Stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie stawu – jak rozpoznać?

Stłuczenie, zwichnięcie czy skręcenie stawu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które doświadczyło urazu stawu. Często zwichnięcie jest błędnie określane mianem zwichnięcia ponieważ między tymi urazami jest duża różnica w uszkodzeniach torebki stawowej i więzadeł. Jak więc rozpoznać stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie stawu skokowego?

Budowa stawu

Układ ruchowy człowieka składa się z ponad 200 stawów, przy czym stawy o największym zakresie ruchowym to biodrowy i barkowy. Jednak urazom bardzo często ulega staw skokowy. Staw zbudowany jest z główki i panewki, które są pokryte chrząstką stawową. Pełni ona funkcję smaru i chroni przed ocieraniem o siebie kości podczas ruchu. Chrząstka często ulega zużyciu wraz z wiekiem i dlatego wiele starszych osób cierpi na zwyrodnienie stawów. Wszystkie elementy są otoczone torebką stawową, która zbudowana jest z błony śluzowej i maziowej. Błona maziowa wypełnia mazią jamę torebki, dzięki czemu chroni ją przed urazami.

Wszystkie elementy stawu są połączone na zewnątrz więzadłami, które odpowiadają za sprawność ruchową stawu. Zdrowy staw funkcjonuje przy pełnym zakresie ruchu, natomiast w przypadku urazu, niektóre z jego elementów ulegają uszkodzeniu przez co traci on sprawność. Jeśli dojdzie do lekkiej kontuzji to staw szybko powraca do pełnej sprawności. Gorzej natomiast, jeśli dojdzie do poważnego urazu, podczas którego zerwaniu ulega torebka stawowa lub więzadła. W takich przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który ustali, czy staw uległ tylko stłuczeniu, a może zwichnięciu lub skręceniu.

Stłuczenie stawu – objawy i leczenie

Stłuczenie stawu najczęściej bywa niegroźną kontuzją ponieważ uszkodzenia są niewielkie i łatwo je usunąć. Jakie są objawy stłuczonego stawu?

 • obrzęk w miejscu stłuczenia
 • ból, który nasila się przy próbie ruchu
 • siniak w miejscu uderzenia
 • otarcie skóry

Leczenie stłuczenia stawu najczęściej polega na robieniu chłodnych okładów, które łagodzą obrzęk i ból. Poza tym, chory może stosować maść, która zmniejsza obrzęk i działa przeciwbólowo. Najczęściej objawy zanikają po 2 dniach, a jeśli tak się nie stanie to należy skontaktować się z lekarzem.

Skręcenie stawu – objawy i leczenie

Skręcenie stawu jest o wiele groźniejszym urazem niż stłuczenie ponieważ mogło dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł lub ścięgien. Najczęściej skręcenie objawia się:

 • silnym bólem w miejscu skręcenia
 • obrzęk i krwiak w miejscu urazu
 • sina skóra

Leczenie skręcenia stawu odbywa się pod okiem lekarza. Staw zostaje unieruchomiony za pomocą stabilizatora, a pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk. Jeśli doszło do naderwania torebki stawowej lub innych elementów stawu to leczenie odbywa się operacyjnie. Podczas operacji zerwane elementy zostają połączone, a staw w późniejszym okresie wymaga rehabilitacji w celu bezpiecznego powrotu do pełnej sprawności.

Zwichnięcie stawu – objawy i leczenie

Zwichnięcie stawu to najcięższy uraz ponieważ zerwaniu najczęściej ulega torebka stawowa, a także więzadła, chrząstka stawowa i ścięgna. Uraz ten może powodować przemieszczenie się kości stawu względem siebie, dlatego zanim chory trafi do lekarza to staw należy unieruchomić opaską elastyczną. Zwichniecie stawu najczęściej objawia się:

 • rwącym bólem w miejscu zwichnięcia
 • widoczną deformacją stawu wskutek przemieszczenia kości
 • krwiakiem podskórnym
 • obrzękiem w miejscu urazu

Leczenie zwichnięcia stawu najczęściej odbywa się operacyjnie ponieważ przypadłość wyrządza wiele szkód w stawie i wymagana jest rehabilitacja stawu. Poza tym, chory przyjmuje leki przeciwbólowe i łagodzące obrzęk. Zwichnięty staw pozostaje unieruchomiony za pomocą stabilizatora. Po zdjęciu stabilizatora należy sumiennie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, aby staw bezpiecznie powrócił do pełnej aktywności ruchowej.

Urazów stawów nie wolno lekceważyć ponieważ mogą powodować w przyszłości choroby, np. artretyzm. Każdy uraz należy wyleczyć do końca i w razie wątpliwości udać się do lekarza.

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym stopniu nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*