Sepsa – przyczyny, objawy i leczenie

Sepsa, inaczej nazywana posocznicą to zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej spowodowanej zaburzeniami w układzie immunologicznym organizmu. Sepsa nie jest chorobą zakaźną, ale łatwo można zarazić się bakteriami i wirusami, które są jej przyczyną. W wyniku zakażenia dochodzi do stanu zapalnego narządów wewnętrznych, co skutkuje zgonem chorego. Jakie są przyczyny, objawy i czy możliwe jest skuteczne leczenie sepsy?

Sepsa – przyczyny

Główną przyczyną sepsy są bakterie i wirusy, które powodują zaburzenia w układzie immunologicznym. Każdy organizm ludzki codziennie styka się z masą bakterii i wirusów, które są na bieżąco zwalczane. Zdrowy układ immunologiczny produkuje przeciwciała, które skutecznie zwalczają patogeny powodujące zakażenie organizmu. W przypadku osoby chorej  na sepsę, organizm zachowuje się nadreaktywnie, czyli wytwarza zbyt dużo przeciwciał, zwanych  Cytokinami w stosunku do bakterii i wirusów, które ma zwalczyć.

W związku z wysokim stężeniem cytokin są one rozprowadzane po całym organizmie wraz z krwią, przez co obejmują też  narządy wewnętrzne i powodują reakcję zapalną całego organizmu. Sepsa jest groźną chorobą ponieważ na początku powoduje zaburzenia funkcjonowania organizmu, a z czasem jego obumieranie, co kończy się śmiercią chorego. Niestety, zmiany na dzień dzisiejszy są nieodracalne, dlatego w razie wystąpienia choćby najmniejszych objawów należy udać się do lekarza, aby zahamować postęp stanu zapalnego.

Sepsa – objawy

Objawy sepsy w początkowej fazie zakażenia są z pozoru niegroźne. Jednak wraz z rozwojem stanu zapalnego chory zaczyna coraz mocniej udczuwać symptomy zakażenia. Najczęściej należą do nich:

  • wysoka gorączka, a później jej spadek poniżej 36°C, co powoduje znaczne osłabienie organizmu
  • ból gardła, przypominający anginę ropną
  • przyspieszony rytm serca
  • drobne krostki na rękach i nogach
  • wymioty i biegunka
  • problemy z oddawaniem moczu
  • krew w ślinie
  • bóle brzucha

Sepsa jest chorobą, która w początkowej fazie daje objawy przypominające grypę, dlatego chorzy zgłaszają się do lekarza, gdy stan zapalny jest już rozwinięty.

Sepsa – badania i diagnoza

Najczęściej u pacjenta z podejrzeniem sepsy lekarz wykonuje morfologię krwi obwodowej, a także stężenia CPR, czyli białka fazy ostrej. Wykonywane jest również badanie na obecność prokalcytoniny – markera sepsy. Poza tym, wykonywane są także inne badania mające na celu uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych pacjenta w celu sprawdzenia stopnia zaawansowania choroby. W tym celu najczęściej wykonywane jest USG jamy brzusznej i tomografia komputerowa. Jeśli diagnoza się potwierdzi to chory poddawany jest leczeniu.

Sepsa – leczenie

Leczenie sepsy powinno być podjęte najszybciej jak to możliwe, aby choroba spowodowała jak najmniej zmian w narządach. W praktyce liczy się każda godzina, ponieważ może ona decydować o życiu pacjenta. Leczenie odbywa się wyłącznie w warunkach szpitalnych, a pacjent otrzymuje antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, aby nie doszło do zatrzymania krążenia. Następnie uzupełniane są płyny ustrojowe, aby nawodnić organizm pacjenta.

Początkowe leczenie ma na celu zapobieganie rozwojowi choroby, a pacjent jednocześnie poddawany jest badaniu w celu wykrycia konkretnej przyczyny stanu zapalnego (bakterie, wirusy), bo to pozwala na sprecyzowanie leczenia i podawanie leków, które zwalczają określony rodzaj bakterii lub wirusów.

Sepsa to niebezpieczna choroba, która szybko infekuje cały organizm i prowadzi do zgonu pacjenta. Dlatego ważna jest każda godzina, która minie od momentu zakażenia do czasu podania pierwszych dawek leków. W przypadku pojawienia się choćby najmniejszych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.