Skręcenie stawu skokowego – objawy, leczenie i rehabilitacja

Skręcenie stawu skokowego to częsty uraz zarówno wśród sportowców, jak i u osób, które doświadczają go w życiu codziennym. Powstaje przez przekroczenie zakresu ruchowego stawu skokowego, co może powodować uszkodzenie torebki stawowej lub ścięgien. Potoczna nazwa tej przypadłości to ,,skręcenie kostki”. Jakie są objawy, leczenie i jak przebiega rehabilitacja stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego – rodzaje

Rozróżniamy 3 stopnie skręcenia stawu skokowego:

Stopień I – w miejscu urazu pojawia się niewielki obrzęk i ból, ale staw zachowuje swoją stabilność. Natomiast więzadła stawowe i torebka nie ulegają uszkodzeniu, więc staw szybko się regeneruje.

Stopień II – uszkodzeniu ulega torebka stawowa, co objawia się obrzękiem i silnym bólem nawet w stanie spoczynku. Ból przybiera charakter ostry podczas uciskania na boczną kostkę stopy. Może także pojawić się krwiak z miejscu urazu.

Stopień III – to najcięższy stopień skręcenia stawu skokowego ponieważ zerwaniu ulega torebka stawowa i więzadła. Pojawia się ostry ból, obrzęk i krwiak w miejscu urazu. Kości mogą się przemieścić względem siebie, a staw jest całkowicie unieruchomiony.

Skręcenie stawu skokowego – objawy

W przypadku II i III stopnia skręcenia stawu skokowego należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby nie doszło do powikłań. Najczęściej występujące objawy tego urazu to:

  • ból, który utrzymuje się nawet w stanie spoczynku
  • duży obrzęk w miejscu skręconego stawu
  • widoczny krwiak
  • podwyższona temperatura skóry w miejscu skręcenia

Zbyt późno podjęte leczenie stawu skokowego może doprowadzić do trwałych zmian, a przy tym znacznie ograniczyć sprawność stawu.

Skręcenie stawu skokowego – leczenie

Leczenie zależy od stopnia urazu i może obejmować jedynie chłodne okłady, a także leczenie farmakologiczne lub w najcięższym stopniu uszkodzenia operację.

Skręcenie stawu skokowego I stopnia – leczenie

Najczęściej nie wymaga leczenia ponieważ torebka stawowa i więzadła są całe. Dlatego w takim przypadku wystarczy robić zimne okłady, jeśli pojawił się lekki obrzęk lub zastosować maść. Objawy powinny zniknąć w ciągu 2 dni, a jeśli tak się nie stanie to należy udać się do lekarza, bo mogło dojść do większych uszkodzeń stawu.

Skręcenie stawu skokowego II stopnia – leczenie

Pierwszą czynnością jest zimny okład z lodu. Następnie należy unieruchomić skręcony staw i udać się do lekarza. Ten najczęściej wykonuje RTG, aby ocenić stopień urazu. Skręcony staw zostaje unieruchomiony za pomocą stabilizatora, aby uszkodzona torebka i więzadła szybciej się zregenerowały. Pacjent najczęściej przyjmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub przeciwzakrzepowe.

Skręcenie stawu skokowego III stopnia – leczenie

To najcięższy stopień ponieważ torebka i więzadła zostają zerwane, dlatego kończyna może zostać włożona na kilka tygodni w gips. Dodatkowo pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, które łagodzą objawy skręcenia stawu. Jeśli natomiast uszkodzenia stawu są duże to konieczna jest operacja.

Skręcenie stawu skokowego – operacja

Operacja przeprowadzana jest w przypadku dużych uszkodzeń, przez które regeneracja stawu nie jest możliwa. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest artroskopia, podczas której przemieszczone kości zostaję nastawiane, a także dokonywana jest rekonstrukcja zerwanych więzadeł. To operacja o tzw. niskim stopniu ingerencji, więc powikłania najczęściej nie występują. Po operacji staw jest unieruchamiany, po czym wymagana jest rehabilitacja.

Skręcenie stawu skokowego-rehabilitacja

Po dłuższym okresie unieruchomienia stawu skokowego wskutek skręcenia wymagana jest jego rehabilitacja w celu bezpiecznego powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń fizjoterapeuty i pod żadnym pozorem nie wolno samemu poddawać wysiłkowi chorego stawu. W początkowej fazie pacjent wykonuje ćwiczenia rozciągające, które mają na celu zwiększenie sprawności ruchowej, a w późniejszym okresie stosowane są ćwiczenia wytrzymałościowe, których celem jest wzmocnienie stawu.

W początkowym etapie po zakończonych ćwiczeniach staw jest ponownie unieruchamiany, aby nie doszło do wczesnego przeciążania.

Skręcenie stawu skokowego najczęściej jest przypadłością, która wymaga wizyty u lekarza. Jeśli pojawi się silny ból i obrzęk to należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia stawu.

Zobacz też: Dna moczanowa – choroba, która powoduje trwałe urazy stawów>>

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*