przez co leczenie będzie trudniejsze.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*