Stwardnienie rozsiane – przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane to choroba, która powoduje uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a dokładnie na rdzeniu lub mózgu. Przypadłość ma charakter nawrotowy z nasilającymi się objawami. Obecnie nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na to schorzenie, ale dzięki leczeniu można spowolnić jego przebieg. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane – przyczyny

Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są do końca znane, ale badania wykazały, że na pojawienie się choroby może wpływać kilka czynników. Jednym z nich są zakażenia wirusowe, które mogą powodować powstawanie zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, co sprzyja powstawaniu stwardnienia rozsianego. Jednym z takich wirusów jest wirusem Epstein-Barr.

Kolejną przyczyną choroby może być niedostateczny poziom witaminy D w organizmie utrzymujący się przez dłuższy czas. Kolejna hipoteza głosi, że choroba często dotyka osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne, np. cukrzyca lub choroby tarczycy. Poza tym, znaczenie może mieć też podłoże geograficzne ponieważ okazuje się, że do najmniejszej liczby zachorowań częściej dochodzi w krajach położonych blisko równika.

Stwardnienie rozsiane – objawy

Stwardnienie rozsiane to choroba, która powoduje u chorego problemy neurologiczne ponieważ komórki układu odpornościowego atakują zdrowe komórki układu nerwowego. Dochodzi do autodestrukcji, co  powoduje szereg dolegliwości. Do najczęściej występujących objawów stwardnienia rozsianego należą:

 • zaburzenia równowagi
 • brak czucia, który najczęściej pojawia się w kończynach
 • osłabienie wzroku
 • problemy z mową
 • mimowolne oddawanie moczy i stolca
 • problemy z pamięcią
 • drgawki mięśniowe
 • silne zawroty głowy

Objawy stwardnienia rozsianego nie zawsze muszą występować jednocześnie, ale mogą występować w różnych kombinacjach.

Stwardnienie rozsiane – badania i diagnoza

Obecnie nie ma jednego badania, które wykrywałoby stwardnienie rozsiane u pacjentów. Dlatego w celu prawidłowej diagnozy, pacjent najczęściej przechodzi kilka badań:

Punkcja lędźwiowa – pozwala na badanie płynu mózgowo – rdzeniowego.

Rezonans magnetyczny – pozwala uzyskać dokładny obraz struktur układu nerwowego i wykrycie zmian.

Lekarz może także wykonać dodatkowe badania w zależności od objawów występujących u pacjenta. Obecnie medycyna rozwija się w szybkim tempie, dzięki czemu zostają wprowadzane coraz nowsze metody badania i leczenia stwardnienia rozsianego.

Stwardnienie rozsiane – leczenie

Obecnie leczenie stwardnienia rozsianego skupia się na spowolnieniu choroby i łagodzeniu objawów, które wywołuje. Do najczęściej stosowanych leków, które spowalniają rozwój choroby należą:

 • Natalizumab
 • Fingolimod
 • Mitoksantron
 • Preparaty interferonu beta

Leki są dobierane indywidualnie w zależności od objawów, jakich doświadcza pacjent.

Stwardnienie rozsiane – fizjoterapia

Fizjoterapia u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym jest ważna ponieważ wzmacnia mięśnie, dzięki czemu w połączeniu z leczeniem neurologicznym spowalnia postęp choroby. Ćwiczenia są indywidualnie planowane w zależności od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Celem rehabilitacji jest:

 • poprawa sprawności ruchowej, co pozytywnie wpływa na psychikę chorego
 • poprawa koordynacji
 • poprawa postawy
 • zwiększenie wytrzymałości mięśni

Ćwiczenia wykonywane u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym to:

Rozciągające – poprawiają sprawność mięśni i zwiększają zakres ruchowy stawów.

Równoważne – wykonywane w celu poprawienia równowagi pacjenta.

Koordynacyjne – poprawiające płynność ruchów w życiu codziennym.

Dynamiczne – poprawiają siłę i elastyczność mięśni.

Oddechowe – wzmacniają płuca i utrzymują oddychanie na prawidłowym poziomie.

Ważne, aby pacjent systematycznie uczęszczał na ćwiczenia ponieważ tylko takie postępowanie przynosi efekty.

Ważne, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie stwardnienia rozsianego, aby spowolnić postęp choroby i jak najdłużej zachować sprawność ruchową. Należy pamiętać, że medycyna rozwija się w szybkim tempie i możliwe, że choroba stanie się uleczalna. 

Treści zawarte w serwisie amamed.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych  w serwisie amamed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*