Sarkoidoza – przyczyny, objawy i leczenie

Sarkoidoza, czyli  choroba Besniera-Boecka-Schaumanna to choroba, która powoduje powstawanie grudek zapalnych, głównie w płucach i węzłach chłonnych. Jej objawy najczęściej z początku są mało odczuwalne, ale z czasem choroba przybiera ostrzejszy przebieg. Nieleczona lub zbyt późno podjęte leczenie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie sarkoidozy?

Sarkoidoza – przyczyny

Dokładna przyczyna sarkoidozy nie jest jeszcze ustalona, ale uważa się, że chorobie może sprzyjać podłoże genetyczne. Jak dochodzi do zachorowania? Najczęściej u osoby z podłożem genetycznym dochodzi do przeniknięcia antygenów do węzłów chłonnych, w których znajdują się komórki odpowiedzialne za odporność naszego organizmu. Dokładniej mówiąc zwalczają one komórki chorobowe, dlatego węzły chłonne pełnią ważną funkcję. W wyniku przedostania się do nich patogenów, zdrowe komórki zaczynają zwalczać patogeny, co powoduje powstawanie skupisk komórek zwanych ziarniniakami.

Sarkoidoza atakuje głównie płuca i węzły chłonne w obrębie klatki piersiowej, ale nieleczona może zainfekować także śliniaki, wątrobę, skórę, oczy, nerki, serce i węzły chłonne na całym ciele. Dlatego w przypadku rozpoznania objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do zakażenia całego organizmu.

Sarkoidoza – objawy

Najczęściej sarkoidoza nie daje mocno odczuwalnych objawów w początkowej fazie ponieważ są to symptomy ogólne, które nie są kojarzone z chorobą. Należą do nich: zmęczenie, problemy ze snem, brak apetytu, lekkie bóle głowy, ból stawów i podwyższona temperatura ciała. W zaawansowanym stadium objawy stają się mocno odczuwalne i zależą od miejsca infekcji.

Płuca – pojawia się kaszel, gorączka, zmęczenie i lekki ból za mostkiem.

Skóra – w początkowej fazie na podudziach pojawia się rumień, który z czasem rozprzestrzenia się na całe ciało.

Serce – pojawiają się zeburzenia rytmu serca i duszności.

Śliniaki – powiększony gruczoł lub ona gruczoły ślinowe.

Stawy – pojawia się ból, który nasila się podczas ruchu.

Oczy – chory odczuwa silne pieczenie, a gałki oczne stają się przekrwione. Może nastąpić pogorszenie widzenia.

Sarkoidoza – badania i diagnoza

W pierwszej kolejności podczas diagnostyki sarkoidozy lekarz wykonuje RTG klatki piersiowej w celu oceny stanu płuc i węzłów chłonnych w jej obrębie. Badanie to pozwala zdiagnozować rodzaj sarkoidozy. Następnie w celu potwierdzenia przeprowadzana jest bronchoskopia , która ma na celu wykrycie ziarniniaków. Jeśli lekarz ma wątpliwości to może wykonać badania dodatkowe.

Sarkoidoza – leczenie

Leczenie sarkoidozy głównie opiera się na zwalczaniu grudek zapalnych za pomocą leków przeciwzapalnych dostępnych w aptece bez recepty. W cięższych przypadkach stosowane są leki immunosupresyjne lub steroidowe w zależności od lokalizacji ognisk zapalnych i stanu pacjenta. Najczęściej leczenie choroby trwa bardzo długo, bo do 12 miesięcy, jednak nie wolno go przerywać, aby choroba nie spowodowała zaostrzenia objawów. W przypadku sarkoidozy oczu pacjent najczęściej stosuje leki przeciwobrzękowe w formie kropli.

Sarkoidoza to podstępna choroba, która z początku nie daje silnych objawów przez co jest bagatelizowana. Jednak w późniejszym stadium może zainfekować również oczy, co sprzyja w późniejszych latach powstawaniu takich chorób jak jaskra lub zaćma. Dlatego im wcześniej podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*